LINKI AFILIACYJNE

5G w Polsce nadal pozostawia sporo do życzenia. Operatorów czeka dużo pracy

2 minuty czytania
Komentarze

Sieć 5G w Polsce się rozwija – trwa aukcja na częstotliwości 3,4-3,8 GHz, od niedawna można także uruchamiać prywatne sieci 5G. Parametry sieci nowej generacji w Polsce pokazują jednak, że mamy jeszcze dużo do nadrobienia. Szczególnie jeśli chodzi o osiągane prędkości.

5G w Polsce kontra 5G w innych krajach

Raport Opensignal pokazuje, jak wygląda sprawa z 5G w poszczególnych krajach. Zacznijmy od kategorii, w której Polska wypadła przyzwoicie. Chodzi o dostępność sieci nowej generacji. Nasz kraj z wynikiem 14,3% znajduje się mniej więcej w połowie stawki. Portoryko osiąga wprawdzie blisko 50%, a Korea Południowa i Kuwejt po ok. 40%, ale i tak wyprzedzamy takie kraje jak Grecja, Niemcy oraz Norwegia.

Jeśli chodzi o przeciętną prędkość pobierania z wykorzystaniem sieci 5G oraz poprawę tej prędkości w ramach sieci 5G w porównaniu do 4G, to Polska jest niemal na samym końcu stawki. Za nami są tylko Indonezja, Argentyna i Peru (prędkość) oraz Argentyna i Holandia (poprawa prędkości 5G względem 4G). Wnioski? Nawet jeśli mamy odpowiednie urządzenie oraz plan taryfowy i mieszkamy w rejonie, gdzie 5G jest dostępne, to różnica prędkości pobierania danych przy wykorzystaniu 5G i 4G jest znacznie mniejsza, niż w przypadku niemal wszystkich krajów ujętych w raporcie Opensignal.

W przypadku przeciętnych prędkości wysyłania danych z użyciem sieci 5G nadal nie jest u nas różowo, ale sytuacja wygląda lepiej, niż przy pobieraniu. Wyprzedzamy m.in. Francję i USA, osiągając wynik 19,7 Mb/s. Do lidera, którym jest Korea Południowa z wynikiem 43,6 Mb/s nam jednak daleko.

W kategoriach dotyczących doświadczeń związanych z wideo oraz grami Polska znajduje się mniej więcej w połowie rankingów. Zwycięzcy to Peru, Sri Lanka, Słowenia oraz Singapur.

Jeśli zamierzasz kupić smartfon obsługujący sieć 5G, zajrzyj do naszych rankingów smartfonów. Zdecydowana większość modeli z naszych zestawień obsługuje sieć nowej generacji. Mamy także zestawienia telefonów do 500, 1000 oraz 2000 zł.

źródło: Opensignal, zdjęcie główne: Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw