Dwóch młodych studentów podczas International Collegiate Programming Contest pracujących nad rozwiązaniem zadania na komputerze
LOKOWANIE PRODUKTU: HUAWEI

Od rywalizacji po współpracę. Training Camp to coś więcej niż algorytmy

5 minut czytania
Komentarze

Około 150 młodych programistów z kilkunastu krajów przyjechało do Polski na europejski obóz szkoleniowy ICPC Training Camp organizowany pod Wrocławiem po raz drugi z rzędu. 40 drużyn walczyło, ale tak naprawdę uczyło się współpracy, komunikacji i rozwiązywania nieszablonowych problemów podczas trzydniowych zawodów. Najlepsi poza nagrodami mogą liczyć na staże w międzynarodowych firmach i dalsze zmagania na światowej arenie. 

Konkurs ICPC organizowany przez Huawei, uczestnicy pracują na laptopach nad rozwiązaniem zadania
fot. materiały prasowe/Huawei

Kilkuosobowe drużyny zaproszone na ICPC zostały wyłonione m.in. w ramach zajęć na uczelni i przygotowywały się do tego wydarzenia od dłuższego czasu. ICPC Training Camp wspierany przez Huawei to międzynarodowy program szkoleniowy, który wspiera uczestników przez cały okres ich przygotowań. Sama rywalizacja, ale tak naprawdę holistyczne szkolenie, opiera się na innowacyjnym podejściu do rozwiązywania problemów. Najlepsi po przejściu przez eliminacyjne sito i spotkaniu we Wrocławiu będą mogli  sprawdzić się w listopadzie w Egipcie podczas Finałów Światowych ICPC.

Zawody są kilkuetapowe, zaczynając od etapu uczelnianego, potem regionalnego i krajowego, następnie europejskiego i kończąc na etapie światowych finałów. Formuła tych zawodów jest niezmienna od lat. To zawody drużynowe wymagające umiejętności logicznego i matematycznego myślenia oraz pracy zespołowej, bo drużyna ma tylko jedno stanowisko do dyspozycji i musi podzielić zadania oraz pracę między siebie. Każdy ma też swojego opiekuna, który pełni rolę mentora – wyjaśnia dr Paweł Gawrychowski, dyrektor ICPC Europe Training Camp, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Część uczestników ma już za sobą zmagania w podobnych lub innych konkursach programistycznych. Tak jak Damian, dla którego tego rodzaju spotkanie jest też okazją do integracji z rówieśnikami.

W tego rodzaju wydarzeniach trzeba znać język programowania. W tym przypadku większość raczej programuje w C++. Trzeba też znać pewien zbiór algorytmów, posiadać umiejętność logicznego myślenia oraz potrafić pracować w zespole. Ważny jest też podział zadań i obowiązków oraz czas, w jakim są one realizowane, aby nie dostać kary czasowej. Im później wyśle się zadania, tym gorzej. Należy uważać na implementację danych rozwiązań, żeby nie napisać kodu, który nie działa, bo dostaje się za to dodatkowo 20 minut kary za każde złe zgłoszenie. Mamy do dyspozycji jeden komputer na kilka osób i tylko jeden z nas może korzystać z niego w danym momencie – opisuje student Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zawodnicy z Polski, Ukrainy, Rumunii, Francji, Niemiec, czy Szwecji na rozwiązanie kilkunastu zadań mieli pięć godzin. Każde z nich było zagadką matematyczno-logiczną. 

Fundamentalna w tego rodzaju obozach jest umiejętność rozumienia tego, co jest schowane w treści tych zadań. To jest swego rodzaju opowieść, którą trzeba przekształcić w kod i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Nie chodzi o to, żeby uczestnicy znali szczegóły np. najnowszej wersji C++, choć można wybrać też Javę albo Pythona, chodzi o solidne podstawy współpracy i logicznego myślenia, a nauczenie się technologii jest tutaj rzeczą wtórną – dodaje dr Paweł Gawrychowski.

Cykl szkoleń w ramach ICPC European Training Camp jest przede wszystkim możliwością rozwijania innowacyjnych podejść do rozwiązywania konkretnych problemów. Dla uczestników konkursu to szansa na zdobycie doświadczenia, wymiany wiedzy oraz możliwość nauki od najlepszych.

Tego rodzaju wydarzenia są jak trening. Mózg jest jak mięsień. Jeśli przestajemy ćwiczyć i szkolić swoje umiejętności, to one zanikają. Tak jak w każdym sporcie. Drużyny, które są tutaj, pojadą na światowe finały. W zeszłym roku region europejski osiągnął jeden z najlepszych wyników. Mieliśmy cztery drużyny w gronie najlepszych – zaznacza portugalski profesor Fernando Silva, wiceprezes European Contests, ICPC.

Szeroki widok na salę, na której odbywała się gala konkursu ICPC organizowanego przez Huawei
fot. zdj. własne

Jurorzy, oceniając prace programistów, zwracali uwagę także na wykorzystywanie technologii zgodnie z działaniem na rzecz społecznego dobra.

Programiści nie powinni robić czegoś, co narusza ich sumienie. Uczmy też studentów działania zgodnie z etyką. To jeden z ważnych elementów takich spotkań – podkreślanie, że zwłaszcza w świecie, gdzie mamy tak wiele wojen, wykorzystanie technologii w słusznym celu jest kluczowe – podkreśla prof. Silva.

Gospodarzem ICPC European Training Camp był Uniwersytet Wrocławski, który zorganizował wydarzenia we współpracy z Huawei, dzięki czemu studenci mieli dostęp do eksperckiej wiedzy i możliwości szkolenia na najwyższym poziomie. W ten sposób firma chce kształtować przyszłych liderów w dziedzinie technologii.

Dzięki ICPC młodzi ludzie mogą konfrontować swoje umiejętności, innowacyjne pomysły z wiedzą i spostrzeżeniami kolegów z innych krajów. Chcemy w ten sposób zwiększyć umiejętności cyfrowe na dużą skalę, wspierając zrównoważony rozwój społeczeństwa i biznesu – podkreśla Zhang Yuwei, Contest Manager na Europę.

W tym celu Huawei współpracuje z partnerami na całym świecie.

Bez kompetencji cyfrowych na odpowiednim poziomie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie i rozwój gospodarki. Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w rozwiązania IT wspierające biznes. Jako społeczeństwo doskonale zdajemy sobie sprawę, że branża IT to przyszłość – podkreśla Zhang Yuwei.

W 2021 r. firma Huawei zainwestowała ponad półtora miliarda złotych we współpracę uniwersytecką, współpracując z ponad 300 uniwersytetami na całym świecie.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Huawei

Motyw