LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Wybieramy telewizor dla graczy, czyli na co zwrócić uwagę kupując Smart TV

4 minuty czytania
Komentarze

Telewizor dla graczy różni się trochę od tego, który kupuje się tylko po to, by oglądać programy telewizyjne czy filmy. Chodzi głównie o niektóre funkcje, które są wykorzystywane głównie przez konsole nowej generacji oraz PC-ty. Na co więc zwracać szczególną uwagę przy wyborze nowego telewizora, który ma nam posłużyć do grania?

Telewizor dla graczy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Video Games” przez JESHOOTS.com/ CC0 1.0

Nie da się ukryć, że telewizory dla graczy to już spory segment rynku, który różni producenci starają się coraz mocniej zagospodarować. Popularność konsol czy PC-tów do grania jest przecież gigantyczna, a trzeba mieć możliwość oglądania naszej rozgrywki na jak najlepszym wyświetlaczu. Szukając odpowiedniego sprzętu, który posłuży nam naprawdę długo, warto wiedzieć o najważniejszych funkcjach, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Konsole nowej generacji, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X oferują dużo, ale potrzebują też odpowiedniego telewizora, by móc z tego skorzystać. Pierwsze, na co trzeba zwrócić uwagę, to obecność złącza HDMI 2.1 w urządzeniu.

Nowe telewizory OLED (i nie tylko one oczywiście) zazwyczaj są już wyposażone w złącze HDMI 2.1, które przy nowych konsolach jest wręcz koniecznością, by korzystać z pełni ich możliwości. Tutaj warto jednak uważać, ponieważ sam fakt, że telewizor wyposażony jest w HDMI 2.1, nie musi oznaczać, że posiada wszystkie funkcjonalności, których możemy po nim oczekiwać. Niektóre z nich są bowiem opcjonalne. Wybierać więc telewizor dla gracza warto upewnić się, że producent daje dostęp do:

  • ALLM – tryb gry oferujący niższe opóźnienie
  • VRR – zmienna częstotliwość odświeżania
  • Obsługę rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 120 Hz (4K@120Hz)
  • eARC – ulepszony zwrotny kanał dźwięku (oryginalna jakość dźwięku)
Fot. Android.com.pl (Bartosz Szczygielski)

Posiadając telewizor ze złączem HDMI 2.1 w pełnym tego słowa rozumieniu oraz podłączając do niego konsolę, będziemy mieć pewność, że produkcje stworzone w 4K i z odświeżaniem do 120 Hz, faktycznie będą tak wyglądać na ekranie. Inaczej będzie to np. 60 Hz, co przy grach z dużą ilością akcji może być już zauważalne. To prowadzi nas do kolejnego punktu, czyli odświeżania. Standardowe telewizory oferują odświeżanie do 60 Hz, choć powoli zaczyna się to zmieniać. Im wyższa wartość, tym więcej będziemy w stanie „wyciągnąć” z gier. Na rynku mamy już nawet sprzęty, które oferują 144 Hz przy rozdzielczości 4K, co oczywiście odbija się na cenie. Takie odświeżanie przyda nam się przy komputerach PC, ale przy konsolach będzie niewykorzystywane, a przynajmniej nie przy obecnej generacji.

Rozmiar i możliwości też mają znaczenie

Fot. Samsung materiały prasowe

Wybierając telewizor dla graczy dobrze byłoby, gdyby jego przekątna była odpowiednio duża. Oczywiście nie każdy ma możliwość wstawić do salonu czy pokoju np. 85-calowy sprzęt, ale najlepiej byłoby, gdyby tak przekątna wynosiła minimum te 50 cali. Wtedy faktycznie można poczuć się „jak w grze”. Jeżeli chodzi o matrycę, to mamy na rynku telewizory QLED, OLED czy LED, ale wybór w tej kwestii ogranicza się głównie do funduszy, które chcemy przeznaczyć na zakup. Oczywiście OLED charakteryzuje się wyjątkowo głęboką czernią, choć część użytkowników obawia się wypalania pikseli przy stabilnym obrazie. Przy grach to nam raczej nie grozi, więc tutaj warto lepiej zwracać uwagę na częstotliwość odświeżania oraz co ważne input lag. To opóźnienie z jakim dociera do telewizora sygnał od konsoli i im mniejszy input lag, tym lepiej (idealnie jakby był na poziomie 10 ms, ale do gier nie warto brać z większym niż 60 ms).

Dobrze jakby telewizor dla graczy miał także obsługę HDR, co przydaje się przy ciemniejszych grach oraz duży kontrast. Warto także sprawdzić czy telewizor wyposażony jest w specjalne funkcje od producenta, które skierowane są typowo do graczy. Znajdziemy tam np. możliwość nagrywania fragmentów gry czy pomoc w celowaniu w grach FPP. Reasumując, dobry telewizor dla graczy może nas kosztować odrobinę więcej, niż taki „zwykły”, ale za to oferuje dużo więcej możliwości. Warto sobie tylko odpowiedzieć na pytanie czy będziemy z tych rzeczy korzystać. Jeżeli gramy okazjonalnie, to niekoniecznie musimy wybierać sprzęt z najwyższej półki. Wtedy warto mieć przynajmniej podstawowe rzeczy, czyli obsługę HDMI 2.1.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw