Osoba trzyma smartfon z włączoną aplikacją VPN pokazującą ekran z zieloną tarczą i napisem "PROTECTED".
LINKI AFILIACYJNE

Dzięki VPN inny kraj może stać się Twoim domem. Oto najważniejsze zastosowania usługi

4 minuty czytania
Komentarze

Korzystając z VPN, inny kraj można ustawić jako ten domowy, nawet jeśli dalej znajdujecie się w Polsce. Niezależnie od tego, czy podróżujecie, gracie na komputerze lub po prostu zależy wam na prywatności i bezpieczeństwie w sieci, taka usługa może być pomocna. Prześledźmy więc jej najważniejsze zastosowania, wraz z praktycznymi przykładami.

Używając VPN inny kraj gwarantuje nam prywatność i bezpieczeństwo

Osoba trzyma w ręce telefon z odpalonym Surfshark VPN inny kraj, w tle laptop, także z Surfshark VPN
Fot. Dan Nelson / Unsplash

Najpopularniejsze strony internetowe używają już bezpiecznego protokołu HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), który szyfruje informacje przesyłane między użytkownikiem a serwerem, przez co nawet dostawcom usług internetowym jest bardzo trudno je odczytać. Nie oznacza jednak, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Jak przypomina redakcja Niebezpiecznika, nawet patrząc na zaszyfrowane zapytanie HTTPS, nasz dostawca usług może wyciągnąć takie informacje jak czas wejścia, rozmiar przesyłanych plików, a nawet adresy IP, nasz i serwera, z którego coś pobieramy.

Załóżmy więc, że byliśmy bardzo niegrzeczni i cena Netflixa przeraziła nas tak bardzo, że ściągnęliśmy cały 4. sezon Stranger Things, tak by nadrobić przed premierą piątego. Oznacza to, że po samym rozmiarze i adresie IP serwera, nasz dostawca internetowy może połączyć kropki (logi z odwiedzanych adresów) i odkryć, że lubimy płatać figle wielkim korporacjom. Dlatego też używając VPN, inny kraj ukryje całkowicie naszą aktywność przed dostawcą połączenia internetowego, bo cały ruch weźmie na siebie nasz VPN.

Taka usługa może być również przydatna, gdy na przykład korzystamy z sieci publicznych (księgarnie, kawiarnie). Nie chcemy, by obcy dostawca usług internetowych (lub co gorsze, haker) podglądał to, co robimy w sieci. Wiele hoteli na całym świecie również ogranicza po swojej stronie swoich listę adresów, na jakie użytkownik może wejść. Wtedy logujemy się do prywatnej sieci i nie przejmujemy się ograniczeniami.

Korzystając z VPN inny kraj „daje” nam swoje obywatelstwo

Globus z widocznymi kontynentami w ciepłym, przytłumionym oświetleniu.
Fot. Juliana Kozoski / Unsplash

VPN na inny kraj jest również świetnym rozwiązaniem, jeśli na przykład chcielibyśmy korzystać z subskrypcji VOD w innych krajach. Czy wiedzieliście, że najbogatszą ofertę Netflix ma w… Słowacji? To ok. 8,4 tys. pozycji, przynajmniej mówimy o stanie na październik 2023 r. Choć Niemcy mogą się pochwalić zaledwie 7,3 tys. pozycji, to mają z kolei najwięcej filmów, które były najlepiej oceniane na IMDb. Dlaczego więc nie skorzystać z tego bogactwa, skoro i tak płacimy korporacji zasłużone pieniądze?

Taka usługa to również szybki skrót do tańszego kupowania gier. Korzystając z VPN inny kraj na Steam zadziała, lecz używanie tej metody grozi szybkim banem konta. Aczkolwiek, łatwo też kupować w innych krajach klucze aktywacyjne, ze znacznie korzystniejszym przelicznikiem walutowym, o ile nie są zabezpieczone blokadą regionalną. Choć istnieją portale, które agregują zagraniczne promocje, czasami warto i samodzielnie wyruszyć na łowy, bo można wyrwać największe hity, praktycznie za bezcen.

Na co należy uważać przy zakupie pakietu usług VPN?

smartfon trzymany przez kobietę, a na ekranie aplikacja Surfshark
Fot. Surfshark / materiały prasowe

Wspominam o zakupie, bo darmowe usługi najlepiej odpuścić sobie od razu. W myśl zasady — jeżeli coś jest za darmo, to płacimy za to w inny, mniej świadomy sposób.

Spójrzmy zatem na najważniejsze zalety dobrego dostawcy usług.

  • im więcej serwerów w różnych krajach, tym lepiej — niektóre serwery są szybsze, inne są wolniejsze, w zależności od obciążenia. Niebezpiecznik zwraca też uwagę, żeby uważać na kraje, które mogą intensywniej śledzić ruch użytkowników (Federacja Rosyjska, Chiny)
  • VPN nie może przechowywać danych o sesjach użytkowników — gdy organy ścigania zgłoszą się po nie z jakiegoś powodu, nie można ich wydać, bo po prostu ich nie ma. Obecnie taką politykę prowadzą m.in. SurfShark, Proton VPN oraz NordVPN
  • dodatkowe funkcje zabezpieczające połączenie (multi-hop umożliwiający warstwowe połączenie, split tunneling)
  • właściciel pochodzi z kraju, w którym respektowane są prawa człowieka — nie zaufacie platformie pochodzącej z Chin raczej, co nie?

Opierając wybór usługi na tych czterech kryteriach, zagwarantujecie sobie bezpieczeństwo podczas korzystania z prywatnej sieci.

Zdjęcie otwierające: Privecstasy / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw