Laptop marki HP na wystawie z otwartą pokrywą i włączonym ekranem pokazującym kolorową tapetę, w tle czerwone logo HP i rozmazana postać człowieka.
LINKI AFILIACYJNE

Nowy standard wydajności dla stacji roboczych. HP Z6 G5 A to naprawdę potężna maszyna

4 minuty czytania
Komentarze

Na polskim rynku zadebiutowała potężna stacja robocza HP Z6 G5 A. Mieliśmy okazję poznać jej możliwości podczas prezentacji w Hotelu Nobu w Warszawie, a także zerknąć na najnowsze mobilne stacje robocze z serii HP Z w ofercie producenta.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Interesująca historia firmy HP

Firma HP ma bardzo długą historię. Hewlett i Packard założyli ją w 1939 roku (oczywiście w garażu), a ich pierwszym produktem był HP 200A, oscylator dźwiękowy, którego następna, nieco zmodyfikowana wersja (jako 200B) była wykorzystywana przez studio Walta Disneya. W latach 60. XX wieku firma zaprezentowała przodka peceta — model HP 9100A, który był programowalnym kalkulatorem, a na początku lat 80. pierwszy komputer, czyli HP 85, oraz pierwszy laptop w ofercie firmy — HP Portable, znany też jako Nomad.

Laptop HP na stole z włączonym ekranem prezentującym kolorową tapetę, w tle rozmyty napis AMD.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Seria Z pojawiła się natomiast w 1997 roku jako HP Kayak, a dopiero w 2009 została przemianowana na HP Z Series Workstations. Obecnie nazwa jest skrócona do HP Z by HP. Dla kogo jest przeznaczona? Producent zaprojektował je z myślą o potrzebach profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, produkcją wirtualną, renderowaniem 3D, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

Otwarta obudowa komputera HP Z6 G5 A w tle, na pierwszym planie laptop na stole w pomieszczeniu konferencyjnym.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Seria HP Z by HP dla najbardziej wymagających

Dziś na serię składa się szereg laptopów (HP ZBook Firefly G10, ZBook Power G10, ZBook Studio G10 oraz ZBook Fury G10), a także pecetów o różnych rozmiarach i z różnym wnętrzem. ZBook Firefly 14 G10A oraz ZBook Power G10A to mocne jednostki do pracy, wykorzystujące szybkie procesory do laptopów z serii AMD Phoenix, zintegrowane lub dedykowane karty graficzne (nVidia RTX A1000 czy RTX2000 Ada), obsługujące do 64 GB pamięci wewnętrznej i do 2 TB SSD (lub do 8 TB w modelach ZBook Power G10).

Laptop marki HP na tle z logo HP i AMD na ścianie.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Wykorzystywane w nich procesory AMD w wielu wypadkach przewyższają procesory Intel pod względem wydajności (zwłaszcza wielowątkowej wydajności procesora czy możliwości graficznych). Do tego same laptopy są lekkie i niewielkie, wyposażone w procesory Ryzen AI z dedykowanymi układami NPU, oferują też znakomite czasy pracy. Najnowsza generacja laptopów z układami AMD miała premierę przed wakacjami.

HP Z6 G5 A — potężna stacja robocza dla profesjonalistów

Podczas prezentacji w hotelu Nobu w Warszawie zadebiutowała natomiast najnowsza stacja robocza HP Z6 G5 A, która w wybranej konfiguracji oferuje procesor z 96 rdzeniami (AMD Ryzen Threadripper Pro 7995WX) i wsparcie obsługi do 1 TB DDR5 (8 kanałów pamięci) oraz nawet trzech wysokowydajnych kart graficznych.

Czarna obudowa komputera na tle z czerwonym logo AMD.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Do tego komputer dostanie na froncie panel pozwalający na łatwą wymianę pamięci NVMe. Wszystko to schładzać ma inteligentny system wentylatorów oparty na ponad 20 czujnikach do pomiaru temperatury.

Producent twierdzi, że HP Z6 G5 A ma zrewolucjonizować produktywność i wydajność. Sprosta zadaniom związanym z wirtualną produkcją lub modelowaniem 3D, a także naukową pracą na danych, taką jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Obudowa komputera stacjonarnego HP otwarta, eksponująca wewnętrzne komponenty, na tle z logo AMD.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Oferuje również dużo miejsca na rozbudowę w miarę zmieniających się wymagań, z miejscem na maksymalnie trzy wysokiej klasy procesory graficzne i elastycznymi opcjami pamięci masowej z dostępnymi z przodu, wymienianymi podczas pracy dyskami NVMe, zapewniającymi szybki i łatwy dostęp do dużych plików.

Obudowa komputera stacjonarnego HP z otwartym panelem bocznym pokazującym wewnętrzne komponenty, w tym karty graficzne i wentylatory chłodzące. Obracana jest przez osobę znajdującą się po prawej stronie zdjęcia.
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

HP Z6 G5 A jest zbudowany tak, aby mógł przetrwać wszystkie przeciwności — przeszedł testy MIL-STD i może pochwalić się certyfikacjami do zastosowań profesjonalnych. HP Z6 G5 A będzie dostępny w grudniu 2023 r. na stronie producenta.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw