LOKOWANIE PRODUKTU: KOMPUTRONIK

Wydajny komputer w małej obudowie. Komputronik Ultimate R750 wystarczy na lata

9 minut czytania
Komentarze

Ultimate R750 to jeden z najwydajniejszych komputerów, który obecnie można kupić w sklepie Komputronik. Jest to zarazem bardzo kompaktowe urządzenie, które zajmie mało miejsca na naszym stanowisku i powinno pasować do każdego wnętrza.

Zestaw i specyfikacja

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Klienci decydujący się na komputer Ultimate R750 nie muszą się martwić o zabezpieczenie cennej elektroniki. Urządzenie chronione jest przez dwie warstwy kartonu i absorbującej uderzenia pianki. Ponadto wnętrze chroni piankowa poduszka, która usztywnia zainstalowane podzespoły. Przed użyciem należy ją usunąć, o czym informuje instrukcja przyklejona do bocznej pokrywy komputera.

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Poza obudową z zainstalowanymi komponentami, w dużym kartonie konsument dostaje opakowania po większości komponentów, dodatkowe przewody oraz elementy obudowy nieużyte w PC. Po usunięciu pianki, komputer jest gotowy do działania. Ultimate R750 przychodzi z zainstalowanym Windowsem 11 Home i jest to praktycznie czysty system. Zainstalowane są jedynie sterowniki, oprogramowanie do kontroli podświetlenia Asus RGB oraz aplikacja Wsparcie Komputronik, która odpowie na podstawowe pytania i problemy klientów.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Komponenty i jakość wykonania

Za obudowę odpowiada mało znany producent Jonsplus, natomiast komputer wygląda świetnie, a jakość spasowania elementów robi wrażenie. W konstrukcji dominuje szkło i aluminium, a górny panel ściągnąć można jednym ruchem za wystającą tasiemkę. Każdy powinien poradzić sobie z utrzymaniem komputera w czystości. Obudowa oraz dołączone akcesoria umożliwiają podłączenie dodatkowych dysków czy zmianę orientacji karty graficznej na wertykalną. Jakość montażu podzespołów jest świetna, a poprowadzenie przewodów wygląda naprawdę estetycznie. Podczas transportu nic się nie odłączyło, co potwierdza, że kable zostały podłączone poprawnie.

Zestaw wyposażono w rewelacyjny procesor AMD Ryzen 7 7800X3D, o którego wydajności przeczytasz w dalszej części tekstu. Za jego chłodzenie odpowiada AIO Endorfy Navis F240, które poza odprowadzanie ciepła prezentuje się bardzo nowocześnie.

Obok znaleźć można pamięć RAM w konfiguracji 2 × 16 GB. Pamięć pracuje w częstotliwości wymienionej poniżej w specyfikacji, a nie w bazowej. Jest to często spotykany problem w gotowych zestawach. Ultimate R750 jest wolny od tej wady. W testowym egzemplarzu kości to Kingston Fury DDR5 5200MT. Niżej znalazł się pojemny dysk SSD Crucial P3 4 TB, a wszystko zamontowane jest na płycie głównej ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI. Warto pamiętać o przykręceniu anteny w tylnej części płyty głównej, bo komputer został wyposażony w Wi-Fi 6e i Bluetooth. Karta graficzna to RTX 4070, która w testowym egzemplarzu występuje w wersji Asus Dual (zobacz też porównanie kart graficznych). Za dostarczenie prądu dba mały modularny zasilacz Chieftec Compact Series SFX 650W.

Specyfikacja komputera

  • Producent: Komputronik
  • Model: Komputronik Ultimate R750 [L]
  • Procesor: AMD Ryzen 7 7800X3D
    • 8 rdzeni, 16 wątków
    • 4.2 GHz, 5.0 GHz Turbo
    • 96 MB Cache
    • 120 W
  • Chłodzenie procesora: chłodzenie cieczą
    • Model chłodzenia: Endorfy Navis F240
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 4070
    • Pamięć karty: 12 GB
    • Złącza: 1 x HDMI, 3 x Display Port
  • Pamięć RAM: 32 GB (2 × 16 GB)
    • DDR5-5200 (PC5-41600)
  • Dysk: SSD
    • Pojemność dysku: 4 TB
    • Interfejs dysku: M.2 PCIe NVMe
  • System operacyjny: Windows 11 Home
  • Płyta główna: ASUS ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI
    • Chipset: B650
    • 1 x HDMI
    • 1 x RJ45
    • 1 x USB 3.2 Gen 2 (Typ-C)
    • 1 x USB 3.2 Gen 2×2 (Typ-C)
    • 2 x USB
    • 4 x USB 3.2 Gen 2
    • Audio
    • moduł Wi-Fi
    • przycisk Flexkey
    • przycisk USB BIOS Flashback
    • SPDIF out
  • Zasilacz: 650 W
    • Certyfikacja: 80+ Gold
  • Obudowa: Jonsplus i100 Pro Mini-ITX Tempered Glass
    • Typ obudowy: mini ITX
    • Przedni panel:
    • 1 x USB 3.0, 1 x USB 3.1 typ C, audio
  • Wymiary: 194x307x435 (wysokość ze stopkami 327,5) mm
  • Waga całkowita: 9 kg

Wydajność — benchmarki

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Sercem zestawu jest fantastyczny procesor AMD najnowszej generacji. Ryzen 7 7800X3D to chip, który zapewni imponującą liczbę klatek w grach i wcale nie gorszą wydajność w programach wymagających dużej mocy obliczeniowej. W jednym z najpopularniejszych benchmarków Cinebench R23 procesor osiągnął 17555 punktów w teście wielordzeniowym i 1738 punktów w trybie jednego rdzenia. Jest to wynik dużo lepszy od np. 16-rdzeniowego Threadrippera 1950X. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że temperatury cały czas utrzymywane były w ryzach. Najwyższy wzrot, który zarejestrowałem to 89,5 stopnia Celsjusza (wg. programu HWinfo), a podczas pełnego obciążenia temperatura utrzymywała się między 82 a 85 stopni. Ranking procesorów pokaże, jak układ wypada na tle konkurencji.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

NVIDIA RTX 4070 to dobry kompromis między imponującą wydajnością i stosunkowo niskim poborem prądu. Przekłada się to na redukcję wytwarzanego ciepła i niższe rachunki za prąd. W popularnym 3DMARK Time Spy komputer osiągnął 16400 punktów. Wydajność w grach przedstawiłem w dalszej części testu, natomiast na komputerze z powodzeniem montowałem filmy w rozdzielczości 4K. Playback był płynny, a renderowanie szybkie. Jest to więc świetne urządzenie do pracy, w tym także do bardziej wymagających programów.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Na wyposażeniu komputera można znaleźć dysk o imponującej pojemności 4 TB. Jest to SSD M.2 NVMe, który zapewnia sprawne działanie systemu i szybkie włączanie gier i aplikacji. Na dysku zapełnionym w 19 procentach w benchmarku CrystalDiskMark 8.0.4 uzyskałem bardzo dobre wyniki. Odczyt sekwencyjny wynosi blisko 3600 MB/s, a losowy to prawie 600 MB/s. Zapis niewiele odstaje od tych wartości. Uzyskałem wynik kolejno 3200 i 520 MB/s. Warto wspomnieć, że dla użytkownika zostaje około 3.63 TB.

Wydajność w grach

Gry w 1080p

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Granie w rozdzielczości FullHD na RTX 4070 nie robi żadnego wrażenia. Fortnite na maksymalnych ustawieniach działał w średnio 70 klatkach, natomiast ustawienia średnie/wysokie dają około 120 klatek. Na ustawieniach typowo pod płynność (wszystko poza dystansem ustawione na low) liczyć można na średnio 240 klatek z 1% low na poziomie 150 FPS w większych lokacjach.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Inną sieciową strzelankę, jaką sprawdziłem na komputerze Ultimate R750 jest Apex Legends. Posiadacze monitorów z wysoką wartością odświeżania będą zadowoleni, bo gra na wysokich detalach w FullHD działa na średnio 255 klatkach na strzelnicy. Podczas meczu, kiedy na mapie dzieje się więcej, klatki spadają do wartości 210-220.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Z tytułów AAA zawsze chętnie sięgam po Cyberpunk 2077. Gra wygląda obłędnie, wspiera ray tracing i inne najnowsze technologie takie jak RT Overdrive. W wysokich ustawieniach graficznych ze śledzeniem promieni ustawionymi na średni gra działała średnio w 104 klatkach na sekundę. Drugim wymagającym tytułem, jaki postanowiłem sprawdzić jest Spider-Man Remastered. Korzystając z najwyższych ustawień graficznych, w tym śledzenia promieni z wyłączonym DLSS rozgrywka była fantastyczna. Przy ziemi gdzie było dużo aut i przechodniów miałem średnio 90 klatek, natomiast szybując między wieżowcami 120 klatek to standard.

Wydajność w 1440p

Opisywany komputer został wręcz stwworzony do rozdzielczości WQHD. Po podłączeniu do monitora 1440p liczyć można na świetną szczegółowość i rewelacyjną płynność. Rozgrywka w tytuły AAA i e-sportowe będzie przyjemnością.

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Fortnite ze zbalansowanym DLSS i na średnich ustawieniach (poza epicką odległością widzenia) działał na średnio 230 klatkach z dropami do 180. Użytkownicy monitorów o wysokiej wartości odświeżania skorzystać mogą z podobnych ustawień. Jeśli jednak preferujesz wygląd nad płynnością, to na ustawieniach epickich gra wygląda fantastycznie i działa na około 60 klatkach na sekundę. Tu polecam złoty środek w postaci ustawień średnich/wysokich ze średnimi 140 FPSami. Apex na strzelnicy działał w średnio 190 klatkach na sekundę. Podczas walki płynność nie powinna spadać poniżej 150 FPSów.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Cyberpunk 2077 na ustawieniach identycznych jak w rozdzielczości 1080p w WQHD w benchmarku pokazał 79.43 FPS z minimalną wartością na poziomie 55.27. Przekłada się to na płynną i satysfakcjonującą rozgrywkę. Co ciekawe po ustawieniu rozdzielczości 1440p klatki w Spider-Man Remastered praktycznie się nie zmieniły. Osiągałem średnio 80 na ulicach i 110 FPSów w powietrzu.

Rozgrywka w 2160p

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

W rozdzielczości 4K z tytułów e-sportowych chciałem wykrzesać jak najwięcej klatek. W Fortnite po zmianie większości ustawień graficznych na niskie, aktywacji DLSS i przy epickiej odległości widzenia, średnio obserwowałem 138 klatek, a 1% klatek spadał do 112. Wykres frametime był płaski, co zdecydowanie ułatwia granie. Rozgrywka na monitorze z odświeżaniem na poziomie 144 Hz była czystą przyjemnością. W Apex Legends na strzelnicy zaobserwowałem około 120 klatek, a podczas grania było to około 100.

Fot. Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

4K i ustawienia „Ray Tracing: średni” zapewniają całkiem grywalne doświadczenie w tytule Cyberpunk 2077. Średnio zobaczymy 45 klatek na sekundę. Po włączeniu DLSS 3, a więc technologii frame generation klatki wzrosną do około 65. Spider -Man Remastered w rozdzielczości 4K działa w 60 do 80 klatek na sekundę w zależności od aktualnej lokacji. Włączenie DLSS 3 zwiększy płynność, choć w tak szybkiej grze dostrzec można pojawiające się artefakty.

Komputronik Ultimate R750 – podsumowanie

Fot.Krzysztof Wilamowski/android.com.pl

Komputer Komputronik Ultimate R750 to imponująca maszyna. Zabezpieczenie przesyłki jest na medal, jakość spasowania i uporządkowania przewodów nie budzi zastrzeżeń, a sama obudowa wygląda obłędnie. Złożenie małego, wydajnego i kompletnego zestawu samemu może być wyzwaniem dlatego warto postawić na model Ultimate R750 od sklepu Komputronik. Sprzęt jest idealny do rozrywki i pracy nawet w rozdzielczości 2160p, a jego rozmiar sprawia, że zmieści się na każdym biurku.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: Komputronik

Motyw