Samsung GoodLock One UI aplikacje samsunga
LINKI AFILIACYJNE

GoodLock od Samsunga ma już 100 mln użytkowników. One UI jest dzięki niemu wyraźnie lepsze [OPINIA]

6 minut czytania
Komentarze

Platforma Google to bardzo elastyczne oprogramowanie, które otwarte jest na różne modyfikacje. Producenci software’u mają możliwość wprowadzania zmian, co często realizują poprzez nakładki, takie jak One UI od Samsunga. Przed kilkoma laty używałem tzw. launcherów na systemie Android. Te narzędzia umożliwiały dostosowanie wyglądu interfejsu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Teraz już nie muszę, ponieważ od prawie roku korzystam z GoodLock.

Jest to program stworzony przez Samsunga, który umożliwia bezpośrednią modyfikację interfejsu One UI. Rozbudowane funkcje aplikacji sprawiają, że sięga po nią coraz więcej użytkowników. W zeszłym tygodniu koreański gigant pochwalił się, że GoodLock znalazł się na ponad 100 mln urządzeń. Może to dobry moment, żeby zainteresować się genialną aplikacją? W tym wpisie podkreślę jej najważniejsze funkcje lubiane przeze mnie.

GoodLock rozwinięciem One UI

good lock 2020

Aplikacja Samsung GoodLock umożliwia dostosowanie wyglądu interfejsu smartfona Galaxy. Jest to doskonałe narzędzie dla użytkowników, którzy cenią sobie możliwość wyboru i lubią „bawić się” ustawieniami interfejsu. Jeśli w tym miejscu komukolwiek nasuwają się skojarzenia trudności i skomplikowanych lub niezrozumiałych ustawień, to muszę je rozwiać.

GoodLock oferuje naprawdę proste opcje, które pozwalają na dokonywanie rozległych zmian w systemie, znacznie głębiej niż to możliwe za pomocą wbudowanych opcji Androida z One UI. Samsung GoodLock składa się z wielu indywidualnych modułów, z których każdy odpowiada za inną funkcję. Po wybraniu modułu i kliknięciu przycisku pobierania użytkownik jest kierowany do Galaxy Store, aby zainstalować odpowiadającą mu aplikację. Choć proces ten może być nieco uciążliwy, eliminuje konieczność zajmowania pamięci urządzenia modułami, których użytkownik nie zamierza używać.

Aplikacja Samsunga bije rekordy popularności

Jak słusznie zauważył portal Sammobile, Samsung pochwalił się na swoich oficjalnych forach internetowych, że liczba pobrań GoodLock przekroczyła 100 milionów. Historia aplikacji sięga 2016 roku, kiedy została pokazana jako forma launchera. Przez krótki czas z niej wówczas korzystałem, jednak jej funkcjonalność mnie zawiodła. Nie była mi do niczego wtedy potrzebna. Pozwalała na dostosowanie ekranu blokady, modyfikowanie panelu szybkich ustawień i powiadomień na urządzeniach Samsung z systemem Android 6.0 Marshmallow lub nowszym.

Co ciekawe, aplikacja została wycofana w 2018 r. ze względu na problemy ze zgodnością z systemem Android 8.0 Oreo, ale została przywrócona  w 2019 r. ze wsparciem dla systemu Android 9.0 Pie i nowymi funkcjami. W 2020 roku zaczęła przypominać tę obecną, pojawiły się tu dobrze znane użytkownikom moduły: Pentastic, Wonderland, Keys Cafe i Home Up. Rok później zagościły w niej kolejne opcje w tym: Theme Park, Share Manager i Sound Assistant.

Moja przygoda z modułami GoodLock rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku. Wtedy jednak korzystałem z nieoficjalnej aplikacji NiceLock, która pozwalała na korzystanie z modułów w Polsce. GoodLock bowiem przez wiele lat nie był oficjalnie dostępny na polskim rynku. To się zmieniło na początku 2023 roku. GoodLock oficjalnie pojawił się w Polsce, co mnie uradowało. Aplikacja zawitała też w kilku innych krajach Europy.

