logo play, biały napis na fioletowym tle
LINKI AFILIACYJNE

Polacy najczęściej przenoszą numery do Play. „Raport UKE potwierdza naszą pozycję jako lidera rynku”

4 minuty czytania
Komentarze

Dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie pozostawiają złudzeń: Play jest największym beneficjentem spośród operatorów w Polsce, jeśli chodzi o przenoszenie numerów. Sprawdziliśmy, co takiego interesującego może być w ofercie fioletowego telekomu. Zapytaliśmy również Play, jakimi elementami przyciągnął klientów i czy planuje jeszcze poprawić osiągane wyniki.

Play liderem przenoszenia numerów

Play nie dał szans konkurencji w 2023 roku, jeśli chodzi o pozyskiwanie nowych klientów, którzy chcą zachować stary numer telefonu. Operator przyjął we wspomnianym okresie dokładnie 471 827 numerów przeniesionych z innych sieci. Po odjęciu od tej liczby numerów, które dotychczasowi klienci Play przenieśli do pozostałych sieci, operator i tak notuje korzystny bilans 124 044 numerów. Żaden inny telekom w Polsce nie może się pochwalić takim rezultatem.

tabela pokazująca przenoszenie numerów w 2023 roku z zaznaczonym wynikiem Play
Fot. Raport UKE, zrzut ekranu, montaż własny

W 2023 roku korzystny bilans przenoszenia numerów miał także T-Mobile. Zdecydowanie gorzej wyglądała sytuacja w Orange i Plusie.

Wśród czterech największych operatorów komórkowych w ostatnim roku bilans dwóch zamknął się na minusie. W wyniku przenoszenia numerów Orange Polska stracił w 2023 roku 44,9 tys. użytkowników kart SIM, Polkomtel (operator sieci Plus) ponad 207 tys., T-Mobile zakończył rok, zyskując ponad 32,7 tys. nowych użytkowników, a P4 (operator sieci Play, dane bez UPC Polska) zyskał ponad 124 tys. użytkowników kart.

komunikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Skąd tak dobre wyniki fioletowego operatora? Pewnym tropem może być stale rozbudowywana infrastruktura telekomunikacyjna. Telekom często ogłasza nowe miejscowości w zasięgu LTE i choć niektórzy komentujący wyśmiewają sytuację, w której przy intensywnym rozwoju 5G ktoś chwali się, że wreszcie udostępnił w danym miejscu zasięg LTE, to trzeba docenić, iż sytuacja konsekwentnie się poprawia.

Z drugiej strony nie można powiedzieć, że pozostali operatorzy nie inwestują w stacje bazowe i nie zwiększają zasięgu. Po prostu rzadziej o tym raportują. Może więc użytkownicy przenoszą numer do Play ze względu na warunki i ceny ofert?

Fioletowa oferta ma zarówno mocne, jak i słabe strony

Pracownik w odblaskowej kamizelce z napisem "PLAY" i hełmie bezpieczeństwa, patrzący na maszt telekomunikacyjny na tle niebieskiego nieba.
Fot. Blog Play / materiały prasowe

Propozycja Play jakiś czas temu wypadła z naszego rankingu ofert na kartę. Powód był prosty: operator przestał oferować plan Solo XL za 35 zł miesięcznie, który zawierał nielimitowany dostęp do internetu w tym 20 lub 40 GB z pełną prędkością (zależnie od formy doładowania) i dostępem do 5G oraz nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y. Oferta ta nie została całkowicie wyłączona, ale jedynie odnawia się osobom, które od dawna z niej korzystały. Pozostali nie mogą na nią przejść.

Pod względem samej zawartości wprowadzonych po ostatnich zmianach pakietów oferta na kartę fioletowego operatora nie wypada źle, ale jej słabym elementem jest brak dostępu do 5G w tańszych opcjach. Jedyna propozycja z dostępem do sieci we wspomnianym standardzie kosztuje 45 zł miesięcznie. Dla porównania Plus oferuje 5G wszystkim klientom, a T-Mobile daje dostęp do sieci w tym standardzie w pakietach od 35 zł.

Nieźle wypada natomiast internet mobilny w Play. Oferta operatora jest rozbudowana i można wybrać pakiet o wielkości dopasowanej do własnych potrzeb. Da się również dobrać router na elastycznych zasadach — sami precyzyjnie określamy, ile chcemy zapłacić na start, a ile spłacić w ratach.

Fioletową ofertę trudno jednoznacznie sklasyfikować jako dobrą lub złą — ma ona lepsze jak i gorsze elementy, a to, czy opłaca nam się z niej skorzystać, w dużej mierze zależy od indywidualnych oczekiwań.

Play komentuje dane UKE

Oferta operatora Play przedstawiona na ekranie smartfona trzymanego przez mężczyznę
Fot. Play / materiały prasowe

Redakcja Android.com.pl zapytała Play o to, czy wyniki przenoszenia numerów są zgodne z jego oczekiwaniami oraz jakimi elementami oprator przyciągnął do siebie klientów.

Raport UKE potwierdza pozycję Play jako lidera rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Analizujemy rynek i potrzeby klientów i poszukujemy najlepszych rozwiązań dla naszych użytkowników. Naszą misją jako spółki, jest zapewnienie wolności wyboru klientom poprzez oferowanie najwyższej jakości usług telekomunikacyjnych oraz kompleksowych rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb z najlepszym stosunkiem jakości do ceny.

Katarzyna Tajak-Pietrowska, Biuro prasowe Play dla Android.com.pl

Zapytaliśmy również o to, czy operator planuje w 2024 roku jeszcze poprawić osiągnięty rezultat.

Wierzymy, że atrakcyjne oferty oraz konsekwentny rozwój nowoczesnej infrastruktury sprawią, że nadal najwięcej użytkowników będzie wybierało Play.

Katarzyna Tajak-Pietrowska, Biuro prasowe Play dla Android.com.pl

Będziemy obserwować dane publikowane przez UKE i informować was, do kogo Polacy najchętniej przenoszą numery w 2024 roku.

Źródło: UKE, opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Play / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.