LINKI AFILIACYJNE

Recenzja Withings ScanWatch Light. Klasyczny zegarek z nowoczesną technologią

11 minut czytania
Komentarze

ScanWatch Light to jeden z dwóch hybrydowych smartwatchów, które firma Withings zaprezentował we wrześniu 2023 roku. To hybrydowy smartwatch, wyposażony w mały wyświetlacz oraz konwencjonalne mechaniczne wskazówki. I, podobnie jak inne zegarki francuskiego producenta, na pierwszy rzut oka przypomina zwykły zegarek na rękę, ale oferuje też kilka funkcji typowych dla nowoczesnego smartwatcha. Recenzja Withings ScanWatch Light ujawni zalety i wady takiego rozwiązania.

Zegarek naręczny marki Withings w złotym kolorze trzymany na palcu, wyświetlający napis "Hello / Setup" na cyfrowym wyświetlaczu umieszczonym wewnątrz tarczy.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zalety

  • jakość wykonania i elegancki wygląd
  • płaskie szkiełko, smukły kształt, niewielka waga
  • dobre czasy pracy
  • niewielki wyświetlacz, który nie dominuje nad całością
  • monitorowanie zdrowia: tętno, sen, dystans, kalorie i kroki, a także cykl menstruacyjny
  • automatyczne rozpoznawanie wybranych aktywności
  • różne opcje kolorystyczne
  • wygoda noszenia
  • wodoodporność do 5ATM, szkło Gorilla Glass

Wady

  • brak wielu funkcji, którymi dysponuje Withings ScanWatch 2: pomiaru temperatury, rejestrowania EKG czy pomiarów poziomu tlenu w krwi
  • tylko jeden rozmiar – 37 mm
  • ograniczone funkcje smart i fitnessowe
  • brak wbudowanego GPS-u
  • przydałoby się bardziej uniwersalne ładowanie
  • wysoka cena (także w porównaniu z modelem Withings ScanWatch 2)

Recenzja Withings ScanWatch Light. Podsumowanie

Withings ScanWatch Lite to model, który ma kompaktową obudowę, świetny wygląd i podstawowe opcje monitorowania zdrowia, a wszystko to okraszone jest eleganckim wyglądem i wysoką żywotnością baterii. To coś dla osób, które preferują klasyczne zegarki i naprawdę bardzo nie chcą typowego smartwatcha.

7,9/10
Ocena

Withings ScanWatch Lite

  • Budowa i jakość wykonania 10
  • Ekran i interfejs zegarka 8
  • Funkcje zdrowotne 8
  • Funkcje sportowe 7
  • Funkcje smart 7
  • Aplikacja i współpraca ze smartfonem 8
  • Czasy pracy 8
  • Cena (opłacalność) 7

Opakowanie i akcesoria

Białe pudełko nie zawiera nadmiaru akcesoriów. Oprócz papierowej instrukcji, kabla USB i podstawki ładującej nie znajdziecie tu nic więcej, bo w zasadzie nic więcej — oprócz zainstalowania aplikacji Withings w telefonie — nie jest Wam potrzebne.

Budowa smartwatcha

Withings ScanWatch Horizon, który recenzowałam w maju 2023 roku, był dużym i ciężkim zegarkiem. Horizon ScanWatch 2, który niedawno miałam okazję używać, został znacznie zmniejszony i odchudzony. Klasyk w kolorze czarnym, ze srebrną kopertą i czarną tarczą, to niemal klasyczny czasomierz.

Dwa zegarki marki Withings na drewnianym manekinie do ręki; po lewej elegancki zegarek z czarnym paskiem, po prawej sportowy zegarek z metalową bransoletą.
Porównanie modelu Withings ScanWatch 2 i ScanWatch Horizon
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Jednak z pewnych względów to właśnie model Lite spodobał mi się bardziej. Jest trochę tańszy, mniejszy i lżejszy, ale głównie bardziej przypadł mi do gustu wizualnie. Nie można jednak nie zwrócić uwagi na bardziej ograniczony pakiet funkcji. W tym aspekcie ScanWatch 2 będzie jednak lepszym wyborem.

Wizualnie, przynajmniej dla mnie, ScanWatch Light w porównaniu z wymienionymi zegarkami Withings wygląda po prostu najlepiej na damskim nadgarstku. Jest znacznie szczuplejszy, waży naprawdę niewiele, a płaska szybka sprawia, że prezentuje się subtelnie, minimalistycznie i elegancko.

Dwa zegarki na szarym tle, jeden z miedzianą kopertą i białą tarczą z subcyferblatem powiadomień, drugi czarny z dodatkowym małym tarczą zegarową.
Porównanie zegarków Withings ScanWatch Lite i ScanWatch 2
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Oczywiście wszystko to rzecz gustu, jednak porównując wszystkie trzy modele zegarków Withings oraz komfort ich codziennego noszenia (również podczas snu), model Lite jest zdecydowanym zwycięzcą. Modny design sprawia, że ScanWatch Lite nadaje się zarówno na oficjalne okazje, jak i do swobodnego, codziennego noszenia. Do tego śledzi kroki, sen i tętno, a wygląda na tradycyjny analogowy zegarek.

Zegarek na nadgarstku unurzanym w wodzie z pianą, z cyfrowym wyświetlaczem pokazującym godzinę 2:57 w niedzielę, kwiecień 4.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Do wyboru mamy tylko jeden rozmiar – 37 mm, a wypukłe szkło szafirowe z modelu ScanWatch 2 zastąpiono płaskim szkłem Gorilla Glass. Koperta ma złoty kolor i wykonana jest ze stali nierdzewnej, a silikonowy pasek ma beżowy / kremowy kolor. Na jasnej tarczy, w górnej części, zauważyć można 0,63-calowy ekran OLED. Po prawej stronie koperty znalazła się obrotowa koronka do nawigacji po interfejsie. Całość jest wodoodporna (do 5 ATM), więc bez problemu możecie w recenzowanym smartwatchu pływać lub brać prysznic.

Doceniam też niewielką wagę i bardzo wygodny pasek z fluoroelastomeru, z klasyczną klamrą i uchwytem. Jest miękki, elastyczny i praktycznie nie czuć go na nadgarstku. Zastosowanie systemu szybkiego odpinania pozwala na błyskawiczną wymianę paska na inny (o szerokości 20 mm). Trzeba dodać, że ScanWatch Lite jest znacząco lżejszy od ScanWatch 2 i można nosić go bez problemu przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Elegancki złoty smartwatch z białym paskiem na nadgarstku osoby, z cyfrowym wyświetlaczem pokazującym datę i godzinę "14:20".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Withings ScanWatch Light w praktyce

Recenzja Withings ScanWatch Light prezentuje specyficzny produkt, który ma łączyć cechy klasycznych zegarków i dodawać do nich dodatkowe czujniki i inteligentne funkcje — z naciskiem na funkcje medyczne. Jak sprawdza się w porównaniu z domowym ciśnieniomierzem i pulsoksymetrem?

Funkcje związane ze zdrowiem

Nadgarstek z założonym smartwatchem Withings pokazującym tętno 87 BPM na pierwszym planie i ciśnieniomierz Braun w tle wyświetlający ciśnienie krwi 113 na 82 oraz tętno 82.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zegarek potrafi mierzyć tętno automatycznie, również podczas aktywności i podczas snu. Powiadamia użytkownika, gdy jest ono zbyt wysokie lub zbyt niskie. Jednak podobnie jak ScanWatch 2, także i model Light zawyża, o 4-5 uderzeń, pomiary tętna. Trzeba dodać, że nie wykrywa jednak nieregularnego bicia serca czy migotania przedsionków (to potrafią na przykład najnowsze smartwatche od Apple, Samsunga czy Fitbit czy inne modele Withings).

Istotną funkcją zegarka ScanWatch Light jest monitorowanie snu — które jest spójne z pomiarami choćby ze smartwatcha Huawei. Określa fazy i przerwy dla zarejestrowanego snu, mierzy czas jego trwania i ocenia go. Co więcej, smartwatch wyręczy panie w kontrolowaniu cyklu menstruacyjnego oraz udostępnia ćwiczenia oddechowe.

Porównanie czujników w modelach Withings

Różnica pomiędzy ScanWatch 2 i Light widoczna jest na pierwszy rzut oka. Model Light (po lewej) ma zdecydowanie mniej czujników niż znacznie lepiej wyposażony ScanWatch 2 (po prawej).

Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W odróżnieniu od większego i droższego smartwatcha ScanWatch 2, model Light nie ma tylu czujników i oferuje znacznie mniejszy zakres pomiarów. Jest tu bowiem tylko czujnik PPG, który zarejestruje tętno, a także akcelerometr do śledzenia aktywności fizycznej. Z jego pomocą zegarek zliczy codzienne kroki, a także będzie monitorował sen. Ale nie zmierzy temperatury i nie zrobi EKG.

Funkcje smart

Hybrydowe zegarki od Withings mają swoje ograniczenia, których powinni być świadomi potencjalni nabywcy. Nie obsługują aplikacji, płatności, połączeń, sterowania muzyką ani żadnych innych funkcji, które zwykle można znaleźć w typowych smartwatchach. Wyświetlają powiadomienia, ale w sposób bardzo ograniczony. Na raz widać tylko kilka znaków, które przewijają się przez malutki ekran (maksymalnie wyświetlać mogą się trzy linie tekstu).

Nie ma szans, aby na jednym ekranie znalazły się na raz dane dla tętna, liczby kroków, przebytego dystansu itp. Każda z nich jest na innym ekranie i trzeba pojedynczo przewijać się do niej za pomocą koronki. To coś, do czego będą musiały przyzwyczaić się osoby przechodzące z pełnoprawnego smartwatcha na jego hybrydową namiastkę.

Funkcje związane z aktywnością

Aby dokładniej śledzić treningi na świeżym powietrzu, takie jak bieganie i jazda na rowerze, zegarek musi być sparowany ze smartfonem z Androidem lub iPhonem. Sam nie ma bowiem wbudowanego modułu GPS.

ScanWatch Light jest podstawowym monitorem aktywności. Mierzy liczbę kroków i pokonany dystans, wysyła powiadomienia o braku aktywności, może też automatycznie rozpoznawać wybrane aktywności (np. bieganie, chodzenie lub jazdę na rowerze). Ale jeśli chcecie, aby smartwatch korzystał z GPS-u w telefonie, aktywność należy wybrać samodzielnie. Parametry treningów nie są zbyt szczegółowe (jak wam na takowych zależy, to zainwestujcie na przykład w smartwatch Garmin), ale dla amatorów będą wystarczające.

Brak wysokościomierza oznacza, że ScanWatch Light nie sprawdzi, ile pięter pokonaliście danego dnia. Zliczone kroki nieco odstają od tego, co mierzą inne zegarki (np. Huawei Watch GT 3), ale to norma — nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, aby dwa urządzenia różnych producentów pokazały dokładnie ten sam wynik. Działają bowiem przy użyciu różnych algorytmów do obliczania liczby kroków czy spalonych kalorii.

Aplikacja Withings

ScanWatch Light wykorzystuje dokładnie tę samą aplikację co ScanWatch Horizon i ScanWatch 2. Wyświetla dane dotyczące zdrowia i aktywności z zarejestrowanych urządzeń (można tu podłączyć także inne medyczne sprzęty Withings) oraz pozwala skonfigurować ich ustawienia (np. w kwestii powiadomień, kolejności ekranów czy obsługiwanych aktywności). Prawdę mówiąc, nie ma tego zbyt wiele.

Jest też możliwość wykupienia subskrypcji, w ramach której skuteczniej analizowany będzie stan zdrowia i aktywność użytkownika, dostanie on też dostęp do ćwiczeń, programów i przepisów — nie ma tu jednak nic na tyle istotnego lub przełomowego, aby płacić za to 49,99 zł miesięcznie (lub 499,99 zł rocznie).

Czasy pracy

Producent obiecuje, że bateria modelu Withings ScanWatch Light może działać na jednym naładowaniu nawet 30 dni. Możliwe, że tak jest, jeśli nie uruchomicie mierzenia wszystkiego, co się da, automatycznie, nie dostajecie zbyt wielu powiadomień, nie jesteście zbyt aktywni i wyłączyliście funkcję Quicklook (uruchamianie ekranu po podniesieniu nadgarstka). Udało mi się dociągnąć na jednym naładowaniu do 10-11 dni.

