telewizor Samsung 98Q80C z soundbarem w pokoju. telewizor wisi na ścianie a na ekranie widać obraz łódek na jeziorze
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Jak wybrać telewizor do salonu, sypialni lub biura? 5 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę

3 minuty czytania
Komentarze

Wybierając telewizor, należy wziąć pod uwagę kilka elementów tego rodzaju sprzętu, by później się nie rozczarować. Kupienie nawet dobrego urządzenia, ale niedopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb, to zdecydowanie kiepski pomysł. Podpowiadamy, na jakie elementy telewizora patrzeć, zanim go kupimy.

Telewizor do salonu, sypialni lub biura. Na co zwrócić uwagę?

telewizor
fot. Samsung

Absolutnie kluczowym elementem telewizora jest jego ekran. Zacznijmy od technologii wykonania matrycy. Telewizory LCD to już raczej przeszłość i nawet najtańsze modele na rynku na ogół posiadają ekrany LED. Matryce są podświetlane przez specjalne lampy. To dobra technologia, lecz jeżeli zależy nam na bardzo żywych kolorach, możemy pójść krok dalej i wybrać któryś z modeli QLED (przykładem jest telewizor Samsung 4K QLED QE65Q80B). Dla prawdziwych kinomaniaków oczekujących doskonałych kątów widzenia, świetnego kontrastu i barw najwyższej jakości producenci mają telewizory OLED. Są one jednak dosyć drogie, bo kosztują przynajmniej kilka tysięcy złotych.

Kolejną sprawą dotyczącą ekranu jest jego wielkość. Telewizor powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia oraz odległości, w jakiej będą znajdować się użytkownicy. W dosyć niewielkich pokojach, gdzie oglądający będą siedzieć ok. 1,5 metra od urządzenia, sprawdzą się przekątne 32 i 40 cali. Uniwersalny sprzęt do nieco większych pomieszczeń, np. do dużego salonu, to telewizor mający ok. 50 cali. Telewizory 65 cali to dobra opcja do naprawdę dużych pokoi.

Telewizor powinien mieć też dobrą rozdzielczość. Najtańsze modele na rynku oferują jedynie HD. Taka rozdzielczość jest akceptowalna tylko w najmniejszych telewizorach (np. 24″, 32″) i w przypadku, gdy telewizor raczej gra w tle, a nie służy do kilkugodzinnych seansów. Serwis informacyjny spokojnie można na takim ekranie obejrzeć, ale szczegółowość obrazu podczas filmów akcji oraz transmisji sportowych nie będzie zadowalająca. Jeśli macie możliwość, decydujcie się na modele FullHD oraz 4K.

Wybierając telewizor, trzeba zwrócić uwagę na jego funkcje oraz wyposażenie. Upewnijmy się, że wybrane urządzenie ma porty, których potrzebujemy oraz obsługuje funkcje Smart TV (jeśli jest to na liście naszych wymagań). Dokładnie przejrzyjmy specyfikację, zobaczmy, co oferują np. głośniki (jeśli nie będą dla nas wystarczające, to będzie czekał nas dodatkowy wydatek).

Ostatnia kwestia to budowa urządzenia. Jeśli to możliwe, sprawdźmy jakość wykonania telewizora, upewnijmy się też, czy elementy takie jak szerokość ramek oraz umiejscowienie diody nie są dla nas irytujące.

Jak wybrać telewizor? Podsumowanie

fot. Samsung

Wybór odpowiedniego telewizora przeważnie jest prostszy od znalezienia smartfona lub komputera dopasowanego do naszych potrzeb. Nie oznacza to jednak, że dobrym pomysłem jest pójście do sklepu i wzięcie pierwszego lepszego modelu, który nam się spodoba. Warto określić parametry ekranu, które powinno spełniać nasze przyszłe urządzenie, a także sprawdzić jakość wykonania upatrzonego sprzętu i jego funkcje.

Pomocne przy wyborze mogą być rozmaite testy oraz recenzje telewizorów. Warto sprawdzić także ranking telewizorów 65 cali i inne tego typu zestawienia.

zdjęcie główne: Samsung/mat. prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD