Nadal korzystasz z Windows 10? Microsoft zrobi wszystko, aby utrudnić ci życie

2 minuty czytania
Komentarze

Xiaomi zapoczątkowało reklamy w systemie mobilnym. Microsoft nie chce być gorszy i użytkownikom Windowsa 10 wyświetla pełnoekranowe reklamy najnowszej wersji oprogramowania.

Microsoft reklamuje system Windows 11 w dziesiątce

Jak informuje Windows Lastest, Microsoft w nachalny sposób nakłania użytkowników dziesiątki do aktualizacji. Poprzednia generacja systemu w wersji 21H2 i 22H2 wyświetla pełnoekranowe reklamy. Różne wersje systemu sugerują, że komunikaty zostały aktywowane w serwerach Microsoftu, a nie przez wprowadzenie w aktualizacji.

Fot. Windows lastest

Reklamy swoim designem przypominają etapy pierwszej instalacji i aktywacji systemu. Informacja o darmowym ulepszeniu dziesiątki do jedenastki wyświetlana jest na pełnym ekranie, a reklamy nie da się zamknąć krzyżykiem, bo ten nie istnieje. Użytkownik ma możliwość bezpośredniego przejścia do aktualizacji lub jej przełożenia, ponieważ te przyciski umieszczono na środku. Pojawiający się komunikat nie daje więc opcji prostego zamknięcia. Ekran informuje natomiast, że podczas pobierania użytkownik może korzystać ze swojego komputera.

Opuszczenie treści reklamowej ukryte jest w dolnej części pod nazwą „zachowaj Windows 10”. Jakby tego było mało, zamknięcie reklamy nie kończy interakcji, a przenosi użytkownika na stronę z przedstawieniem nowych funkcji jedenastki.

Fot. Windows lastest

Porzucenie kolejnej reklamy prezentuje użytkownikowi ekran, gdzie Microsoft z jeszcze większym uporem rekomenduje przejście do najnowszej wersji systemu. Trzecia strona z przyciskiem „odrzuć aktualizację” pozwala użytkownikowi przejście do długo wyczekiwanego pulpitu.

Fot. Microsoft

Marketing Microsoftu szokuje i to w złym tego słowa znaczeniu. Użytkownik, który włączył komputer, żeby odpowiedzieć na maila lub zrobić zakupy online zmuszony jest do zamykania kolejnych reklam. Ciężko wyobrazić sobie gorszą metodę prezentacji możliwości i rekomendowania produktu lub usługi.

Starsze systemy z czasem tracą wsparcie, ale dziesiątka dalej jest aktualizowana. Warto też pamiętać, że niektóre gry i programy odmawiają współpracy na najnowszej wersji okienek od Microsoftu, mimo że system ten debiutował w październiku 2021 roku. Jeśli nie chcesz, aby producent narzucał ci wybór systemu, sprawdź cenę Windowsa 10 i 11.

Źródło: Windows Lastest, zdjęcie główne Clint Patterson/Unsplash

Motyw