LOKOWANIE PRODUKTU: PRZYJACIELE KAWY

Jaki ekspres do kawy? Ranking najpopularniejszych propozycji w każdej kategorii

Zaktualizowano
Kapsułkowy ekspres do kawy marki KRUPS

KRUPS Nescafé Dolce Gusto Mini Me

Wysokie ciśnienie, kapsułki z 100% kawy, świetny stosunek jakości do ceny


Automatyczny ekspres do kawy marki De'Longhi

DE’LONGHI DINAMICA PLUS ECAM 370.70.B

Wszechstronny automat do kawy, który stanie się najchętniej używanym sprzętem w domu


Kolbowy ekspres do kawy De'Longhi

DE’LONGHI Dedica Style EC 685.BK

Wymaga nauki i więcej cierpliwości niż automat, ale szybko zrobi z Was ekspertów w świecie kawy


Przelewowy ekspres do kawy Philips

PHILIPS DAILY COLLECTION HD7459

Tania propozycja dla wszystkich chcących poczuć klimat amerykańskiego baru śniadaniowego


Jakie istnieją rodzaje ekspresów do kawy?

Ekspres do kawy marki KRUPS na kuchennym stole

Najłatwiej — zwłaszcza gdy mieszkamy w dużym mieście — pójść do Starbucksa, Costa Coffee, albo do mniejszej kawiarni (spoiler: to są najfajniejsze miejsca do pracy z laptopem). Niemniej jednak, patrząc na sprawę finansowym okiem, zakup ekspresu do kawy jest rozsądniejszym rozwiązaniem, niezależnie od tego jak bardzo lubicie Pumpkin Spice Latte. A już na pewno, jeżeli pijemy przynajmniej jedną kawę dziennie.

Wbrew pozorom, takie urządzenie nie musi się wiązać z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, a łatwo uzyskać w ten sposób kawę zbliżoną do receptur z najpopularniejszych sieciówek. Nawet ekspresy do kawy automatyczne do 1500 złotych będą już dość rozsądnym wyborem, o ile zasugerujecie się poniższymi poradami.

Określenie potrzeb użytkownika jest szczególnie istotne przy zakupie ekspresu do kawy. Łatwo się zagubić nie tylko w zaciekłej konkurencji między producentami, ale też i wszystkich typach urządzeń, mających zupełnie inne zastosowania:

  • kapsułkowy — najprostsze urządzenie dla początkującego kawosza. Opiera się na wykorzystaniu specjalnie skomponowanych kapsułek z kawą, z których ekspres przygotowuje napój. Mocno wiąże użytkownika z producentem, bo ten zależny jest od kapsułek kompatybilnych z ekspresem. Istnieją zamienniki (puste pojemniczki, czy tańsze kapsułki), lecz dodatkowa kombinatoryka może zniechęcać do oszczędnego parzenia kawy
  • przelewowy — jeżeli marzyliście o kawie niczym z amerykańskiego baru śniadaniowego, to zdecydowanie kategoria, na którą powinniście zwrócić uwagę. Podgrzewana woda pod ciśnieniem przelewa się do lejka z kawą, uzyskując charakterystyczną konsystencję i aromat
  • ciśnieniowy automatyczny — najlepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie wielu domowników regularnie pije kawę. Szybkość i prostota stworzenia napoju, a także bezpośrednie wykorzystanie kawy ziarnistej sprawiają, że to idealny krok dla osób marzących o kawie jak z najpopularniejszych kawiarni. Takie modele są również często kompatybilne z kawą mieloną, choć nie jest to gwarantowane
  • ciśnieniowy kolbowy — zdecydowanie najtrudniejszy w domowym użytku typ ekspresu, stawiający na samodzielne mielenie ziaren kawy. Jest to jednocześnie typ, w którym użytkownik ma najwięcej kontroli nad procesem parzenia kawy i musi zgłębić tajniki tego świata, by osiągać najlepsze efekty

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Filiżanka umieszczona pod zaparowanym ekspresem do kawy
fot. Marta Dzedyshko / Pexels

Zanim jeszcze zaczniemy oglądać (i odrzucać) konkretne modele ekspresów do kawy, warto zwrócić uwagę na kilka cech urządzeń, które pomogą nam podjąć decyzję:

  • system spieniania mleka — droższe ekspresy korzystają z pojemnika na mleko, który w prosty sposób pobiera je do stworzenia napoju. Z innych wystaje prosta rurka, którą wsadzamy do kartonu bądź butelki z mlekiem,
  • moc — im większa, tym szybciej ekspres osiągnie pożądaną temperaturę do parzenia kawy w najlepszej jakości i zmarnuje mniej energii
  • ciśnienie – 9 barów to absolutne minimum przy przygotowaniu espresso. Im większe, tym krótszy czas przygotowania kawy,
  • rodzaje przygotowywanej kawy — automatyczne ekspresy pozwalają na prosty wybór pożądanego napoju, lecz nawet ze spieniaczem, nie zawsze każdy typ kawy jest obsługiwany,
  • wielkość i rozmiar — brzmi banalnie, ale warto czasem spojrzeć na wymiary ekspresu i zastanowić się, czy ten rzeczywiście zmieści się komfortowo w naszej kuchni. Jak przywieziemy urządzenie ze sklepu, na takie decyzje może być za późno,
  • metoda czyszczenia — jeden ekspres może przy czyszczeniu wymagać więcej pracy niż automat przy odpowietrzaniu i odkamienianiu. Warto na to zwrócić uwagę, by później nie stać zbyt długo przy zlewie, tylko cieszyć się kawą.

Ekspres kapsułkowy? Świetny wybór na start

KRUPS - ekspres do kawy na kapsułki

Dość niesłusznie, w mojej świadomości ekspresy kapsułkowe często gościły jako nietrafione prezenty. Jest to dość zabawne, bo zakup takiego urządzenia to również decyzja na regularne kupowanie kapsułek. To choć niewiele się różni od kupowania kawy ziarnistej lub mielonej, zmienia trybiki w ludzkich głowach i sprawia, że po pierwszym pudełku znacznie trudniej uzupełnić zapasy i rzeczywiście korzystać z urządzenia.

A trzeba przyznać, nie jest to najgorsza propozycja. Taki KRUPS Nescafé Dolce Gusto Mini Me kosztuje zaledwie 399 złotych, a patrząc na kolejne ekspresy, stwierdzicie, że to niewiele. Aby lepiej to zobrazować, pakiet 16 dedykowanych kapsułek kosztuje ok. 20 złotych. Nawet zakładając, że pijecie dwie kawy dziennie, ich łączny koszt dalej jest mniejszy niż 5 złotych. Trzeba jednak też uważać, jakie kapsułki do kawy kupujecie, bo niezwykle łatwo i tu przepłacić.

Co ważne, kapsułkowe ekspresy też mogą być tańsze. Takie De’Longhi Nespresso EN80.B Inissia kosztuje przykładowo 325 złotych i ma dedykowaną obsługę kapsułek od firmy Jacobs. W porównaniu do ekspresów działających z kawą mieloną i ziarnistą zyskujecie przede wszystkim wygodę i prostotę użytkowania, wynikającą z konstrukcji maszyny. Wystarczy włożyć kapsułkę, upewnić się, że pojemnik na wodę jest pełny i już, można robić kawę!

Dane techniczne KRUPS Nescafé Dolce Gusto Mini Me:

  • Ciśnienie: 15 barów
  • Typ: Kapsułkowy
  • Moc: 1500 W

Automatyczny ekspres do kawy — najlepszy dla pełnej chaty

ekspres do kawy Delonghi

Jaki ekspres do kawy do 3000 złotych wybrać to jedno, ale usprawiedliwienie takiego wyboru, to już trudniejszy orzech do zgryzienia. Mając taką machinę w domu, już nigdy więcej nie pomyślicie o starbuniu. DE’LONGHI DINAMICA PLUS ECAM 370.70.B to automat, który nie tylko pozwala na przygotowanie wszystkich najpopularniejszych kaw z i bez mleka, ale umożliwia też zapamiętanie preferencji kilku domowników jednocześnie. Codziennie ta sama, ulubiona kawa, dla każdego.

A wystarczy też chwilkę poprzeglądać oferty, by odkryć, jaki ekspres do kawy do 2000 złotych należy wybrać. Dobrym przykładem jest tu 15-barowy Krups EA816B z osobno podłączanym zbiorniczkiem mleka i obsługą kawy ziarnistej. Macie bardziej ograniczony budżet i zastanawiacie się, jakie ekspres do kawy do 1000 złotych wybrać? Tu mogę z własnej ręki (za ok. 1199 złotych) polecić BEKO CEG3192B, który posiadam w wynajmowanym mieszkaniu.

Ekspres do kawy BEKO CEG 3192B
Fot. Szymon Baliński / android.com.pl

Taki sprzęt to również automatyzacja procesu czyszczenia. Łatwe odkamienianie (tylko z dedykowanymi środkami!) oraz dbanie o mechanizmy to gwarancja sprzętu działającego przez długie lata. Nic tylko kupować ulubione syropy, kawy ziarniste i przyprawy. Z taką kombinacją, każdy będzie chciał pić pobudzający napój w Twoim domu.

Dane techniczne DE’LONGHI DINAMICA PLUS ECAM 370.70.B:

  • Ciśnienie: 19 barów
  • Typ: Ciśnieniowy, automatyczny
  • Moc: 1450 W

Kolbowy ekspres do kawy — propozycja dla ambitnych

Nie planowaliście decyzji pt. „jaki ekspres do kawy do 1000 złotych” i potrzebujecie czegoś jeszcze tańszego? A może cenicie sobie dobry, samodzielnie przygotowany napój, bez chodzenia na technologiczne skróty? Niezależnie od wybranej opcji, DE’LONGHI Dedica Style EC 685.BK jest niewątpliwie intrygującą propozycją, nie tylko przez cenę 719 złotych.

Nauka robienia kawy na kolbowym ekspresie może być irytująca, ale to przez nią użytkownik ma największe szanse na zyskanie ogromu wiedzy i praktyki w zakresie parzenia kawy. Potrzebujecie czegoś tańszego na start? Dobrym wyborem będzie też De’Longhi EC 221.B, ekspres do kawy do 500 złotych. Nie potrzebując niczego markowego, kolbowy ekspres znajdziecie i za ok. 200 złotych, lecz wyznaję maksymę, że jak już coś kupować, to nie po absolutnej taniości.

Mamy tu do dyspozycji urządzenie, które obsługuje kawę mieloną, ale też umożliwia spienianie mleka. Dołączone do zestawu filtry sprawią, że kawa z pewnością będzie dobrze ubita i odmierzona, a co za tym idzie — uzyskamy wysokiej jakości espresso po nabiciu kolby. No i co ważne, wbudowany w urządzenie został specjalny filtr, przez który zawsze uzyskamy odpowiednią piankę przy parzeniu napoju.

Dane techniczne:

  • Ciśnienie: 15 barów
  • Typ: Ciśnieniowy, kolbowy
  • Moc: 1300 W

Przelewowy ekspres do kawy — gadżet dla nostalgików

PHILIPS ekspres do kawy przelewowy

Mała anegdota. Będąc w Krakowie lub w Warszawie, spróbujcie kiedyś odwiedzić restaurację Jeff’s. Jest to knajpa inspirowana mitem dobrobytu w Stanach Zjednoczonych, która do zaskakująco pysznych śniadań serwuje nielimitowaną kawę przelewową z mlekiem i cynamonem. Pomimo faktu, iż lubię napoje z automatycznych ekspresów, tamten smak był tak uroczy i specyficzny, że czasami myślę o takim ekspresie przelewowym.

Szczególnie że nie jest to specjalnie droga zabawa. PHILIPS DAILY COLLECTION HD7459 to najtańszy i przelewowy ekspres do kawy w tym zestawieniu, kosztujący zaledwie 209 złotych. Ta maszynka może od razu zaparzyć do 10 dużych filiżanek kawy lub 16 małych. Szczególnie tu się spodobał mi wskaźnik, który wprost informuje, na ile kaw wystarczy obecnie zalana ilość wody.

A przypomnijmy, to ekspres do kawy na kawę mieloną. W cenie 209 złotych niewątpliwie warto spróbować, zwłaszcza gdy tęsknimy do czasów barów śniadaniowych, których w Polsce raczej ciężko było uświadczyć poza wielkimi aglomeracjami miejskimi. Nie ma jednak też problemu, by kupić taki ekspres przelewowy taniej. Przykładowo, Bosch TKA3A033 jest równie porządnym sprzętem, a kosztuje zaledwie 159,90 złotych.

Dane techniczne PHILIPS DAILY COLLECTION HD7459:

  • Moc: 1000 W
  • Typ: Przelewowy

Po ilu dniach zwróci się automatyczny ekspres do kawy za 2899 złotych?

Zakładając, że średni koszt jednej kawy w kawiarni to już niestety 18 złotych, a 1 litr mleka to koszt ok. 4 złote, automatyczny ekspres do kawy zwróci się nam po ok. 171 dniach codziennego picia jednej kawy (średnie zużycie mleka na kawę = 250 ml). Warto też mieć na uwadze, że na rynku są dostępne modele nawet za 1200 złotych, co znacząco redukuje koszty.

Czy można używać wielorazowych kapsułek do kawy w ekspresach kapsułkowych?

Oczywiście, na portalach aukcyjnych znajdziemy wiele rozwiązań, pozwalających wsypać własną kawę mieloną do kapsułki. Warto też unikać kapsułek mlecznych i zamiast tego, spieniać mleko samodzielnie.

Jak najlepiej doprawić kawę z ekspresu przelewowego?

Bez wielkich zaskoczeń, polecam tu mleko i szczyptę cynamonu 😉

Na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na ekspres automatyczny?

Warto przede wszystkim przyjrzeć się rodzajom napojów, jakie ten ekspres potrafi przygotować. Szczególnie istotna jest proponowana metoda czyszczenia (polecamy automatyczne odpowietrzanie i odkamienianie z dedykowanym środkiem). Sprawdźcie też system spieniania mleka oraz wielkość urządzenia. W końcu musi się też zmieścić w Waszej kuchnii!

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Lokowanie produktu: Przyjaciele Kawy

Motyw