Logo Nokia na różowym tle. Na pierwszym planie zaplecione przewody

Wojna patentowa zakończona po 3 latach. Nokia i OPPO wreszcie się dogadały

3 minuty czytania
Komentarze

Wojna patentowa między czołowymi producentami elektroniki na świecie to temat bez końca. Nie ma chyba firmy z branży, która w którymś momencie swojego istnienia nie pozwałaby lub nie została pozwana w sprawie o naruszenie patentów. Taka wojna patentowa trwała od trzech lat między Nokią i OPPO. Firmy ogłosiły, że doszły do porozumienia w sprawie wzajemnych licencji.

Stoisko firmy Oppo na targach technologicznych z ludźmi oglądającymi produkty i rozmawiającymi z przedstawicielami firmy. wojna patentowa z nokią
Fot. OPPO / materiały prasowe

Wojna patentowa od 2021 roku

Wszystko zaczęło się w 2021 roku od pozwu Nokii, która nie była w stanie dogadać się z OPPO w sprawie patentów dla standardu 5G. Firmy zaczęły wzajemnie pozywać się przed sądami patentowymi na całym świecie. Wniosły przeciwko sobie pozwy w Niemczech, Francji, Holandii, Indiach, Chinach i Wielkiej Brytanii, a także w pięciu innych krajach. Ta wojna patentowa była dotkliwa zwłaszcza dla OPPO — chiński producent został zmuszony w sierpniu 2022 roku do wstrzymania sprzedaży smartfonów OPPO i OnePlus w Niemczech.

Porozumienie obu firm

Teraz obie firmy podpisały globalną umowę o wzajemnej licencji, która kładzie kres wszelkim pozwom patentowym. Obie strony rozwiążą wszystkie procesy patentowe toczące się we wszystkich jurysdykcjach. Szczegółowe warunki porozumienia są poufne. Umowa dotyczy również marki OnePlus. 

Cieszymy się, że możemy dzisiaj ogłosić, iż zawarliśmy globalną umowę z Nokią, która obejmuje wzajemne licencjonowanie patentów kluczowych dla standardu 5G. 

Bingo Liu, Dyrektor generalny OnePlus Europe

Co więcej, Nokia twierdzi w swoim komunikacie prasowym, że OPPO będzie uiszczać opłaty licencyjne wraz z płatnościami uzupełniającymi za okresy braku płatności (Nokia to receive payments from OPPO for a multi-year period along with catch-up payments to cover non-payment during the dispute period). W komunikacie prasowym OPPO nie pada słowo o opłatach.

Budynek z logo Nokia w górnej części. wojna patentowa z oppo
Fot. Nokia / materiały prasowe

Nokia i Oppo nie ujawniły żadnych dalszych szczegółów finansowych. Z komunikatów prasowych obu spółek wynika jednak, że wojna patentowa się kończy, gdyż umowa dotyczy licencji wzajemnych, dotyczących wszystkich patentów na komunikację mobilną, w tym patentów na 5G.

OPPO i patenty

Do dnia 31 grudnia 2023 roku firma OPPO wdrożyła w ponad 40 krajach i regionach patenty na standardy komunikacji 5G, w sumie:

  • ponad 5900 rodzin patentów na całym świecie,
  • ponad 3300 patentów na standardy 5G zgłoszonych do ETSI,
  • ponad 11 000 dokumentacji standardowej przesłanej do 3GPP.

Według raportu 5G z 2023 roku opracowanego przez Chińską Akademię Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (CAICT) oraz raportu IPlytics opublikowanego w październiku 2023 roku, OPPO plasuje się wśród czołowych firm na świecie pod względem liczby patentów istotnych dla standardu 5G.

Nokia i patenty

Nokia chwali się natomiast, że od ponad 30 lat napędza standaryzację sieci komórkowych i zdefiniowała wiele podstawowych technologii stosowanych w praktycznie wszystkich urządzeniach mobilnych. Od 2000 roku firma zainwestowała ponad 140 miliardów euro w badania i rozwój. W ten sposób osiągnęła jeden z najszerszych i najsilniejszych portfeli patentów w sektorze komunikacji mobilnej, obejmujący około 20 000 rodzin patentów (każda rodzina może obejmować kilka indywidualnych patentów), w tym ponad 6000 rodzin patentów uznanych za niezbędne dla sieci 5G.

Źródło: Nokia, OPPO, Juve Patent. Zdjęcie otwierające: Tingey Injury Law Firm / Unsplash.com

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw