Smartfon z logo "Android 14" na pierwszym planie i rozmytymi ikonami aplikacji w tle.

Android 14 QPR2 Beta 3 już jest. Pierwsze smartfony dostały najnowsze systemowe poprawki

3 minuty czytania
Komentarze

Google rozpoczął udostępnianie najnowszej wersji poprawek dla kwartalnie wydawanej aktualizacji swojego systemu. Android 14 QPR2 Beta 3 trafia do zarejestrowanych testerów, na smartfony starsze, od Pixela 5a (5G), po modele najnowsze, tj. Pixel 8 Pro, Pixel Fold i Pixel Tablet. Szczegółowe informacje o tej aktualizacji można znaleźć na stronie Android Developers.

Logo Androida z zielonym robotem z antenkami na pierwszym planie i napisem "Android" za nim. Google wydał aktualizację Android 14 QPR2 Beta 3 dla smartfonów pixel
Fot. Android Developers / materiały prasowe

Rozwiązane problemy z poprzedniej wersji

Android 14 QPR2 Beta 3 przynosi wiele poprawek, a także nową opcją dla trybu ciemnego. Naprawia te błędy, na które zwrócili uwagę testerzy wersji Beta 2. Chodzi na przykład o przerwy w działaniu Bluetooth czy problemy z odblokowaniem Pixel Fold, którego użytkownicy otrzymują czarny ekran podczas odblokowywania złożonego urządzenia. Problemy te zostały zgłoszone zarówno przez programistów, jak i użytkowników.

1. Błąd sekwencji SPIR-V. Problem dotyczył sekwencji SPIR-V (Shader Processing Interface Representation Format) OpShiftLeft poprzedzonych OpShiftRight, które nie generowały oczekiwanych wyników dla wersji sterowników Vulkan dla ARM 43.0 i 44.0.

2. Problemy z połączeniem Bluetooth. Rozwiązano problem związany z przerwanymi połączeniami Bluetooth dla niektórych urządzeń.

3. Awarie i niereagowanie urządzenia. Od czasu do czasu urządzenia ulegały awarii lub stawały się niereaktywne po ponownym uruchomieniu. Ten problem został rozwiązany i urządzenia powinny teraz ponownie uruchomić się bez żadnych problemów.

4. Ponowne uruchomienia urządzenia w trybie czuwania. W rzadkich przypadkach urządzenia ulegały ponownemu uruchomieniu w trybie czuwania. Problem został rozwiązany.

5. Problem z animacją tapet na żywo. Naprawiono błąd, który powodował, że tapety na żywo przestawały się animować.

6. Problem z aktywacją Asystenta Google. Rozwiązano problem, który uniemożliwiał aktywację Asystenta Google w niektórych przypadkach.

Pozostałe nowości w wersji Android 14 QPR2 Beta 3

Więcej informacji o nowym sofcie dostarczył Mishaal Rahman. W serwisie X opisał kolejne nowości w Android 14 QPR2 Beta 3.

W nowej aktualizacji pojawiła się na przykład nowa opcja przyciemnienia wszystkich aplikacji (Make all apps dark). Odwraca ona kolory aplikacji, które nie obsługują ciemnego motywu, dzięki czemu użytkownicy mogą płynnie korzystać ze wszystkich zainstalowanych aplikacji.

Dodano też nowy interfejs API w systemie Android, który umożliwia aplikacjom „programową” zmianę wyjścia multimedialnego. Rahman wyjaśnia, że aplikacje mogą wybrać określone urządzenie do odtwarzania dźwięku i inne do wideo, jeśli są dostępne. Aplikacja będzie miała dostęp do podłączonych urządzeń i będzie decydować, które z nich powinno obsłużyć każde zadanie.

Na stałe włączono też funkcje, które pojawiły się w poprzedniej becie, m.in. włączenie kafelka z oknem dialogowym dla Bluetooth do menu szybkich ustawień czy tryb naprawy.

Promocyjna grafika Android 14 przedstawiająca logo systemu operacyjnego i trzy smartfony z nowym interfejsem użytkownika. Informacja o aktualizacji Android 14 QPR2 Beta 3
Fot. Google / materiały prasowe

Dostępność aktualizacji

Kompilacja z systemem Android 14 QPR2 Beta 3 ma numer AP11.231215.007 i dostarcza też styczniowych łatek bezpieczeństwa. Producent ostrzega, że wersja beta jest nadal w fazie rozwoju i może mieć problemy ze stabilnością, baterią i wydajnością. Oprogramowanie to jest przeznaczone dla programistów i innych użytkowników, którzy chcą testować nowe funkcje i API przed oficjalnym wydaniem. Osoby, które wolą nie napotkać problemów, powinny wybrać stabilną wersję Androida z oficjalnej dystrybucji.

Aktualizacja Android 14 QPR2 Beta 3 jest przygotowaniem do udostępnienia nowych funkcji w marcu 2024 r., czyli za około dwa miesiące. Pod warunkiem że nie wystąpią żadne problemy.

Źródło: Android Central. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw