Pomarańczowe logo firmy "orange" jako szyld sklepu
LINKI AFILIACYJNE

Orange pokazało twarde dane. Z 5G mało kto korzysta

3 minuty czytania
Komentarze

Jak co roku Orange przedstawił podsumowanie ruchu w swojej sieci w ostatnich 12 miesiącach. Operator zdradził statystyki związane z mobilną transmisją danych, rozmowami telefonicznymi i siecią stacjonarną. Nie zabrakło ciekawych liczb.

Ruch w sieci mobilnej Orange rośnie

W 2023 roku Orange zaobserwował dalsze zwiększenie ruchu w sieci mobilnej. Łącznie użytkownicy przesłali w 2023 roku 2 047 285 TB. To wzrost o 11% porównując rok do roku. Operator zauważa jednak, że we wcześniejszych latach dynamika była większa. W 2022 roku ruch w sieci zwiększył się o 20% w porównaniu do 2021 roku.

Orange

Aż 96% danych było przesłanych w sieci mobilnej w ramach LTE. Technologia 5G wciąż stanowi bardzo niewielką część ruchu. W 2023 roku odpowiadała za 1,5% przesłanych danych. Mimo wszystko jest to kilkukrotny wzrost, w 2022 roku udział 5G był mierzony w promilach. Zapewne z roku na rok rola sieci nowej generacji będzie się zwiększać.

Pozostałe 2,5% ruchu w sieci mobilnej ma związek ze standardami 2G i 3G. Orange zaznacza, że z roku na rok klienci korzystają z sieci w tych standardach coraz mniej.

Mniej rozmów, więcej SMS-ów

W 2023 roku klienci Orange rozmawiali w technologii mobilnej łącznie przez 1,2 miliarda godzin. To o kilka procent mniej niż w poprzednim roku. 65% rozmów odbyło się w technologii VoLTE lub WiFi Calling. To wzrost o blisko 10%. Operator odnotował też wzrost liczby wysłanych SMS-ów aż o 17% rok do roku. Liczba tych wiadomości w 2023 roku to blisko 12,5 miliarda.

Najgorętszym okresem w sieci mobilnej Orange pozostał grudzień. W okresie świąteczno-noworocznym ruch w sieci wzrósł o kilka procent w porównaniu do poprzedniego roku. Odpowiadają za to zarówno posiadacze abonamentu komórkowego, jak i telefonów na kartę.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku rozmawialiście nieco mniej niż w roku ubiegłym. Przynajmniej w technologii rozmów mobilnych. Pik rozmów przypada oczywiście na północ w Sylwestra, za to najwięcej SMS-ów przesłaliście 24 grudnia. Łącznie wysłaliście ponad 100 milionów świąteczno-noworocznych wiadomości tekstowych. Zaznaczę, że niewliczone są wiadomości przesyłane w technologii RCS.

Kinga Gora, Blog Orange

Światłowód coraz popularniejszy

Na koniec kwestia sieci stacjonarnej. Użytkownicy przesłali w niej 6 788 906 TB danych. Daje to 25% wzrost w porównaniu do 2022 roku. Za blisko 3/4 danych odpowiada światłowód. Jest on wykorzystywany coraz częściej (wzrost o blisko 45% r/r). Najczęściej wybierana prędkość to 300 Mb/s. W technologiach ADSL i VDSL odnotowano spadki w ilości przesłanych danych.

Źródło: Blog Orange. Zdjęcie otwierające: lucianmilasan / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.