LINKI AFILIACYJNE

Polecane zestawy komputerowe – ranking na marzec 2023! Jaki komputer kupić?

Ryzen 5 5600G + Vega 7

Zestaw przeznaczony do grania mniej wymagające gry i pracy. Tani oraz nie pobiera dużo prądu – idealny dla niedzielnego gracza.


Ryzen 5 5600 + RX 6700 XT

Taki sprzęt pozwoli już przesunąć wszystkie suwaki opcji graficznych w prawo i zapewni przy tym nieprzeciętne osiągi w rozdzielczości QHD.


Ryzen 7 5700X + RTX 4070 Ti

Może i nie jest zbyt tanio, ale wydajność tego zestawu może być zdumiewająca. 4K i 60 klatek w prawie każdym tytule? To chyba najtańsza propozycja do takiego grania.


Zestawy komputerowe nadal opłacalne!

Zestawy komputerowe są ciągłą sinusoidą i zazwyczaj po dobrym miesiącu dla dostępności oraz cen poszczególnych podzespołów, przychodził miesiąc fatalny, który przynosił ze sobą ogromne podwyżki oraz braki magazynowe. Marzec jednak na szczęście nie ciągnie tego trendu dalej i bardzo się cieszę, że również w tym miesiącu mogę zaproponować naprawdę opłacalne zestawy komputerowe, które będą wam służyć przez naprawdę wiele lat. Nie jest to jeszcze poziom rewelacyjny i jestem przekonany, że już nigdy nie powrócimy do cen jeszcze sprzed czasów pandemii, ale musimy niestety zaakceptować obecny stan rzeczy i po prostu brać to, co jest.

Na całkiem niezłą wycenę podzespołów wpływa niewątpliwie schyłek kostek typu DDR4. Rezygnacja przez AMD z obecnego typu pamięci operacyjnej spowodowała, że DDR5 to już nie wizja przyszłości, a te stają się przy tym także coraz tańsze. Cieszy również, że pomyliłem się w kwestii dysków SSD. Byłem przekonany, że spadek cen globalnych i tak zostanie „zjedzony” przez praktyki rodzimych sklepów oraz inflację, ale możemy zauważyć, że powoli są one coraz korzystniej wyceniane. Do gry także powrócił Intel. Dzieje się naprawdę dużo i ewidentnie widać, że zestawy komputerowe zmierzają w dobrą stronę.

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Polecane zestawy komputerowe – podstawowy komputer dla niewymagających za 1750 zł

Zestawienie w tym miesiącu przynosi rozszerzenie dotychczasowej formuły i postanowiłem nie zaczynać tego rankingu od budżetu 3000 zł. Za 1750 zł, czyli blisko dwa razy mniej także uda się złożyć bardzo sensowny zestaw, który potężną maszyną do gier nie będzie, ale spokojnie uda się uruchomić tutaj większość tytułów. Postawiłem w podstawie na rewelacyjnego Ryzena 5 5600G, który nie dość, że jest naprawdę mocnym procesorem, to jeszcze posiada jeden z najwydajniejszych zintegrowanych układów graficznych. Ponadto udało się także tutaj zmieścić 1 TB dysk SSD, więc przestrzeni na dane oraz gry nie powinno zabraknąć.

zestawy komputerowe 1750 zł

Główną zaletą tego zestawu jest jednak nie wydajność, a możliwość rozszerzenia konfiguracji oraz niski pobór prądu. Jeżeli posiadacie dodatkowe 500-600 zł, to zdecydowanie polecam dołożyć tutaj kartę graficzną. Na szczęście RX-y 6500 XT wróciły do ceny poniżej 1000 zł i nawet z niczego nie rezygnując, powinniście zmieścić się w budżecie 2500 zł.

Wszystko jednak zależy od tego, czego faktycznie oczekujecie. Jeżeli jesteście niedzielnymi graczami i interesują was głównie niewymagające gry albo nie boicie się przesuwać wszystkich ustawień graficznych w lewą stronę, to zintegrowana Vega 7 powinna w zupełności spełnić wasze oczekiwania. Całą listę wraz z odpowiednimi odnośnikami do sklepów z najniższą ceną załączam poniżej:

Polecane zestawy komputerowe – komfortowe granie w FullHD za 3200 zł

Zestaw za 3200 zł jest na szczęście miłą odmianą po poprzednich miesiącach stagnacji i w końcu mogę zaoferować wam coś innego oraz co najważniejsze wydajniejszego. Nadal w tym budżecie stawiam na świetnie wycenionego RX-a 6600, ale tym razem nie sparowałem go z Ryzenem 5 5500, a 5600. Taka konfiguracja spokojnie sprawdzi się podczas normalnego użytkowania oraz gier w rozdzielczości FullHD. Co istotne nie będzie trzeba się również jakoś bardzo ograniczać w detalach graficznych. W wielu tytułach suwaki będziemy mogli przesunąć na ustawienia wysokie, a nawet ultra i tak długo, jak nie kupicie sobie monitora QHD, to jestem przekonany, że taki sprzęt w zupełności wam wystarczy.

zestawy komputerowe 3200 zł

Mimo że na pierwszy rzut oka wiele się nie zmieniło względem poprzednich miesięcy, to uwierzcie mi, że zmiany są widoczne na każdym kroku. Jest obecny lepszy zasilacz (choć nadal jest to raczej niższa półka), wydajniejszy procesor, mamy także płytę już na chipsecie B550, wyżej taktowany RAM, czy kartę graficzną w zdecydowanie lepszej wersji. Zmiany zatem są ogromne i choć wydajność nie będzie dużo wyższa, to praktycznie każdy podzespół jest po prostu lepszej jakości. Warto także odnotować, że w końcu w tym budżecie udało mi się zmieścić 1 TB dysk SSD NVMe, więc miejscem na dane oraz gry nie musicie się przejmować!

W kwestii rozbudowy będziecie dość ograniczeni. Jeśli macie wolne dodatkowe 300 zł, to warto przemyśleć także RX-a 6650 XT. Warto jednak pamiętać, że Ryzen 5 5600 + RX 6600, czy RX 6650 XT są już sufitem możliwości dla zasilacza, choć bezpieczny zapas został naturalnie zachowany. Obudowa nie jest zbyt przewiewna, a możliwości procesora by ten nie ograniczył naszej karty graficznej kończą się na modelu RX 6700 XT. Jeśli zatem chcielibyście coś ulepszyć, to niestety wszelkie zmiany będą niosły ze sobą konieczność wymiany innych komponentów. Nie polecam zatem tego zestawu, jako sprzęt przejściowy. Zdecydowanie warto wówczas trochę dozbierać i zainteresować się kolejną propozycją. Poniżej linki do produktów z najniższą ceną:

Polecane zestawy komputerowe – Rozdzielczość QHD za 4300 zł? To możliwe!

Jeszcze nie tak dawno temu w okolicach 4000 zł mówiliśmy sobie o graniu w rozdzielczości FullHD, ale na szczęście to się zmieniło i mając taki zestaw już możecie się zastanawiać nad monitorami FullHD z wysoką częstotliwością odświeżania, czy panelami QHD. Propozycja ta jest z pogranicza tych dwóch rozdzielczości i wszystko zależy od tego, czy preferujecie wyższą płynność, czy jakość grafiki – w obu przypadkach z pewnością wykorzystacie możliwości tych monitorów. Jest to już naprawdę solidna skrzynka, a co ważne udało się upchnąć lepszą kartę graficzną względem propozycji z poprzedniego miesiąca, co zapewni niewątpliwy wzrost wydajności.

zestawy komputerowe 4300 zł

Na szczęście udało się uniknąć cięć budżetowych, choć nie oznacza to, że zupełnie nie musiałem się ograniczać. W tych pieniądzach mogłem już upchnąć Ryzena 5 5600X, ale zamiast tego postawiłem na lepszą kartę graficzną, która przełoży się bezpośrednio na wyniki w grach. Tutaj także notujemy ogromny przeskok w kontekście zasilacza. Elementum to jednostka solidna, ale raczej absolutnie budżetowa. Tutaj natomiast znajdziemy już Chiefteca Core o mocy 700W i z certyfikatem 80+ Gold co daje nam duży zapas mocowy, ale i pewność, że nic poważnego stać się nie powinno. Reszta zmian jest niby kosmetyczna, ale także są to istotne zmiany. Płyta główna ma lepszą sekcję zasilania niż AsRock w poprzednim zestawie, a obudowa mieści już płyty typu ATX i jest zdecydowanie bardziej przewiewna.

Zestawy komputerowe w tych pieniądzach siłą rzeczy nie będą nas rozpieszczać pod względem możliwości, więc trudno jest mi zaproponować jakieś alternatywy. Jeżeli zależy wam na technologiach od zielonych, jak DLSS, czy RayTracing to zdecydowanie warto przemyśleć model RTX 3060 Ti, który będzie nieznacznie gorszy od Radeona w standardowej rasteryzacji. Poniżej linki do produktów z najniższą ceną:

Polecane zestawy komputerowe – Przyszłościowy zestaw na lata za 4900 zł

W końcu przy tak pokaźnym budżecie możemy zaliczyć powrót do Intela, a konkretniej do procesora i5 12400F, który w zdecydowanej większości przypadków okazuje się po prostu lepszy od Ryzena 5 5600X. Jest to największa zmiana, ponieważ naturalnie wymusiła zmianę platformy na chipset B660. Niestety trudno jest nazwać ten zestaw opłacalnym. Oprócz zmiany platformy, nie zmieniło się dużo pod kątem wydajności, a musimy jednak dołożyć kilka stówek więcej.

zestawy komputerowe 4900 zł

Niestety w rodzimych sklepach RTX 3070 nadal jest stanowczo za drogi, a RX-a 6800, który pasowałby tutaj idealnie, chyba jeszcze nigdy nie widziałem w sensownej cenie. Końcowo postanowiłem zatem umieścić tutaj RX-a 6750 XT, ale nie jest on dużo wydajniejszy od zwykłego 6700 XT. Jeśli jednak chcecie kartę od Nvidii to można przemyśleć tego RTX-a 3070, ale jest to kilka stówek dopłaty, a na plus Radeona wbija się zdecydowanie większa ilość pamięci VRAM, co będzie odczuwalne podczas grania w wyższych rozdzielczościach. Na korzyść karty od zielonych są jednak stabilniejsze sterowniki oraz technologie, jak DLSS oraz RayTracing. Nieważne co wybierzecie – każdy wybór będzie na swój sposób dobry.

Niezależnie od końcowej konfiguracji, zestawy komputerowe w tym budżecie pozwolą już na przesuwanie suwaków ustawień graficznych na ultra, a także ustawianie wyższych rozdzielczości. Na upartego po włączeniu FSR, czy DLSS możliwe będzie także uzyskanie rozdzielczości 4K, ale jest to raczej ciekawostka. Nadal te układy graficzne są zbyt słabe, aby radzić sobie z taką rozdziałką i płynne 4K dostaniecie raczej tylko w garstce tytułów. W 1440p jednak nie będzie mocnych na ten zestaw… no, chyba że mowa o niezoptymalizowanych gniotach. Poniżej linki do produktów z najniższą ceną:

Polecane zestawy komputerowe – gamingowy potwór za 7300 zł

Już w ubiegłym miesiącu udało mi się w tym budżecie wrzucić RTX-a 4070 Ti, ale obecnie niestety trudno zmieścić tę kartę w takowym budżecie. Nie chciałem jednak wprowadzać drastycznych cięć, więc coś pokombinowałem i wyszło zaskakująco nieźle, choć bez kompromisów się oczywiście nie obyło. Jest on bardzo rozsądnie skonfigurowany, aby zapewnić możliwie jak największą wydajność w grach. W tym przypadku przeskok jest ogromny. Wcześniej nacisk został położony na 1440p, lecz teraz mamy realne 4K i co najważniejsze – zdecydowana większość tytułów będzie grywalna w tej rozdzielczości i na maksymalnych detalach.

zestawy komputerowe 7300 zł

Jak możecie zauważyć – głównym gwoździem programu jest obecność najnowszego RTX-a 4070 Ti. Przypominam, że jeszcze w styczniu proponowałem RX-a 6900 XT, ale jest on absolutnie deklasowany w najwyższych rozdzielczościach przez świeżynkę od zielonych. Ponadto nie wypada zapominać, że dostaniecie także wsparcie dla DLSS w wersji trzeciej, która zapewni wam konkretny wzrost liczby klatek w tytułach, które obsługują najnowszą technologię. To jednak są wszystkie zmiany i trudno nie powiedzieć, że najdroższy zestaw jest oczywistym regresem względem ubiegłego miesiąca. Zawdzięczamy to oczywiście brakowi najtańszych konstrukcji RTX-a 4070 Ti w sklepach, ale nie rozpieszczają także ceny zasilaczy oraz płyt głównych.

Nie zaproponuje wam tutaj żadnych alternatyw. Budżet pęka w szwach, a i tak nic lepszego nie dostaniecie. Chciałbym jednak uspokoić pewne obawy. Wiem, że rekomendowana moc zasilacza dla tej karty to 700W – liczyłem, będzie bezpieczny zapas. Procesor okaże się wąskim gardłem dla tej karty natomiast w niższych rozdzielczościach. Założyłem jednakże, że gdy ktoś kupuje zestaw za ponad 7 tysięcy złotych, to interesuje go 4K, albo bardzo płynne 1440p. W tym przypadku potoczny „bootleneck” nie powinien wystąpić. Poniżej linki do produktów z najniższą ceną:

FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania

Na co najbardziej zwracać uwagę podczas składania zestawu komputerowego?

Najważniejszymi komponentami, które bezpośrednio przełożą się na wydajność, będzie naturalnie procesor oraz karta graficzna. Nie wypada także zapominać, że 16 GB pamięci operacyjnej to podstawa. Absolutnie jednak nie powinniście oszczędzać na zasilaczu. Można przyciąć na obudowie, pamięci operacyjnej, płycie głównej, ale nigdy na zasilaczu.

Skąd mam wiedzieć, że dany zasilacz jest odpowiedni dla konkretnego zestawu?

Polecam skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów poboru energii przez komputer. Wyliczą one szczytową moc pobieraną przez podzespoły i zarekomendują wystarczającą moc zasilacza. Warto pamiętać, że nie powinniśmy wybierać go „na styk”. Musi on pracować w zakresie pomiędzy 50 a 85% maksymalnego obciążenia.

Jaką kartę graficzną dobrać do jakiego procesora?

Przede wszystkim najpierw trzeba sprecyzować swoje potrzeby. Jeżeli zamierzacie grać w wyższych rozdzielczościach, to procesor będzie tracił na znaczeniu, a będzie zyskiwał udział karty graficznej. Nie inaczej sprawa wygląda z grami, w które zamierzacie grać. Tytuły e-sportowe w większości mają większy narzut właśnie na procesor, niż kartę graficzną, tytuły AAA jednak zachowują się odwrotnie.

Jak rozwiązać kwestię chłodzenia komputera?

Przede wszystkim głównym wyborem będzie wybieranie skrzynek z przewiewnym frontem i większą ilością wentylatorów. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie można także zapominać o chłodzeniu procesora, choć to zależy od konkretnych układów. Słabsze można schłodzić stockowym coolerem, który znajduje się w zestawie. Mocniejsze jednostki mogą potrzebować lepszych konstrukcji powietrznych, a nawet czasem chłodzenia typu AIO.

Chipset płyty głównej – czy to ma znaczenie?

Płyta główna jest bardzo ważnym komponentem komputera i odpowiada za komunikację poszczególnych podzespołów ze sobą. Warto zatem zwrócić uwagę na chipset. Dla procesorów ze średniej półki w zupełności wystarczą te o oznaczeniu B, w przypadku jednak najmocniejszych jednostek będzie trzeba zaopatrzyć się w płytę na chipsecie Z w przypadku Intela lub X na Ryzenie. Chipsetów o oznaczeniu A oraz H raczej nie polecam. Nadadzą się one do Celeronów, Pentiumów, Athlonów, ale nie są to procesory do gier i warto mieć to na uwadze.

Motyw