Pierwsze testy prywatnych sieci 5G w Polsce. Odpowiada za nie… Orlen oraz Siemens

3 minuty czytania
Komentarze

Prywatne sieci 5G otwierają nowe możliwości dla różnych sektorów przemysłu. PKN Orlen i Siemens są jednymi z pierwszych firm, które zdecydowały się na wykorzystanie tej technologii w praktyce, co może być furtką dla innych przedsiębiorstw zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami telekomunikacyjnymi.

Prywatne sieci 5G w Polsce

Ostatnio informowaliśmy, że prywatne sieci 5G w Polsce są teraz możliwe do uruchomienia na skalę komercyjną. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikował szczegółowe informacje na ten temat, w tym kto i jak może złożyć wniosek o uruchomienie takiej sieci. Znane są również koszty związane z tym przedsięwzięciem. Ale kluczową informacją jest to, że prywatne sieci 5G nie są tylko dla największych operatorów komórkowych, którzy biorą udział w aukcjach 5G. Te pasma mogą również wspierać różne sektory, takie jak automatyzacja przemysłu, opomiarowanie miast czy lokalna logistyka.

fot. Depositphotos/Tarkus

PKN Orlen i Siemens w pierwszych testach prywatnych pasm 5G

Nie trzeba było długo czekać, aby pierwsze firmy skorzystały z tej możliwości, jaką dają prywatne pasma 5G. W Polsce testy takiego typu sieci 5G w realnym środowisku zaawansowanej infrastruktury przemysłowej przeprowadził PKN Orlen, na co otrzymał czasowy przydział częstotliwości radiowych oraz zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

W całym przedsięwzięciu towarzyszyły koncernowi urządzenia Siemensa, wspierające technologię telekomunikacyjną. Routery posłużyły do przeprowadzenia eksperymentu w zakresie łączenia algorytmów sztucznej inteligencji oraz platformy Industrial Edge Siemensa z technologią VaaS (Video as a Sensor).

Urządzenia Siemensa służyły do komunikacji pomiędzy komputerem znajdującym się w data center, na którym uruchomiony był algorytm sztucznej inteligencji, a warstwą przemysłową. Niemniej urządzenia klasy Industrial Egde mogą samodzielnie pełnić funkcję przetwarzania danych z zastosowaniem metod uczenia maszynowego i dostarczać informacje potrzebne do sterowania

– informuje Krzysztof Otta, Starszy Inżynier ds. Rozwoju Sprzedaży w Siemens Polska.

Wyzwania techniczne

Testy PKN Orlen miały udowodnić, że możliwe jest bezprzewodowe przesyłanie danych na terenie zakładów produkcyjnych z prędkością do 1Gb/s. Jak zaznacza Siemens, nie obyło się bez wyzwań technicznych – jednym z nich było zapewnienie, że sygnał sieci 5G jest wystarczająco mocny nawet w trudnodostępnych lokalizacjach. Innymi słowy, chodziło o to, aby sygnał był równie dobry zarówno w otwartych przestrzeniach, jak i w miejscach, gdzie zwykle połączenie jest słabsze. Użyto do tego routerów 5G Scalance, które dzięki odpornej obudowie IP65 oraz pracy z pełną przepustowością pozwoliły na zakończenie testów sukcesem.

Na potrzeby eksperymentu dostarczono routery Scalance 5G MUM856-1 zapewniające  stałą i niezawodną transmisję strumienia danych z kamer, w trudnych przemysłowych warunkach. Z ich pomocą transmitowano zarówno obraz z kamer do analizy na komputerze z platformą Edge, jak i do komunikacji z sygnalizatorem.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom każda zmiana stanu płomienia była sygnalizowana pracownikom m.in.  powiadomieniem na smartphonie lub smartwatch’u 

– tłumaczy Maciej Górny, Inżynier ds. Rozwoju Sprzedaży w Siemens Polska.

Specjalistyczna Infrastruktura 5G od Siemens

Jeśli kojarzycie markę Siemens wyłącznie z firmą produkującą telefony i sprzęty AGD, jesteście w tyle. Marka na przestrzeni lat zmieniła nieco swój profil działalności, skupiając się m.in. na automatyce przemysłowej, technologii w inteligentnych budynkach czy energetyce.

W ramach tych działań Siemens stworzył infrastrukturę 5G specjalnie z myślą o potrzebach przemysłowych. Składa się ona z rdzenia sieci 5G oraz sieci dostępowej (RAN), która zawiera jednostkę centralną (CU), jednostkę rozproszoną (DU) i jednostki radiowe (RU). Różne urządzenia końcowe mogą się z nią łączyć i komunikować w prywatnej sieci. To kompleksowe rozwiązanie jest również przystosowane do trudnych warunków przemysłowych.

Źródło mp Siemens, oprac. własne

Motyw