Anteny komórkowe operatora umieszczone na metalowej konstrukcji na tle niebieskiego nieba z chmurami.

5G w Polsce nie wszędzie jest takie samo. Oto województwa, gdzie sieć działa najszybciej

3 minuty czytania
Komentarze

W najnowszym raporcie OpenSignal znajdziemy informacje dotyczące parametrów sygnału 5G w Polsce z podziałem na województwa. Dobra wiadomość jest taka, że pod kątem prędkości pobierania 5G, jest niewielka skala różnic regionalnych – można powiedzieć zatem, że cała Polska ma dosyć dobry sygnał, choć w porównaniu do naszych zagranicznych sąsiadów i tak jesteśmy w tyle.

Prędkość pobierania 5G

Według analizy Opensignal prędkość pobierania danych w sieci 5G w Polsce jest dość jednolita w różnych województwach. Najniższa średnia prędkość pobierania wynosi 69 Mbps w województwie zachodniopomorskim, a najwyższa to 89,4 Mbps w opolskim i lubuskim. Różnice te nie są znaczące, a dziewięć województw dzieli pierwsze miejsce z prędkościami w zakresie 81,1-89,4 Mbps. Tylko 20,4 Mb/s dzieli najwyższy i najniższy wynik w 16 regionach, co nie stanowi istotnej różnicy w przypadku szybkości pobierania 5G. Można pokusić się o stwierdzenie, że zgodnie z danymi od czerwca do sierpnia 2023 doświadczenia z siecią 5G są dość spójne w całym kraju pod względem prędkości pobierania.

5G w kontekście przesyłu wideo

Jeśli chodzi o jakość strumieniowania wideo w sieci 5G, różnice między województwami są minimalne. Wyniki wskazują, że 11 województw osiąga najwyższe wyniki w kraju, z punktacją od 73,9 do 75,1 na 100-punktowej skali. Niezależnie od regionu, użytkownicy 5G w Polsce mają bardzo dobre doświadczenia ze strumieniowaniem wideo, co oznacza, że mogą oglądać filmy w jakości 1080p lub lepszej z zadowalającymi czasami ładowania i minimalnymi opóźnieniami.

Różnice pomiędzy polskimi regionami pod względem gier w technologii 5G są większe, jednak użytkownicy w całej Polsce oceniają doświadczenia jako bardzo dobre (75-85). Większość osób nie odczuwa opóźnienia między swoimi działaniami a grą.

5G w porównaniu do 4G

W kontekście prędkości pobierania, różnice między sieciami 4G i 5G w Polsce nie są imponujące. W województwie podlaskim obserwuje się największy wzrost prędkości z 4G na 5G, wynoszący 2,8 raza. Natomiast w województwach takich jak śląskie, zachodniopomorskie, mazowieckie i wielkopolskie, ten wzrost wynosi tylko 2,2 raza. W porównaniu z innymi rynkami, takimi jak Słowenia czy Bułgaria, gdzie prędkości w sieci 5G są ponad pięć razy szybsze niż w 4G, wyniki Polski nie wydają się wysokie.

Jak Polska wypada na tle innych krajów regionu?

Polska w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej nie ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o doświadczenia z siecią 5G. Nasz kraj ma najniższe średnie wyniki w kategoriach takich jak prędkość pobierania i wysyłania danych oraz jakość strumieniowania wideo w sieci 5G. Średnia prędkość pobierania danych w Polsce wynosi tylko 77,8 Mbps, co jest znacznie niższe niż w innych krajach regionu.

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoi Polska, jest mała ilość nowego spektrum odpowiedniego dla usług 5G, które jest dostępne dla polskich operatorów. To oznacza, że operatorzy są zmuszeni korzystać z niższych pasm, takich jak 2,1 GHz czy 2,6 GHz, co wpływa na niższą jakość usług. Pokazuje to tylko, że choć idziemy do przodu, przed nami jeszcze daleka droga. Może się to jednak wkrótce zmienić, gdyż polski rząd wreszcie rozpoczął aukcję 5G, w której biorą udział topowi operatorzy. Oprócz tego udostępniono możliwość konfiguracji prywatnych sieci 5G, a w Polsce zaczęły się już pierwsze testy przeprowadzane przez koncern PKN Orlen we współpracy z Siemensem.

Źródło: Opensignal

Motyw