Dwie ręce trzymające smartfony na tle różowej powierzchni obsypanej kawałkami owoców takimi jak limonki, kiwi i grejpfruty. Na ekranach smartfonów wyświetlają się kolorowe interfejsy użytkownika.
LINKI AFILIACYJNE

Android aktualizowany przez 7 lat? OnePlus mówi „nie” i… porównuje smartfony do kanapek

3 minuty czytania
Komentarze

Aktualizacje Androida to istotny, choć niekiedy pomijany aspekt przy wyborze telefonu pracującego pod kontrolą systemu z zielonym robotem. Imponujący czas wsparcia swoich urządzeń oferują Samsung i Google. OnePlus nie zamierza dołączać do tego grona, co jasno dał do zrozumienia szef firmy.

Aktualizacje Androida wg. OnePlusa

Dwa smartfony OnePlus mające aktualizacje Androida z wystającymi modułami aparatów fotograficznych na tle z logotypem firmy.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Aktualizacje Androida kiedyś były bardzo słabym elementem smartfonów ze wspomnianym systemem. Niekwestionowanym liderem w dziedzinie wsparcia swoich urządzeń było Apple. Teraz jednak jest inaczej i Samsung oraz Google dają nawet 7 lat aktualizacji w przypadku flagowych modeli.

Mylił się jednak ten, kto sądził, że pozostali producenci poczują się zagrożeni i będą próbowali za wszelką cenę dogonić Samsunga i Google. Pokazuje to postawa, którą zaprezentował Kinder Liu, szef OnePlusa. Udzielił on wywiadu Tom’s Guide, w którym zakwestionował wspieranie smartfonów przez siedem lat od ich premiery.

Nie tylko zasady aktualizacji oprogramowania są ważne dla użytkownika, ale także płynność systemu podczas używania telefonu. Niektórzy producenci mówią teraz, że wypełnienie ich kanapki – oprogramowanie ich telefonu – nadal będzie dobre do jedzenia za siedem lat. Ale nie mówią ci, że chleb z tej kanapki – doświadczenie użytkownika – może być spleśniałe po czterech latach. Nagle siedmioletnia polityka aktualizacji oprogramowania nie ma znaczenia, ponieważ reszta twoich doświadczeń z telefonem jest okropna.

Kinder Liu, szef OnePlus’a dla Tom’s Guide
Tłumaczenie: Dlaczego twój telefon jest jak kanapka? Żeby uczcić premierę OnePlus’a 12R rozmawiałem z Richardem Priday’em z Tom’s Guide o wczesnych sukcesach naszego nowego telefonu i wyborach, których dokonaliśmy.

Kinder Liu wspomniał o danych przedstawionych przez analityków z Counterpoint Research, z których wynika, że użytkownicy telefonów z Androidem często zmieniają je co cztery lata. Szef OnePlusa zwrócił też uwagę na słaby czas pracy na jednym ładowaniu smartfona, który ma już kilka lat.

Czy szef OnePlusa ma rację?

Zielony smartfon z aparatem o dużym modułowym obiektywie z kilkoma soczewkami i logiem "H".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Trudno dyskutować z tym, że po kilku latach smartfon nie będzie działał tak dobrze, jak w dniu zakupu. Nawet jeśli urządzenie będzie wspierane regularnymi aktualizacjami. Z drugiej strony najlepsze smartfony po kilkudziesięciu miesiącach wciąż potrafią zapewnić przyzwoite wrażenia z użytkowania, choć nie oferują najnowszych rozwiązań technologicznych.

Jeśli zaś chodzi o akumulator, to z upływem czasu w każdym smartfonie zapewnia on coraz gorsze czasy pracy. O ile jednak telefon do 500 zł lub smartfon za 1000 zł z pewnością będzie wtedy do zmiany (lub nawet szybciej ze względu na utratę wydajności), to w przypadku flagowców może mieć sens zainwestowanie w wymianę ogniwa.

Źródło: Benchmark.pl, Tom’s Guide. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.