GoodLock statystyki
Fot. Samsung

Jej szersze, oficjalne udostępnienie z pewnością wpłynęło na jej popularność. 100 mln użytkowników to świetny wynik. Jak podaje Sammobile, najwięcej pobrań aplikacji miało miejsce w Korei (27%), Chinach (21%), USA (12%), Indiach (7%) i Meksyku (3%).

Dlaczego sam powinieneś korzystać z GoodLock?

Nie dziwi mnie, że GoodLock okazał się dużym sukcesem. Aplikacja stanowi kompleksowy zestaw dodatków stworzony przez Samsunga, który umożliwia znaczne modyfikacje w różnych obszarach nakładki One UI. Dzięki niemu użytkownicy mogą dostosować wygląd i funkcjonalność swojego urządzenia, obejmując m.in. nawigację, układ ikon oraz narzędzia do personalizacji ekranu blokady. Good Lock pełni rolę centralnego punktu, czyli huba, gromadzącego wszystkie moduły w jednym miejscu, gdzie łatwo nimi zarządzać.

Mój ulubiony moduł do modyfikacji One UI to Home Up. Jak sama nazwa wskazuje, skupia się głównie na zmianach na ekranie głównym. Korzystam tu z opcji możliwości dostosowania siatki aplikacji. Funkcja pozwala mi zwiększyć liczbę ikon umieszczonych w doku do 9.  Ponadto siatkę programów na ekranie głównym ustawiłem na maksymalne 7 x 7, a w spisie aplikacji 7 x 5 (maksymalne ustawienie to 7 x 7). Dzięki temu wszystkie najważniejsze programy mam w zasięgu kciuka i jednego dotknięcia.

Jeżeli masz smartfon z rysikiem, to polecam moduł Pentastic. Umożliwia łatwe i szybkie dostosowanie różnych parametrów funkcji rysika np. zmiany menu podręcznych opcji.

Jeśli natomiast uważasz, że One UI zawiera niewiele opcji dostosowania ekranu blokady do Twoich potrzeb, możesz skorzystać z Lockstar, który te możliwości wzmacnia. Przykładowo umożliwia umieszczenie skrótów do aplikacji w dowolnym miejscu na ekranie.

Fani wirtualnych przycisków do nawigacji na Androidzie powinni być zachwyceni GoodLock, a zwłaszcza modułem Navstar. Ma on opcje umożliwiające przekształcenie wyglądu guzików home, wstecz i spisu otwartych aplikacji, znajdujących się u dołu ekranu. Navstar nie tylko umożliwia dostosowanie tych przycisków, ale także oferuje dodatkowe opcje, takie jak np. dodanie przełącznika do wyłączania telefonu.

Polecam także te moduły:

  • MultiStar, który pozwala na łatwiejszą obsługę wielozadaniowości. Włączenie dwóch aplikacji jednocześnie jest znacznie szybsze – może się odbywać za pomocą gestu. Tutaj także znajdują się dodatkowe opcje usługi Samsung Dex,
  • EdgeTouch – to idealne rozwiązanie dla osób, które używają smartfonów z zagiętymi wyświetlaczami. Moduł ten zapobiega przypadkowym dotknięciom krawędzi ekranu i pozwala skonfigurować ten obszar,
  • KeysCafe, który pozwala na zabawę z klawiaturą Samsunga i jej dostosowanie do swoich potrzeb. Użytkownik może dowolnie ustawiać wirtualne klawisze (zmieniać ich pozycje, wielkość i wygląd), a nawet tworzyć własne GIFy,
  • NotiStar to opcja, która umożliwia łatwiejsze zarządzanie powiadomieniami i ich filtrowanie np. za pomocą słów kluczowych. Dzięki temu modułowi można też w łatwy sposób kopiować i udostępniać ich treść.

GoodLock składa się obecnie z aż 20 modułów. Są one regularnie aktualizowane i wzbogacane o nowe funkcje. Tutaj każdy użytkownik Samsunga i OneUI znajdzie coś dla siebie.

Źródło: Sammobile

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.