Co to jest VPN

Co to jest VPN i czy go potrzebujesz?

4 minuty czytania
Komentarze

VPN-y cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. O tego typu programach mówi się coraz głośniej, co szczególnie można zauważyć w wątkach na różnego rodzaju forach czy w mediach społecznościowych. Prawda jest jednak taka, że wiele osób nadal nie wie, co to jest VPN, a już tym bardziej nie zdaje sobie sprawy, czy go w ogóle potrzebuje. W niniejszym tekście postaram się wszystko wyjaśnić.

Co to jest VPN?

VPN

Zacznijmy może od samego skrótu „VPN”. Otóż rozwinięcie tej tajemniczej nazwy to Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. Głównym zadaniem programów tego typu jest ochrona tożsamości użytkowników. Mówiąc prościej – VPN pozwala na anonimowe przeglądanie internetu, uniemożliwiając innym śledzenie, atakowanie czy nawet dyskryminowanie ze względu na miejsce zamieszkania osób, które z niego korzystają. Wszyscy, którzy nie używają programu VPN, są podatni na wyśledzenie – bez większego trudu można ustalić m.in. ich dokładną lokalizację.

Skoro wiemy już, co to jest VPN, przejdźmy do tego, jak działa. Otóż narzędzie to szyfruje całą naszą aktywność w Sieci, czyli m.in. uniemożliwia osobom trzecim podejrzenie tego, co pobieramy i przesyłamy, a także przekierowuje połączenie internetowe na zdalne serwery dostawcy VPN-a. Dzięki temu jeśli ktoś z jakiegoś powodu zechce zobaczyć naszą lokalizację, to jego oczom ukaże się ta, którą wybraliśmy w programie – te z wyższej półki oferują tutaj sporo opcji. Mówiąc prościej, przeglądając Internet z Polski, możemy sprawić, iż haker zobaczy, że aktualnie przebywamy na przykład w Meksyku – dzięki fałszywemu adresowi IP nadanemu przez narzędzie.

Jak działa VPN
Grafika: www.jumpartmedia.com

Standardowo w celu rozpoczęcia przeglądania Sieci łączymy się ze swoim dostawcą Internetu, który następnie przekierowuje nas na konkretne witryny. Problem w tym, że wszystkie przesyłane treści przechodzą przez jego serwery, co oznacza, że na dobrą sprawę ma do nich dostęp i może np. podglądać, na jakie strony wchodzimy i co pobieramy. VPN sprawia, że przestaje to być możliwe, bo narzędzie działa jak swojego rodzaju pośrednik, który ukrywa naszą prawdziwą tożsamość – po jego uruchomieniu wszystkie przesyłane przez nas dane do Internetu będą pochodzić z bezpiecznych serwerów dostawcy VPN-a, a nie firmy, u której płacimy rachunki za Internet.

Zobacz także: Jak zainstalować aplikacje z nieznanych źródeł?

Jeśli podczas korzystania z tego typu programów nasze dane zostaną w jakiś sposób przechwycone, to i tak osoby trzecie nie będą mogły ich odczytać dzięki zaawansowanemu szyfrowaniu. Otóż po połączeniu się z VPN-em wszystkie informacje od razu zostają zaszyfrowane, czyli przekształcone w nieczytelny kod, który pomiędzy naszym komputerem a serwerami narzędzia. Można więc powiedzieć, że VPN jest swojego rodzaju barierą, która odgradza użytkowników od niebezpieczeństw, które wiążą się z korzystaniem z Internetu. Zdecydowanie warto wiedzieć, co to jest VPN i jak działa.

Czy potrzebujesz VPN-a?

Czy potrzebuje VPN?

Co to jest VPN oraz jak działa – te zagadnienia mamy już za sobą, więc przejdźmy dalej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak niebezpieczne jest zwykłe przeglądanie Internetu. Inni z kolei doskonale o tym wiedzą, ale się nie przejmują, bo uważają, że musieliby mieć naprawdę ogromnego pecha, by doszło do czegoś złego. Ignorancja i poleganie na szczęściu nigdy nie zasługuje na pochwałę.

Jeśli jednak prywatność i bezpieczeństwo w Sieci bierzemy na poważnie (także przy korzystaniu z publicznych punktów Wi-Fi), to VPN jest po prostu niezbędny. Oczywiście wymienione aspekty to nie jedyne zalety narzędzi tego typu, bo za pomocą VPN-ów można m.in. także przeglądać treści, które normalnie są zablokowane w konkretnych krajach. Za prosty przykład można tu podać odblokowanie oferty Netflixa na Stany Zjednoczone, przebywając w Polsce, a także uzyskanie dostępu do danych stron internetowych.

Podsumowując – VPN jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie chcą być śledzone w Internecie przez cyberprzestępców, dostawców usług internetowych, czy nawet rządy państw, a ponadto od czasu do czasu lubią uzyskać dostęp do materiałów, które w teorii nie są dla nich przeznaczone.

Najpopularniejsze VPN-y

Na rynku jest dostępnych bardzo wiele tego typu programów, jednak do grona trzech najpopularniejszych zdecydowanie można zaliczyć następujące:

  • NordVPN (taniej o 70% przez ograniczony czas + szansa na zdobycie nawet 3-letniej gratisowej subskrypcji!)
  • ExpressVPN
  • SurfShark (przez ograniczony czas dostępny aż o 83% taniej – nie ma sensu zwlekać, bo promocja może się w każdej chwili skończyć!)

Wszystkie powyższe marki są godne polecenia, jednak dokładną analizą ich ofert zajmiemy się w kolejnych artykułach na temat tego typu programów – ten jest pierwszym z nich i jego głównym zadaniem było wyjaśnienie, co to jest VPN.

Motyw