telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel

mObywatel z kolejną nowością w wybranych miastach. Za jeden z rachunków zapłacisz BLIK-iem

2 minuty czytania
Komentarze

mObywatel w coraz większym stopniu przypomina centrum różnego rodzaju usług, a nie jedynie przestrzeń na cyfrowe odpowiedniki dokumentów. Możliwości, jakie daje rządowa aplikacja, częściowo zależą od tego, z jakiego miasta jest dany użytkownik. Pokazuje to jedna z nowych funkcji.

mObywatel z możliwością płacenia za wywóz śmieci

Choć większość dokumentów i usług w mObywatelu jest wspólna dla użytkowników z całej Polski (mDowód, mPojazd, zastrzeganie PESEL i wiele innych), to są też rozwiązania, których dostępność zależy od postawy samorządów. W przypadku niektórych funkcji konieczna jest bowiem współpraca z lokalnymi władzami.

kafelki pokazujące poszczególne moduły aplikacji mObywatel
Fot. info.mobywatel.gov.pl / zrzut ekranu

Firma Asseco, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki wprowadzają w wybranych polskich miastach możliwość płacenia w mObywatelu za wywóz śmieci. Do realizacji płatności wykorzystywany jest BLIK. Włocławek, Stalowa Wola, Zabrze, Skierniewice, Ostrowiec Świętokrzyski, Łowicz i Kalisz to miejscowości, w których mieszkańcy mogą już korzystać z omawianego rozwiązania dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informatycznemu OTAGO firmy Asseco Data Systems.

Wśród klientów Asseco Data Systems jest ponad dwadzieścia miast i gmin, które są zainteresowane wprowadzeniem możliwości realizowania opłat za śmieci w mObywatelu. Centralny Ośrodek Informatyki wydał już odpowiednie dane konfiguracyjne dla części z nich, więc niebawem mieszkańcy kolejnych miast powinni móc skorzystać z nowej funkcjonalności. Większość jednostek administracji publicznej, z którymi współpracujemy przy tym projekcie, deklaruje chęć wdrożenia rozwiązania jeszcze w pierwszym kwartale 2024 r.

Artur Siodmiak, Dyrektor Handlowy Asseco Data Systems S.A.

Podatek od nieruchomości w rządowej aplikacji

W ostatnim kwartale 2024 roku Asseco udostępniło możliwość płacenia w mObywatelu podatku od nieruchomości. Ta funkcja jest dostępna w następujących miastach: Chełm, Elbląg, Gdańsk, Kalisz, Kielce, Łowicz, Mielec, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrowiec Świętokrzyski, Piaseczno, Piekary Śląskie, Police, Ruda Śląska, Rumia, Skierniewice, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Zabrze i Zielona Góra.

To z pewnością nie koniec rozwoju rządowej aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało już m.in. możliwość zgłaszania kolizji drogowej w module Stłuczka. Zatem niezależnie, czy posiadamy telefon do 500 zł, czy smartfon za 2000 zł lub więcej, wkrótce z poziomu tego urządzenia załatwimy jeszcze więcej spraw.

Źródło: Asseco/informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: mindea / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw