recenzja oppo enco air3 test opinia
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja OPPO Enco Air3. Nie tylko niska cena czyni cuda

8 minut czytania
Komentarze

Przed Wami recenzja OPPO Enco Air3, a więc jednej z najtańszych propozycji bezprzewodowych słuchawek (TWS) tego producenta. Wraz z Enco Air3 Pro stanowią serię akcesoriów, których celem jest dotarcie do konsumenta poszukujących ciekawych rozwiązań i… w mojej opinii wygody. Co się za tym kryje? Przede wszystkim sprawdzone schematy, ale też kilka nowości, które za chwilę dobrze poznacie. Dlatego serdecznie zapraszam Was do recenzji OPPO Enco Air3.

Zalety

 • Wygoda w wielu aspektach
 • Dobra relacja jakości do ceny
 • Bluetooth 5.3 z Google Fast Pair

Wady

 • Brak czujników obecności słuchawek w uszach
 • Gorszy czas pracy od deklarowanego

Recenzja OPPO Enco Air3 w trzech zdaniach podsumowania

Wygodne etui, wygodne słuchawki, wygodna obsługa i dobra jakość dźwięku to główne cechy OPPO Enco Air3. Dlatego jeśli doceniacie douszne, a nie dokanałowe konstrukcje i nie potrzebujecie ANC, to recenzowany zestaw jest godny polecenia. Szczególnie że nie kosztuje wiele.

7,3/10
Ocena

OPPO Enco Air3

 • Zestaw i specyfikacja techniczna 6
 • Budowa 9
 • Dodatkowa funkcjonalność 7
 • Jakość mikrofonów 7
 • Jakość dźwięku 8
 • Akumulator 7

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena OPPO Enco Air3

test oppo enco air3 zestaw
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Słuchawki OPPO Enco Air3 otrzymujemy w kartonie, w którym znalazło się miejsce wyłącznie na obowiązkową makulaturę. Niestety, ale producent nie zmieścił kabla do ładowania. Z racji konstrukcji też próżno oczekiwać wkładek silikonowych. Dlatego po wyjściu Enco Air3 resztę pudełka możemy od razu odłożyć na bok.

recenzja oppo enco air3 test opinia
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Specyfikacja techniczna i cena OPPO Enco Air3

 • konstrukcja: bezprzewodowa, nauszna
 • membrana: 13,4 mm
 • przetwornik Cadence HiFi 5 DSP
 • Bluetooth 5.3
  • kodeki: AAC, SBC
  • Google Fast Pair
 • USB-C
 • akumulator:
  • słuchawka: 27 mAh
  • etui: 300 mAh
 • certyfikat IP54
 • wymiary:
  • słuchawka: 33,1×18,45×17,3 mm
  • etui: 56,55×51,6×26 mm
 • waga:
  • słuchawka: 3,75 g
  • etui: 37,4 g
 • wersje kolorystyczne: fioletowa, biała

Jak wspomniałem na początku, testowane Enco Air3 to ta tańsza propozycja od OPPO. Cena recenzowanych słuchawek wynosi 249 złotych, więc ewidentnie jest to podstawowa propozycja, która charakteryzuje się dobrymi danymi technicznymi.

Zainteresowanych najlepszymi słuchawkami bezprzewodowymi, zachęcam do zajrzenia do naszego rankingu.

Budowa OPPO Enco Air3 i jakość wykonania

recenzja oppo enco air3 test opinia
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wyjęciu słuchawek z pudełka to oczywiście ich kolor, który zdecydowanie może się podobać. Jeśli jednak preferujecie bardziej klasyczne malowania, to w sklepach znajdziecie białą odmianę. Niezależnie od wyboru możecie spodziewać się wykonania z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Oczywiście wykończenie jest typowo połyskliwe, ale nie przeszkadzało mi ono podczas użytkowania. Enco Air3 nie zbiera nadmiernie zabrudzeń i nie wyślizguje się z dłoni.

Konstrukcja samego etui testowanego akcesorium OPPO to przede wszystkim wygoda użytkowania. Bardzo szeroko otwierana, przeźroczysta pokrywa pozwala bez najmniejszych problemów wyjmować i chować słuchawki. Naokoło etui dojrzymy tak naprawdę tylko diodę informującą o stanie pracy oraz gniazdo USB-C do ładowania.

Po wyjęciu słuchawek z etui zauważymy dokładnie taki sam kolor, co w przypadku etui. Również pojawia się półprzeźroczysta wstawka w postacie kropelki na spodzie pałąka. W tym elemencie firma ukryła mikrofon. Od wewnętrznej strony widoczne są metalowe kropki od ładowania, a już w ramach samej bazy dojrzymy otwory odpowiedzialne bezpośrednio za dostarczanie dźwięku. Całość została złożona tak, aby uzyskać certyfikat IP54, więc mówimy o odporności na zachlapanie.

Wygoda noszenia OPPO Enco Air3 stoi na dobrym poziomie, zważywszy na samą konstrukcję. Wyprofilowanie poszczególnych elementów pozwala bez problemu ułożyć słuchawki w uszach. Z kolei spacery, drobne skoki nie są straszne i nie ma mowy o niekontrolowanym wypadaniu. Tymczasem sterowanie odbywa się poprzez pojedyncze, podwójne, potrójne dotknięcie lub przytrzymanie panelu na zewnętrznej stronie pałąka. Wszelkie polecenia rozpoznawane są w miarę szybko.

