„Programowanie powinno stać się naszym językiem narodowym”. Polski miliarder to patriota, jakich potrzebujemy

4 minuty czytania
Komentarze

Startuje wyjątkowy program, który ma szansę zmienić to, jak w przyszłości będzie wyglądał edukacja w Polskich szkołach. Mowa o inicjatywie Programowanie = Nasz Drugi Język, której pomysłodawcą oraz inicjatorem jest Miron Mironiuk, czyli założyciel oraz CEO Cosmose AI. Mowa tutaj o polskiej firmie, która działa w Azji i obecnie wyceniana jest na ponad 2 miliardy złotych. Teraz Mironiuk postanowił zainwestować w polskie szkolnictwo, a pierwszym krokiem będzie nowy program, gdzie uczniowie będą szkolili się z programowania.

Startuje Programowanie = Nasz Drugi Język – Polski miliarder ma świetny plan

Lukasz Kaminski [email protected] +48 509 241 665

31 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, Dyrektor NASK Wojciech Pawlak oraz właśnie Miron Mironiuk. Wszystko po to, by zainicjować nowy program, który z dniem 1 września ma testowo wystartować w trzech gminach (Chełmie, Sycowie oraz Zduńskiej Woli), ale po pierwszym roku ma objąć sto gmin. Do programu można się zgłaszać na stronie Raz na 120 lat.

Plany są ambitne, ponieważ Programowanie = Nasz Drugi Język w ciągu 4 lat ma objąć swoim działaniem wszystkie publiczne szkoły podstawowe. Ideą programu jest to, by programowanie stało się istotnym elementem edukacji w szkołach, a na start zajęcia będą organizowane dla uczniów klas 4-6. Polacy uznawani są za jednych z najlepszych programistów na świecie, a w dobie coraz mocniej rozwijającego się AI bardzo ważne jest to, by odpowiednio szkolić młodych ludzi.

Musimy myśleć o programowaniu nie jako o zawodzie, ale jako o fundamentalnej umiejętności. 200 lat temu tylko 10% dorosłych potrafiło czytać i pisać. I teraz proszę sobie wyobrazić, że byłby jeden kraj, który szkoli całe społeczeństwo w błyskawicznym tempie. Na całym świecie tylko 10% dorosłych potrafi czytać i pisać, a w tym jednym kraju aż połowa. Nietrudno przewidzieć wpływ na jego rozwój. Nagle ludzie mogą się szybciej komunikować, łatwiej uczyć i efektywniej pracować. Tak samo będzie z programowaniem i Polska ma największą szansę, żeby być tym pierwszym krajem, który prześcignie inne. Wymaga to jednak mocnej korekty kursu i strategicznego podejścia do tematu. Na dziś, jesteśmy systemowo świetni w wyłapywaniu najbardziej uzdolnionych uczniów, a następnie przygotowaniu ich do olimpiad. To bardzo cenne, ale elitarne. Żeby Polska realnie z tego skorzystała, musimy wyskalować te najlepsze praktyki nauczania do wszystkich uczniów, nie tylko olimpijczyków. Nie każdy będzie programistą, ale każdy absolwent polskiej szkoły, i dziewczyny, i chłopcy, powinien znać podstawy programowania, bo to podstawowa umiejętność XXI wieku, tak jak czytanie, pisanie czy liczenie. Programowanie to nie „zwykłe klepanie kodu”. To sztuka logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Programowanie powinno stać się naszym drugim językiem narodowym. Powszechna umiejętność programowania pozwoli zmienić naszą gospodarkę, wykonać skok cywilizacyjny i stać się jednym z dziesięciu najbogatszych krajów na świecie.

Miron Mironiuk, pomysłodawca programu

Nauczyciele także zyskają dzięki programowi

Na tym programie mają zyskać nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. Ci mogą liczyć na specjalne miesięczne stypendium wypłacane przez cały rok, a najlepsi z nich w kolejny roku otrzymają dodatkowe nagrody. Ideą jest to, by odpowiednio ich przeszkolić, by mogli w przyszłości sami szkolić młodzież i rozwijać ich zdolności w kwestii programowania.

Programowanie to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności w dzisiejszych czasach. To właśnie programiści tworzą technologię i nadają jej przyszłość. Umiejętność pisania kodu pozwala wejść do nowego świata technologii, w którym mamy możliwość robienia wielkich rzeczy dla siebie i dla innych: tworzenia oprogramowania, stron internetowych czy też aplikacji.

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Warto wysłuchać jeszcze wywiadu z Mironem Mironiukiem na kanale This is IT, który przybliża w nim powody, którymi kierował się, podejmując się takiej inicjatywy. To naprawdę wielka rzecz i miejmy nadzieję, że program pilotażowy przyniesie oczekiwane rezultaty i z powodzeniem obejmie całą Polskę.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / NASK / X (dawniej Twitter)

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw