telefon przy laptopie z otwartą aplikacją mObywatel

Co dalej z aplikacją mObywatel? Minister cyfryzacji zdradza plany

5 minut czytania
Komentarze

Choć aplikacja mObywatel jest stale rozwijana, to wciąż można wskazać obszary, w których można by ją udoskonalić. Chodzi przede wszystkim o cyfrowe usługi ułatwiające życie i pozwalające zaoszczędzić czas. Minister cyfryzacji w ostatnim wywiadzie zdradził plany związane z rozwojem rządowego narzędzia.

Rozwój aplikacji mObywatel. Minister wskazał dwie potencjalne funkcje

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski udzielił portalowi Business Insider wywiadu, w którym przyznał, że chce dalej rozwijać usługi dotyczące relacji państwo-obywatel, a więc np. wdrażać nowe funkcjonalności w mObywatelu. Dopytywany o konkrety stwierdził, iż chciałby, żeby kilkoma kliknięciami można było załatwić najważniejsze formalne kwestie związane ze sprawami administracyjnymi oraz ochroną zdrowia.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej mObywatel prezentujące interfejs użytkownika z różnymi funkcjami, takimi jak sprawdzenie dokumentów, punkty karne, bezpieczny autobus, naruszenia środowiskowe, a także ekran płatności w aplikacji z przykładami transakcji.
Fot. gov.pl

Wyobrażam sobie, że moglibyśmy zacząć od wdrożenia cyfrowej, zdalnej rejestracji samochodu bez potrzeby udawania się do urzędu. Każdy, kto rejestrował samochód, doskonale wie, ile czasu to zajmuje.

Krzysztof Gawkowski w wywiadzie dla Business Insider

Nowy minister cyfryzacji poruszył także kwestię zapisów do lekarza na NFZ. Krzysztof Gawkowski przyznał, że marzy mu się, aby do końca czteroletniej kadencji wdrożyć rozwiązanie usprawniające ten proces.

Istnieje zatem możliwość, że za jakiś czas zapiszemy się na wizytę np. u lekarza rodzinnego w aplikacji mobilnej, choćby w mObywatelu. Na razie brakuje dalszych konkretów, ale nawet bez nich można powiedzieć, że byłoby to ogromne ułatwienie.

Jedną z największych zalet prywatnej opieki medycznej jest bardzo łatwe umawianie wizyt z poziomu aplikacji mobilnej, w której widzimy wszystkie wolne terminy w poszczególnych placówkach. Niestety w wielu przychodniach NFZ dla kontrastu wciąż musimy dzwonić i czekać, aż ktoś odbierze lub osobiście udać się do placówki w celu ustalenia wolnego terminu i rejestracji.

Głosowanie w wyborach przez telefon? Minister odpowiada

Business Insider zapytał Krzysztofa Gawkowskiego o to, czy wyobraża sobie w Polsce wybory powszechne, w których można głosować w telefonie, bez chodzenia do lokalu wyborczego.

Nie wiem, czy stanie się to w horyzoncie 5, czy 10 lat, ale jestem zwolennikiem tego, żeby podejmować wszystkie możliwe działania, które będą skutkowały tym, że kiedyś przez telefon, przez aplikacje, czy przez różnego rodzaju działania zdalne będziemy mogli głosować. Do tego oczywiście równolegle trzeba wypracować porozumienie polityczne. Akt wyborczy jest arcyważny i musi dawać gwarancję niepodważalności.

Krzysztof Gawkowski w wywiadzie dla Business Insider

Minister cyfryzacji dodał, że trzeba wypracować koncepcję łączenia polityki i cyfryzacji. Wspomniał też, że można wykorzystać technologię blockchain, a także rozważyć inne działania, które zapewniłyby tajność głosowania. Warto pamiętać natomiast o tym, że korzystając z mObywatela przez smartfon, warto mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo namierzyć jego położenie w razie kradzieży.

Jakie funkcje są dostępne w mObywatelu?

Grafika prezentująca wizualizację mobilnej wersji dowodu osobistego z danymi przykładowej osoby, z napisami "mDOWÓD BEZPIECZNY W TELEFONIE" na tle wzoru z liniami falistymi w odcieniach błękitu.
Fot. gov.pl

Na przestrzeni lat mObywatel mocno ewoluował i obecnie lista jego funkcji jest naprawdę obszerna. Możemy wyróżnić następujące rozwiązania:

  • mDowód — dokument zawierający odwzorowanie danych z dowodu osobistego. Można użyć go w celu potwierdzenia swojej tożsamości.
  • mPojazd – moduł zawierający dane dot. pojazdu, takie jak numer VIN, terminy ważności przeglądu i ubezpieczenia OC.
  • mPrawo Jazdy – cyfrowe odwzorowanie danych z plastikowego prawa jazdy. Dostępne jest także tymczasowe prawo jazdy, na podstawie którego można prowadzić pojazd od razu po zdaniu egzaminu praktycznego.
  • Historia pojazdu – umożliwia sprawdzenie historii pojazdu, który np. chcemy kupić. W wygenerowanym dokumencie widać np. daty przeglądów technicznych wraz z odnotowanymi przebiegami.
  • mLegitymacja szkolna
  • mLegitymacja studencka
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna – zintegrowany bilet na pociągi, autobusy oraz tramwaje, z którego można korzystać w województwie małopolskim.
  • Bilkom – bilety kolejowe — pozwala wyświetlić na smartfonie bilety zakupione w systemie PKP Informatyka (bilkom.pl).
  • eRecepta — umożliwia realizację wystawionej recepty przez lekarza. Zamiast dyktować farmaceucie kod i swój numer PESEL, wystarczy pokazać podczas wizyty w aptece kod QR na ekranie smartfona.
  • Karta Dużej Rodziny — potwierdzanie ulg oraz uprawnień  rodzin wielodzietnych (z co najmniej trojgiem dzieci).
  • Unijny Certyfikat COVID – potwierdzenie szczepień.
  • Polak za granicą — zawiera porady związane z bezpieczeństwem, obyczajami, kulturą i sposobami podróżowania dla osób wyjeżdżających do innych krajów.
  • Bezpieczny autobus — pozwala sprawdzić, czy autobus ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany, stan jego licznika z ostatniego badania technicznego, a także dane techniczne.
  • Legitymacja UUT (UUT – ulgowe usługi transportowe) – pozwala pracownikom kolei korzystać ze zniżek.
  • Diia.pl — mobilny dokument tożsamości dla obywatela Ukrainy. Dotyczy osób z ukraińskim obywatelstwem, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 r. Uprawnia do przekraczania polskich granic i swobodnego przemieszczania się w ramach strefy Schengen.
  • Naruszenia środowiskowe — korzystając z tego modułu, można zgłosić incydent szkodzący środowisku, np. porzucenie odpadów lub zanieczyszczenie wody.
  • Złóż wniosek — korzystając z mObywatela i wybierając opcję złóż wniosek, mamy możliwość wysłania wniosku o dodatek elektryczny.
  • Legitymacja emeryta-rencisty — dla osób ze statusem emeryta czy rencisty. Pozwala skorzystać z przysługujących zniżek oraz uprawnień bez konieczności noszenia tradycyjnego dokumentu.
  • Legitymacja adwokacka — cyfrowa wersja legitymacji stanowi dowód przynależności do grona adwokatów.
  • Legitymacja poselska — potwierdzenie mandatu posła i posłanki.

Źródło: Business Insider. Zdjęcie otwierające: Depositphotos / mindea

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw