Dwa smartfony Apple iPhone w ludzkich dłoniach, które wymieniają się danymi

Apple ponownie wykluczy Androida – „zielone bąbelki” w iOS 17 wchodzą na wyższy poziom

3 minuty czytania
Komentarze

Nowy iOS 17 od Apple przyniesie sporo zmian, które zostały ogłoszone podczas WWDC 2023. Na stabilną wersję systemu użytkownicy jeszcze chwilę poczekają, ale już teraz można podejrzewać, że nowości w iOS 17 będą… wykluczać użytkowników Androida. Po części będzie to spowodowane odwiecznym problemem „zielonych bąbelków”, ale Apple znalazło kolejny powód, by uprzykrzyć życie miłośnikom zielnego robocika.

iOS 17 i zielone bąbelki – nowy poziom utrudniania

iOS 17
fot. Apple

„Wojna” pomiędzy Apple i Google odnośnie standardu przesyłania wiadomości tekstowych toczy się od lat. Google nieustannie stara się, by Apple wprowadziło u siebie czaty RCS, by ujednolicić system komunikacji między platformami, ale to najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzy. Nowy iOS pokazuje, że problemów z „zielonymi bąbelkami” (ang. Green bubble) może być po prostu więcej. W skrócie chodzi o to, że osoby korzystające z systemu Apple mogą wymieniać się wiadomościami korzystając z aplikacji iMessage, ale jeżeli pisze do nich ktoś używający systemu Android, oznaczany jest właśnie na zielono i przełączany jest na SMS/MMS. To sprawia sporo problemów, bo użytkownicy Androida mają np. utrudnione korzystanie z czatów grupowych.

I wygląda na to, że iOS 17 utrudni to jeszcze bardziej. W czatach grupowych użytkownicy Androida dalej będą widzieli zdjęcia i filmy w kiepskiej jakości, a tymczasem iOS 17 ma przynieść dla posiadaczy iPhone’ów znacznie mniejszą kompresję dla wideo oraz zdjęć. Posiadacze smartfonów Apple będą mogli także edytować wiadomości czy odpowiadać w wątkach, gdy na czasie jest „zielony bąbelek”. Na Androidzie nie zobaczymy edytowanych wiadomości, a te oryginalne i można zapomnieć o wątkach. Z czasem te edytowane wiadomości się pojawią, ale już w zupełnie innym miejscu w konwersacji, co może wprowadzić sporo zamętu w grupowym czacie. To część zmian, którą zauważyli redaktorzy z XDA Developers w wersji beta oprogramowania, co nie oznacza, że problem „zielonych bąbelków” nie pójdzie dalej. Może też zostać to poprawione, choć znając niechęć Apple do Google, to raczej mało prawdopodobne.

iOS 17
Fot. Apple

Jedną z nowości w iOS 17 jest też możliwość skorzystania z personalizowanych plakatów, które będą wyświetlać się na całym ekranie telefonu. Takie „wizytówki” z pewnością staną się popularne wśród użytkowników iPhone’ów, ale co zobaczą ci, którzy korzystają z urządzeń z Androidem? Zapewne puste pule. Oczywiście tutaj wiele zależy też od tego, co użytkownicy Androida mają ustawione w swoim dialerze, bo jeżeli mają tam zdjęcie dzwoniącego, to raczej problemu nie będzie. Dodajmy do tego jeszcze możliwość tworzenia naklejek z emoji, więc już można wyobrazić sobie, że czaty grupowe będą ich pełne. No chyba, że na taki czat przypałęta się jakiś Androidowiec, który nie będzie mógł z tego korzystać. Zobaczymy, co pojawi się finalnie w iOS 17, ale zapowiada się, że „zielone bąbelki” pozostaną z nami na dłużej.

Źródło: The Verge / XDA Developers

Motyw