Wrażenia z użytkowania OPPO Enco Air3

recenzja oppo enco air3 test opinia aplikacja
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Obecność technologii szybkiego parowania oznacza, że wystarczy otworzyć etui, aby urządzenia z Androidem w okolicy wyraziły chęć połączenia z Enco Air3. Tym sposobem klasycznie doceniam Google Fast Pair, ale ogólnie obecność Bluetooth 5.3 wyróżnia propozycję OPPO. Nie wpływa to bezpośrednio na jakość dźwięku, ale na niskie opóźnienie.

W połączeniu z trybem gier możemy liczyć, że synchronizacja obrazu i właśnie dźwięku zostanie zachowana na akceptowalnym poziomie. To w przypadku tanich słuchawek bezprzewodowych wcale nie musi być takie oczywiste. Co jeszcze jest istotne z zakresu łączności, to fakt, że możemy podłączyć jednocześnie dwa urządzenia. To bardzo wygodne podejście, gdy korzystamy w tym samym czasie ze smartfona i laptopa. Przełączanie się pomiędzy źródłami odbywa się całkiem sprawnie.

Wspomniany tryb gier aktywujemy z poziomu aplikacji HeyMelody, która dostępna jest za darmo w Sklepie Play i App Store. Z jej poziomu możemy zaktualizować oprogramowanie, doprecyzować sterowania, a także aktywować dodatkowe moduły. Oprócz obniżenia latencji pojawia się OPPO Alive Audio, czyli symulacja dźwięku przestrzennego, aczkolwiek tylko wybrane programy ją wspierają. Nie otrzymamy klasycznego equalizera, ale jest Enco Master EQ, czyli predefiniowane nastawy, które niestety bardziej ograniczają niskie lub wysokie tony, aby właśnie wysunąć na pierwszy plan te przeciwne.

Jedyne, czego czasami brakowało mi podczas użytkowania OPPO Enco Air3 to czujnika założenia słuchawek. Akcesorium nie zatrzymuje muzyki i nie wznawia jej odpowiednio po wyjęciu i włożeniu do ucha.

Jakość mikrofonów

Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

OPPO Enco Air3 to klasyczne słuchawki douszne. Dlatego nie spodziewajmy się odcięcia od otoczenia po założeniu ich. Siłą rzeczy też próżno oczekiwać ANC lub innej formy redukcji hałasu. Niemniej testowane słuchawki dobrze kierują dźwięk do naszych uszu, więc nie występuje nadmierne wylewanie się go do naszego otoczenia, które nie musi słuchać muzyki razem z nami.

Tym sposobem OPPO też niespecjalnie podeszło do tematu mikrofonów. Oferują one podstawową jakość rozmów. W specyfikacji wyczytamy obecność AI w celu poprawy komunikacji. Niemniej, o ile rozmówcy nie mieli problemu ze zrozumieniem mnie nawet w najbardziej hałaśliwych miejscach, tak głos wtedy jest mocno modulowany i nie brzmi naturalnie.

Jakość dźwięku

Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Czy w słuchawkach za 250 złotych możemy oczekiwać dobrej jakości dźwięku? Okazuje się, że tak, ale oczywiście trzeba cały czas pamiętać o tej cenie. Wtedy docenimy klarowność dźwięku, która w żadnym paśmie nie stara się sztucznie podbijać efekty. Dlatego byłem pozytywnie zaskoczony, że nie jestem zalewany niskimi tonami, co jest typowe w tanich TWS-ach, ale nie w Enco Air3. Oczywiście możemy podbić bas w ustawieniach aplikacji i wtedy uzyskamy typowe nastawienie na muzykę popularną.

Ogólnie rzecz biorąc, pozytywnie zaskoczyła mnie jakość dźwięku OPPO Enco Air3. W mojej opinii mogą to być jedne z najlepszych słuchawek w swojej cenie, w których próżno szukać zaawansowanych kodeków i jednocześnie nie ma mowy o dokanałowej konstrukcji. Do tego całość jest bardzo donośna i nie traci aż nadto na jakości w górnych ustawieniach.

Akumulator. Czas pracy i ładowania

recenzja oppo enco air3 test opinia bateria
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

OPPO podaje, że Enco Air3 są w stanie działać przez 25 godzin na jednym ładowaniu. Nie udało mi się osiągnąć tego wyniku, ale najczęściej korzystałem ze słuchawek ustawionych na ~60% natężenia dźwięku. W takim scenariuszu odkładałem akcesorium do ładowania średnio po ~5 godzinach. Etui pozwala zregenerować słuchawki trzykrotnie, więc w sumie możemy liczyć na 20 godzin pracy. To akceptowalny wynik.

Tymczasem ładowanie samych słuchawek trwa około 1 godzinę, podczas gdy etui potrzebuje blisko dwóch godzin na pełną regenerację z wpiętym kablem USB-C.

Recenzja OPPO Enco Air3. Podsumowania i nasza opinia

recenzja oppo enco air3 test opinia
Fot: Łukasz Pająk / Android.com.pl

Kończymy test OPPO Enco Air3, a więc ewidentnie wygodnych słuchawek, które nie kosztują wiele i również niepotrzebnie nie udają czegoś wyjątkowego. Wspomniana wygoda odnosi się zarówno do konstrukcji etui, samych słuchawek, jak i ogólnej obsługi. Do tego dołóżmy ponadprzeciętną jakość dźwięku i dobrą baterię.

Z niuansów, o których trzeba pamiętać, to fakt, że słuchawki nie mają czujników włożenia. Trzeba też być gotowym, że nie jest to dokanałowa konstrukcja, więc nie ma mowy o wycinaniu otoczenia i żadnej innej formie redukcji hałasu.

Zastanawiasz się, jakie słuchawki wybrać? Zajrzyj do naszego rankingu słuchawek bezprzewodowych dousznych.

Produkt na okres testów został udostępniony przez OPPO. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.