Inteligentny zegarek marki Withings na stacji ładującej, z ekranem pokazującym 57% naładowanej baterii.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Ładowanie zajmuje około 2 godzin. Wykorzystywana jest w tym celu dołączona do zestawu podstawka, dopasowana do tego konkretnego modelu smartwatcha. W następnej wersji liczę jednak na możliwość korzystania z dowolnej ładowarki Qi — byłoby to znacznie bardziej uniwersalne rozwiązanie.

Specyfikacja i cena Withings ScanWatch Light

Tak przedstawia się specyfikacja modelu ScanWatch Light:

  • Materiały: koperta i korona ze stali nierdzewnej, szkło Gorilla Glass
  • Wyświetlacz: 0,63 cala, OLED w skali szarości, 282 ppi
  • Łączność: Bluetooth LE
  • Wymiary tarczy: 37 mm
  • Wodoodporność: 5 ATM
  • Czujniki: akcelerometr, PPG
  • Bateria: czas pracy do 30 dni
  • Czas ładowania: 2 godziny
  • Waga (bez opaski): 27,1 gramów.
Zegarek na białym pasku położony na drewnianym blacie, złota tarcza odbija światło, widoczna koronka do ustawiania czasu.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Withings ScanWatch Light zapewnia analogowy wygląd i inteligentne rozwiązania za dość wysoką, jak na smartwatch, cenę. Jest dostępny tylko w wersji 37 mm i brakuje mu pewnych funkcji znanych z modelu ScanWatch 2. Nie powala na przykład na pomiar EKG czy temperatury skóry, zabrakło mu też analogowego licznika kroków na godzinie 6 i wytrzymalszego szkła chroniącego tarczę. Pod względem możliwości droższy model oferuje zdecydowanie lepszy stosunek możliwości do ceny.

Co nie znaczy, że Light nie ma innych zalet. Choćby to, że dostępny jest w większej liczbie wariantów kolorystycznych: do wyboru jest pięć różnych kolorów tarczy, złota lub srebrna koperta i mnóstwo pasków. Cena na stronie producenta wynosi ok. 250 euro, a w polskich sklepach — około 1159 złotych.

Jaka jest alternatywa dla modelu Withings ScanWatch Light? Na podobnej zasadzie działa np. model Garmin Vivomove Trend, który jednak jest nieco droższy, albo Garmin Vivomove Style.

Recenzja Withings ScanWatch Light. Podsumowanie i nasza opinia

Zegarek Withings ScanWatch Lite w kolorze różowego złota na białym pasku, leżący w białym pudełku, z opakowaniem produktu widocznym z tyłu.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Withings nie od dziś udowadnia, że potrafi stworzyć hybrydowy smartwatch, który wygląda i działa jak normalny zegarek, ale dodaje niewielki wyświetlacz i ograniczone funkcje smart. Recenzja Withings ScanWatch Light prezentuje nowy model w portfolio francuskiego producenta, który powinniśmy traktować jako zegarek monitorujący ogólny stan zdrowia (zwłaszcza że integruje się z pełnym ekosystemem urządzeń, takich jak wagi, monitory ciśnienia krwi, monitory snu i termometry), a dodatkowo jako coś w rodzaju smartwatcha.

Jeśli szukacie smartwatcha dla dzieci, urządzenia do fitnessu, towarzyszącego wam podczas uprawiania sportu, na dalekie wyprawy lub survival, zależy wam na najbardziej zaawansowanych pomiarach, ekranie dotykowym albo chcecie korzystać z aplikacji czy odbierać połączenia z nadgarstka — to nie jest sprzęt dla Was.

Withings ScanWatch Light to świetny gadżet dla osób, które cenią minimalizm i nie chcą nosić na nadgarstku zegarka o wyglądzie typowym dla smartwatchów. W mojej opinii to jeden z najlepszych smartwatchów do dyskretnego monitorowania pracy organizmu.

Model ten pojawił się na rynku wraz z mocniejszym, bardziej rozbudowanym zegarkiem Withings ScanWatch 2, ale gdybym miała wybierać spośród nich, zdecydowanie postawiłabym na model Light. Chodzi przede wszystkim o rozmiar, płaskie szkło i klasyczny wygląd, mimo skromniejszego zasobu możliwości.

Produkt na okres testów został udostępniony przez Alstor. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw