Ludzik Androida wychodzi z ekranu smartfona, w tle agresywny wirus komputerowy, stylizacja nawiązująca do cyberbezpieczeństwa, scena przedstawia ryzyko jakie niesie malware także na smartfonach.

Smartfony z Androidem zagrożone. Można stracić dostęp do telefonu

3 minuty czytania
Komentarze

Niestety, ale złośliwe aplikacje na Androida mogą dalej występować. I to niezależnie od tego, że pobieramy je z Google Play Store czy z innych źródeł. Teraz McAfee Mobile Reaserch Team opublikowało raport pokazujący nowy malware, który może zainfekować naszego smartfona. I jest zdecydowanie sprytniejszy, niż te, które dotychczas atakowały telefony komórkowe.

Złośliwe aplikacje na Androida

Mężczyzna w czarnej koszuli korzystający ze smartfona.
Fot. Andrankin2017 / Depositphotos

Zespół od McAfee, czyli firmy znanej m.in. z oprogramowania antywirusowego na smartfony, odkrył nowe i niebezpieczne malware. Mowa o Xamalicious, który do tej pory mógł zainfekować ponad 300 tysięcy urządzeń na całym świecie. I niestety, ale część z nich znalazła się także w Europie. Obecnie zainfekowanych aplikacji na Androida nie powinniśmy znaleźć już w sklepie Google Play Store, ale niewykluczone, że programy są obecne na naszych urządzeniach. W takim wypadku należy je natychmiast odinstalować, a dla większego bezpieczeństwa, przywrócić sprzęt do ustawień fabrycznych.

Jak działa Xamalicious? To bardzo sprytne rozwiązanie, które zaszyte jest w aplikacjach na Androida, ale może pozostać przez dłuższy czas nieaktywne. Jednak od momentu instalacji może zbierać dane o użytkowniku, a następnie przesyłać je na zewnętrzne serwery. Atak może nastąpić dopiero po jakimś czasie, kiedy zostanie uznane, że zachowanie użytkownika jest odpowiednie. Mowa o np. graniu w gry, gdzie należy zbierać jakiegoś rodzaju nagrody czy nawet o wirtualnych horoskopach.

Xamalicious może być powiązany z aplikacjami do zarabiania w sieci poprzez klikanie w banery reklamowe, ale oprogramowanie ma także możliwość przejęcia kontroli nad zainfekowanym smartfonem. W ten sposób możemy więc stracić dostęp nie tylko do urządzenia, ale i danych, które na nim wprowadzaliśmy. Dobrze używać więc antywirusa na smartfonie i nie instalować podejrzanie wyglądających aplikacji. Dobrze też zaktualizować przeglądarkę Chrome i generalnie dbać o to, by oprogramowanie na smartfonie nie było przestarzałe. Poniżej możecie jeszcze zapoznać się z listą aplikacji na Androida, które jako zainfekowane zidentyfikował zespół McAfee.

Lista złośliwych aplikacji na Androida

 • Essential Horoscope for Android (com.anomenforyou.essentialhoroscope)
 • 3D Skin Editor for PE Minecraft (com.littleray.skineditorforpeminecraft)
 • Logo Maker Pro (com.vyblystudio.dotslinkpuzzles)
 • Auto Click Repeater (com.autoclickrepeater.free)
 • Count Easy Calorie Calculator (com.lakhinstudio.counteasycaloriecalculator)
 • Sound Volume Extender (com.muranogames.easyworkoutsathome)
 • LetterLink (com.regaliusgames.llinkgame)
 • NUMEROLOGY: PERSONAL HOROSCOPE &NUMBER PREDICTIONS (com.Ushak.NPHOROSCOPENUMBER)
 • Step Keeper: Easy Pedometer (com.browgames.stepkeepereasymeter)
 • Track Your Sleep (com.shvetsStudio.trackYourSleep)
 • Sound Volume Booster (com.devapps.soundvolumebooster)
 • Astrological Navigator: Daily Horoscope & Tarot (com.Osinko.HoroscopeTaro)
 • Universal Calculator (com.Potap64.universalcalculator)

Źródło: McAfee. Zdjęcie otwierające: Jonas Leupe/Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.