Wrzesień to miesiąc, który kojarzy nam się z wieloma wydarzeniami, ale oczywiście tym przewodnim jest powrót do szkoły, gdy sami kończymy wakacje lub tyczy się to naszych pociech. W przypadku studentów mówimy o ostatnim dzwonku przed powrotem na uczelnię, ale niezależnie od sytuacji, musimy zadbać o to, aby laptop do szkoły nas nie zawiódł. Można powiedzieć wręcz więcej, musimy zadbać o to, aby nasz sprzęt pozwalał w pełni zaangażować się w naukę, bez żadnych kompromisów.
Laptop do szkoły. Spis treści
Laptop do szkoły — co trzeba wiedzieć?
Oczywiście na samym początku, gdy podchodzimy do tematu kupna nowego laptopa do szkoły, musimy mieć ustalony konkretny budżet. Tylko też z drugiej strony musicie wiedzieć, że dzisiejsze rozwiązania, które znajdziecie w laptopach z kartami graficznymi NVIDIA, pozwalają osiągnąć znacznie więcej niższym kosztem. W końcu rozwój kolejnych serii RTX pokazuje, że w parze z wysoką mocą obliczeniową idą technologie, które tylko potęgują końcowe możliwości. Trzeba postawić sobie sprawę jasno, że karty graficzne mają ogromne znaczenie nie tylko w grach, ale także w nauce, bo wspomagają szereg procesów matematyczno-twórczych. Dlatego decydując się na nowy sprzęt, warto spojrzeć, czy za niewiele więcej nie znajdziemy propozycji z kartą graficzną z rodziny RTX.
Technologie, które pomagają w nauce i nie tylko
Wręcz sztandarowym przykładem zaangażowania firmy NVIDIA w naukę jest wsparcie dla aplikacji STEM. Innymi słowy, karty graficzne GeForce RTX dają ogromnego kopa laptopom w zakresie działania narzędzi czysto naukowych i wykorzystywanych w pracy. Głównym zadaniem rozwiązań implementowanych przez firmę NVIDIA jest zwiększenie wydajności działania szeregu popularnych programów z kategorii STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Mówimy w tym wypadku o zauważalnie szybszej i wygodniejszej pracy w takich aplikacjach jak: Solidworks, Enscape, Blender, Autodesk Revit, Unity, Unreal Engine lub Matlab. Tym sposobem są to narzędzia związane zarówno z zaawansowanymi obliczeniami, jak i szeroko rozumianym projektowaniem.
Dłuższa praca bez ładowania baterii
Tylko nic nam po znacznej poprawie wydajności, gdy nie będziemy mogli się nią długo cieszyć. W tym zakresie również NVIDIA przygotowała odpowiednie rozwiązania, które zwą się Advanced Optimus i Battery Boost. Z ich pomocą nie musimy martwić się o nadmierne zużycie energii, bo laptopy z układami graficznymi NVIDIA dbają o to, aby należycie wydłużyć czas pracy bez podłączonej ładowarki przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej wydajności.
Przyjemna nauka to taka bez hałasów
Komfortowa praca i nauka to także cisza. Niektórzy z Was zapewne doskonale wiedzą, że mocne laptopy, rozpędzone na najwyższe obroty, wymagają założenia słuchawek z redukcją hałasów otoczenia. Niemniej tylko niektórzy, bo część może już korzystać z trybu pracy WhisperMode od NVIDIA, który z pomocą AI pozwala uzyskać satysfakcjonujący poziom głośności przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniej wydajności.
Nauka tyczy się także twórców
Swoją drogą wątek coraz popularniejszy wątek AI kładzie właśnie ogromny nacisk na moc kart graficznych, w czym oczywiście NVIDIA stale się rozwija. Do tego nie możemy zapominać o całej palecie rozwiązań skierowanych do twórców w ramach sekcji Studio. Mowa tutaj o rozbudowanych opcjach zarówno do tworzenia animacji, edycji filmów i zdjęć, jak i szeregu dodatków do streamingu na czele z NVIDIA Broadcast.
Laptop do szkoły to w pełni uniwersalna propozycja
Na sam koniec nie można skupiać się wyłącznie na nauce. Trzeba też czasami dać odpocząć umysłowi i się zrelaksować. Dlatego od czasu do czasu możemy uruchomić swoją ulubioną grę i kompletnie nie martwić się o problemy z wydajnością, a wręcz przeciwnie. Często możemy poznać dany tytuł zupełnie na nowo, a to za sprawą technologii DLSS, która stanowi istotną część układów graficznych z serii RTX. W dużym uproszczeniu DLSS sprawia, że z pomocą sztucznej inteligencji uzyskujemy znacznie wyższą jakość obrazu z jednoczesnym poprawieniem płynności rozgrywki. To wszystko bez konieczności zmiany sprzętu.
Świeżo co zaprezentowana odsłona, czyli DLSS 3.5 z Ray Reconstruction podnosi dotychczasowe możliwości na jeszcze wyższy poziom, a więc umożliwia uzyskanie jeszcze większej liczby klatek. Jednocześnie jest to technologia, która nie została zarezerwowana wyłącznie dla najnowszych i najmocniejszych kart graficznych. W końcu także użytkownicy modeli z serii RTX 20 i 30 otrzymają odpowiednią aktualizację. Co z grami? Tych już zapowiedziano całkiem sporo i stosowne aktualizacje są w drodze m.in. dla: Cyberpunk 2077, Alan Wake 2 czy też Portal (with RTX). Sama technologia DLSS jest już dostępna w ponad 330 grach.
Poza tym nie możemy zapominać o samej rewolucji, którą wprowadził sam Ray Tracing, a także o NVIDIA Reflex. Ta ostatnia technologia w połączeniu z monitorami G-SYNC pozwala cieszyć się maksymalnie płynnym obrazem, co szczególnie docenią gracze FPS-ów, gdzie liczy się każda milisekunda i klatka rozgrywki.
Laptop do szkoły — polecane modele
Skoro już wiemy, że laptop do szkoły może oferować znacznie więcej za sprawą dostępnych technologii od firmy NVIDIA, to czas spojrzeć na wybrane przez nas modele. Poniżej znajdziecie trzy półki cenowe (3, 5 i 12 tys. złotych), a w nich po dwa laptopy. Wszystkie oczywiście z układami RTX na pokładzie, a więc też ze wsparciem dla wcześniej omówionych technologii. Jeśli chcecie poznać inne propozycje urządzeń, poznajcie bliżej oferty partnerów firmy NVIDIA:
Wszystkie przedstawione poniżej modele sprawdzą się jako laptop do szkoły i to niezależnie, czy mówimy o uczniu liceum, technikum, czy też już o studencie. Są to sprzęty, które odnajdą się zarówno w klasycznej nauce, gdzie liczy się czytanie, pisanie, jak i w edycji foto-wideo oraz pracy z zaawansowanymi programami. Czym się te laptopy wyróżniają? Właśnie obecnością dedykowanej karty graficznej RTX, która sprawia, że za niewiele więcej lub wręcz w tym samym budżecie otrzymujecie laptop, który pozwala na znacznie więcej.
Tanie, ale już godne uwagi
Zacznijmy od Lenovo IdeaPad Gaming 3, a więc kultowej już marce laptopów, która skupia się na oferowaniu wysokiej wydajności w niskiej cenie. W tym wypadku na pokładzie znajdziemy kartę NVIDIA GeForce RTX 3050, co stanowi świetną propozycję dla osób, które szukają sprzętu za nieco ponad 3000 złotych.
Z kolei jeśli potrzebujecie laptopa, który oferuje bardziej wytrzymałą obudowę i z szybszym ekranem, a zależy Wam, aby wciąż poruszać się w budżecie w okolicach 3000 złotych, to właśnie powyższa propozycja od ASUSa wpisuje się idealnie w te założenia. TUF Gaming F15 charakteryzuje się m.in. ekranem z częstotliwością odświeżania obrazu w 144 Hz, a także militarnym certyfikatem MIL-STD-810H. Do tego na pokładzie nie zabrakło karty NVIDIA GeForce RTX 2050.
Środkowa półka, czyli większa moc to więcej możliwości
Witamy się z wyższą półką laptopów, ale wciąż pozostajemy z ASUSem, który w tym wypadku przygotował model TUF Gaming A15. Może on pochwalić się kartą graficzną GeForce RTX 4050, a więc szeregiem najnowszych technologii od firmy NVIDIA na czele z najmocniejszą rodziną rdzeni Tensor. Poza tym wciąż do dyspozycji otrzymujemy ekran z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu (144 Hz), a także certyfikat MIL-STD-810H.
Druga propozycja z tej samej półki to Gigabyte G5 KF, który udowadnia, że sprzęty z dedykowanymi kartami graficznymi wcale nie muszą być przerośnięte i ciężkie. Ważący nieco ponad 2 kg laptop mieści w swojej prostej obudowie kartę NVIDIA GeForce RTX 4060, czyli możemy być pewni, że mocy nam nie zabraknie.
Wszystko, co najlepsze
Wchodzimy na znacznie wyższą półkę, aby poznać propozycję od MSI w postaci modelu Vector GP68 HX. Przede wszystkim witamy się z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4080, która oferuje czołową wydajność, co docenimy w wielu narzędziach i grach. Do tego dochodzi 16-calowy ekran o proporcjach 16:10, więc sama praca i nauka zyskują większe możliwości za sprawą większego obszaru roboczego.
Ostatnim laptopem w niniejszym materiale jest propozycja od Gigabyte z serii AORUS, który w swojej cenie stawia na topowe podzespoły, zamknięte w ciekawej obudowie, bo z bardzo cienkimi ramkami wokół ekranu. Ekranu, który oferuje ogromny obszar roboczy za sprawą 17-calowej matrycy. W ten sposób jest to sprzęt, który oddaje do dyspozycji od groma mocy (NVIDIA GeForce RTX 4080), ale też wciąż zachęca do mobilności.
Tym sposobem kończymy temat laptopów do szkoły, które sprawdzą się nie tylko w nauce, ale także w ramach rozrywki, a tym bardziej w pracy. Podczas kupowania nowego sprzętu warto pamiętać, aby był on możliwie najbardziej uniwersalny i pozwalał działać w wielu zakresach. To właśnie oferuje sprzęt z kartami graficznymi GeForce RTX, które nie tylko pozwalają cieszyć się topową wydajnością w grach, ale także umożliwiają korzystanie z wielu rozwiązań przydatnych w innych aspektach.
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.