ręka trzymająca aparat fotograficzny na czarnym tle
LINKI AFILIACYJNE

Sony wprowadza wyjątkowy aparat. To ponoć pierwszy taki model na świecie

3 minuty czytania
Komentarze

Sony zapowiedziało rynkowy debiut aparatu α9 III. To urządzenie nowej generacji umożliwiające m.in. wykonywanie zdjęć seryjnych z szybkością do 120 klatek na sekundę. Producent poinformował również, że jego nowy aparat jest pierwszym pełnoklatkowym modelem na świecie z systemem globalnej migawki.

Co wiemy o aparacie Sony α9 III?

Zdjęcia seryjne z szybkością do 120 klatek na sekundę, rejestracja obrazu bez deformacji, eliminacja efektu blackout, a także synchronizacja z lampą błyskową niezależna od czasu otwarcia migawki — to wszystko ma zapewnić Sony α9 III, który trafi do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Z zapowiedzi producenta wynika, że to sprzęt dla profesjonalistów.

sony ax9
Fot. Sony/mat.prasowe

Nowy korpus α9 III należy do najbardziej doniosłych osiągnięć Sony w dziedzinie obrazu cyfrowego. Zaprojektowano go z myślą o potrzebach i życzeniach zawodowych fotografów i dlatego wszystkie wprowadzone w nim zmiany, od przetwornika, poprzez rozmiar, po układ przycisków i zawartość menu, odzwierciedlają konkretne oczekiwania i uwagi środowiska. Cieszymy się, że wraz z korpusem α9 III dajemy fotografom nowe możliwości, w tym uchwycenia tego, co dotąd pozostawało nieuchwytne.

— mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor działu IP&S Marketing w Sony Europe.

Matrycę zastosowaną w aparacie połączono z najbardziej zaawansowanym systemem AF od Sony, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i pozwala wyznaczać parametry AF/AE do 120 razy na sekundę. Z kolei lampę błyskową można synchronizować z dowolnym czasem otwarcia migawki.

Efektywna rozdzielczość zastosowanego przez Sony przetwornika obrazu stacked CMOS to ok. 24,6 megapiksela. Firma chwali się również najnowszym procesorem obrazu BIONZ XR, w który został wyposażony korpus α9 III. Zdaniem producenta udało się wyeliminować ograniczenia tradycyjnych migawek mechanicznych — najkrótszy czas otwarcia migawki wynosi teraz 1/80 000 sekundy i 1/16 000 sekundy podczas zdjęć seryjnych. Takie parametry mają pozwolić na uchwycenie nawet obiektów, które szybko się poruszają.

Użytkownik aparatu α9 III może określić, czy priorytetem jest dla niego jak najszybsze wyzwolenie migawki, czy wyświetlanie obrazu w wizjerze lub na monitorze. Nowa funkcja Pre-Capture pozwala zapisać obrazy z okresu poprzedzającego naciśnięcie spustu migawki — jak gdyby czas cofnął się nawet o 1 sekundę.

chwali się Sony.

Zmiany dotyczą także ustawień rozmiaru obszaru ostrości. Dotychczas sprzęt Sony oferował trzy ustawienia: S, M oraz L. W nowym korpusie dodano dwa kolejne tryby: XS oraz XL.

Od stycznia 2024 roku u autoryzowanych dealerów Sony będzie można zamawiać nie tylko sam korpus, ale też uchwyt do zdjęć w układzie pionowym VG-C5. W oczekiwaniu na rynkowy debiut sprzętu możecie zapoznać się z naszymi rankingami urządzeń elektronicznych. Polecamy na przykład zestawienia kamer samochodowych oraz telefonów komórkowych.

źródło: informacja prasowa, zdjęcie główne: YouTube/Sony Camera Channel

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.