Apple Watch znów ratuje życie. W takich chwilach wyższa cena przestaje mieć znaczenie

3 minuty czytania
Komentarze

O tym, jak istotne jest włączenie funkcji lokalizacji telefonu czy smartwatcha, dowiedziało się już wiele osób, którym usługa alarmowego udostępniania współrzędnych dosłownie uratowała życie. Do tej grupy dołączy teraz mężczyzna będący uczestnikiem wypadku samochodowego – kierowca prawdopodobnie nie przeżyłby, gdyby nie sygnał do służb ratunkowych wysłany przez jego Apple Watcha.

Apple Watch uratował mężczyznę z wypadku

https://www.facebook.com/kfrd500/posts/pfbid0dGvmCctHVtzowBrqiy53ZdjSoFDzGsQ4qwPRRQqGnKmCTuR1BFamaJeyWQb2Dcxzl

Niesamowite szczęście miał mężczyzna, który dzięki swojemu zegarkowi Apple Watch uzyskał błyskawiczną pomoc służb po wypadku samochodowym. Kilka dni temu straż pożarna i ratownictwo w Kansasville (KFRD) w Stanach Zjednoczonych została wysłana do akcji w mieście Dover. Zgłoszenie pochodziło z automatycznie przekazanego powiadomienia pod numer 911, które wysłał zegarek Apple razem z lokalizacją. Dzięki współrzędnym funkcjonariusze odnaleźli pojazd około 30 metrów od jezdni. Samochód najwyraźniej zsunął się z drogi i dachował. W środku znajdował się kierowca, który, kiedy na miejsce dotarły służby, oddychał, ale nie reagował. Natychmiast wezwano helikopter i przewieziono go do szpitala.

Na miejsce przybyły jednostki KFRD, które stwierdziły, że konieczna jest stabilizacja pojazdu i wydobycie pacjenta. O przybycie na miejsce zdarzenia poproszono także straż pożarną Union Grove – Yorkville, aby pomóc w operacjach w strefie lądowania.

Straż pożarna i ratownictwo w Kansasville

Ronald Molnar, szef wydziału straży pożarnej i ratownictwa w Kansasville, szybką reakcję i możliwość błyskawicznego zlokalizowania ofiary przypisał wyłącznie zegarkowi Apple Watch.

Ze względu na ciemność i odległość od jezdni, gdyby nie Apple Watch, pojazd prawdopodobnie nie zostałby odkryty przez co najmniej kolejne dwie godziny.

Niesamowita technologia, która wyraźnie wpłynęła na życie człowieka

– stwierdził w oświadczeniu Ronald Molnar dla Racine County Eye

Jak działa funkcja Alarmowego SOS w Apple Watch?

fot. apple

Jeśli zegarek Apple Watch SE lub Apple Watch Series 4 lub nowszy wykryje poważny upadek podczas noszenia, stuknie użytkownika w nadgarstek, wyemituje alarm i wyświetli alert. Użytkownik może skontaktować się ze służbami ratunkowymi lub odrzucić alert. Jeśli zegarek wykryje, że użytkownik się rusza, poczeka na reakcję na alert. Jeśli zegarek wykryje brak ruchu przez około minutę, automatycznie wykona połączenie ze służbami ratowniczymi. Po zakończeniu połączenia zegarek wyśle do kontaktów alarmowych wiadomość z informacjami o lokalizacji użytkownika, informując o wykryciu poważnego upadku i wezwaniu służb ratunkowych.

fot. apple

Jeśli chcesz wykonać takie połączenie i wezwać służby ratownicze, musisz przeciągnąć suwak „Połączenie alarmowe” w alertach. Jeśli zegarek wykryje, że użytkownik się nie rusza, rozpocznie 30-sekundowe odliczanie, podczas którego będzie stukać w nadgarstek i odtwarzać sygnał dźwiękowy. Jeśli użytkownik nie zareaguje, zegarek automatycznie połączy się ze służbami ratowniczymi.

Źródło: 9to5mac, oprac. własne

Motyw