Jaki aparat kupić? To pytanie mogą zadać sobie nie tylko początkujący fotografowie, czy profesjonaliści, ale też wszyscy zainteresowani okazjonalnym uwiecznianiem najlepszych momentów w życiu. W tym materiale podpowiem, co wybrać oraz jakie są różnice techniczne między konkretnymi sprzętami. Wskażę też drogę wszystkim, którzy szukają aparatu jako podręcznego gadżetu, bardziej niż profesjonalnego urządzenia do artystycznych ujęć. Zaczynajmy.
Jaki aparat kupić? – Spis treści
Jaki aparat kupić: bezlusterkowiec, lustrzanka, czy kompakt?
Tak naprawdę to, czy zdecydujecie się na bezlusterkowca, czy lustrzankę, zależy głównie od zasobności waszego portfela. Obecnie coraz częściej na rynku zjawiają się bezlusterkowce i powoli zaczynają go podbijać jako urządzenia mniejsze, lżejsze i bardziej poręczne. Mają one też swoje minusy: są przede wszystkim droższe oraz zdecydowanie (i uciążliwie) krócej trzymają czas pracy na baterii od standardowej lustrzanki.
Kto powinien wybrać bezlusterkowca?
Dla wszystkich fotografów zajmujących się wydarzeniami okolicznościowymi, które wymagają kilku obiektywów w plecaku i bieganiny polecam zainteresowanie się bezlusterkowcem. Różnica odczuwalna będzie przede wszystkim w masie całego pakietu. Dużo mniejsze i lżejsze body będzie o niebo wygodniejsze, a dodatkowo zyskujecie kilka przydatnych funkcji elektronicznych, które mogą ułatwić pracę (na przykład podgląd na żywo przez wizjer, w którym znajduje się po prostu wyświetlacz, a nie obraz na żywo z luster).
Bezlusterkowiec to także doskonała opcja dla podróżników, którzy redukują masę i wielkość swojego plecaka fotograficznego. Niestety, obydwie opisane grupy fotografów potrzebują długiego czasu pracy na baterii, dlatego najlepiej zaopatrzyć się nie w jedną, a w dwie lub trzy dodatkowe baterie do swojego aparatu. Szczególnie jeśli zdecydujecie się na kilkuletni już model ze znacznie mniejszą pojemnością akumulatora.
To co z lustrzankami?
Lustrzanka to z kolei doskonały wybór dla każdego, kto nie musi zwracać uwagi na fizyczne gabaryty sprzętu oraz dla wszystkich chcących wydać po prostu mniej. Większość opcji będziecie mieli takich samych co bezlusterkowce, aparat będzie bardziej odporny na zabrudzenia i będzie o wiele dłużej pracował na jednym naładowaniu akumulatora.
Dla kogo więc są kompakty?
Aparaty kompaktowe będą świetną propozycją dla wszystkich, którzy nie potrzebują profesjonalnego sprzętu. To rewelacyjne urządzenia turystyczne, które w wysokiej jakości nagrywają filmy i robią świetne zdjęcia. Nie mają wymiennych obiektywów, a zawarte w nich „szkło” jest uniwersalne i spisuje się w każdej sytuacji. Będą one oczywiście nieco słabsze w gorszych warunkach świetlnych, ale gwarantuję wam, że kompaktem też zrobicie świetne zdjęcia.
To również doskonały sprzęt dla vloggerów i YouTuberów. Kompaktowe aparaty z doskonałą jakością obrazu to idealna alternatywa dla kamerek sportowych typu GoPro, jednocześnie oferująca znacznie więcej funkcji.
Jaki aparat kupić dla początkującego?
Przede wszystkim: nie najdroższy. Jako początkujący popełnimy wiele błędów, a niezaawansowany i podstawowy sprzęt to też mniej funkcji i dużo prostsza obsługa oraz serwis. Jeśli chcecie zostać przy fotografii na dłużej i znaleźliście w tym swojego konika, to zdecydowanie zainteresujcie się sprzętem z wymienną optyką. Warto również zerknąć na używane aparaty. W ten sposób możecie nabyć o wiele taniej aparat i kilka obiektywów na sam początek. Pamiętajcie jednak, że — znów — podobnie jak w samochodzie, każde body ma swój przebieg migawki. Po pewnym czasie migawka osiąga swój maksymalny przebieg zdjęć i staje w miejscu, a to oznacza dość spory serwis. Upewnijcie się, że interesujący was sprzęt nie jest „zajechany” i weźcie na oględziny kogoś znajomego.
Warto zwrócić uwagę, że początkujący nie musi przykładać większej wagi do samego body aparatu. Zdecydowanie ważniejszy jest dobór odpowiednich obiektywów: to one rysują zdjęcia i odpowiadają za ostrość i kolory waszych ujęć. Body je tylko zapisuje na karcie pamięci w odpowiedniej rozdzielczości i prędkości.
Najlepsze obiektywy dla początkującego to zmiennoogniskowe, czyli z optycznym zoomem. Będą o wiele bardziej uniwersalne niż szkła stałoogniskowe, co pozwoli wam spróbować swoich sił w różnych sytuacjach i wybrać swój ulubiony temat fotografii. Takie obiektywy doskonale nadają się zarówno do krajobrazów, fotografii motoryzacyjnej, jak i portretów. Oczywiście, utracicie trochę rozmycia tła, ponieważ budżetowe obiektywy zmiennoogniskowe mają zazwyczaj przeciętne wartości przesłony, ale na samym początku warto skupić się na kadrowaniu i kompozycji zdjęcia, a do tego nadają się perfekcyjnie.
Jaki aparat kupić dla profesjonalisty?
Profesjonaliści powinni już doskonale wiedzieć, co im odpowiada w fotografii. W przypadku konieczności wymiany sprzętu warto rozejrzeć się za nowinkami. Każdy nowy model oferuje o wiele więcej od poprzednika, a technologia rozwija się bardzo dynamicznie. Szczególne zmiany zachodzą pod kątem szumów zależnych od wysokiego ISO oraz przy nagrywaniu wideo. Rozglądajcie się również za konkurencyjnymi markami niż obecna. Aparaty fotograficzne to rynek bardzo nastawiony na nowego klienta, dlatego drogie modele są coraz bardziej wypasione i potrafią bardzo dużo.
Jaki aparat kupić: Sony, Nikon, Canon, czy może… Instax?
Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Każdy aparat jest jednocześnie taki sam i inny, z różnym układem przycisków funkcyjnych i korpusem. Warto przejść się do sklepu i przymierzyć, co wam pasuje. Osobiście uwielbiam sprzęt Sony, pracuję z tymi aparatami od ładnych kilku lat i jestem zachwycony. Do filmów z kolei rozważyłbym propozycje Panasonica. W przypadku wyboru marki i modelu waszego sprzętu sytuacja będzie analogiczna, co w przypadku wyboru samochodu. Każdy ma swoje własne preferencje, każdy poleca coś innego, a najlepszą opcją jest po prostu przymierzyć się, popróbować i postarać się wybrać najwygodniejszą opcję.
W przypadku aparatów błyskawicznych (czyli na przykład Instax), rozejrzyjcie się szczególnie za cenami i jakością klisz oraz umiejętnościami tego sprzętu przy słabszym oświetleniu. To pięta achillesowa tych urządzeń, gdyż wymuszana lampa błyskowa potrafi „zabić” całe tło, a zdjęcia wychodzą bardzo płytkie już wczesnym wieczorem lub podczas zachodu słońca. Najpopularniejszym wyborem jest Instax od Fujifilm, ale popularność odzyskuje także nowoczesny Polaroid.
Jaki aparat kupić: czy warto rozejrzeć się za 'analogiem’?
Stare aparaty analogowe to prawdziwa gratka dla miłośników gadżetów vintage i retro. Można je znaleźć za bardzo niskie pieniądze, niekiedy nawet na pchlich targach. Jeśli uwielbiacie klimaty minionych lat, zdecydowanie powinniście zwrócić uwagę na tego typu sprzęty. Pamiętajcie jednak, że to o wiele droższa fotografia. Jedna klisza wkładana do apartu to 24 lub 36 klatek i kosztuje (w zależności od ISO i ilości zdjęć) od 30 do nawet 70-80 złotych. Do kosztów należy doliczyć również cenę wywołania w profesjonalnym punkcie. Każde ujęcie musi być więc przemyślane, bo po prostu nie ma tu miejsca na marnotrawienie. Aparaty analogowe to też doskonała, ale mocno 'spartańska’ metoda nauki fotografii. Każdy błąd jest bardzo kosztowny, więc jeśli po jakimś czasie przesiądziecie się na aparat cyfrowy, to wasze zdjęcia będą o wiele bardziej dopracowane i wartościowe, a zdecydowanie mniej klatek pójdzie „do śmieci”.
Dla fanów nowych aparatów też mam dobrą wiadomość. Niektórzy producenci (na fali mody na gadżety retro) powróciło do produkcji niektórych analogowych modeli, co oznacza, że możecie kupić sobie sprzęt z gwarancją i świeżo wyprodukowany. Do takich firm należy między innymi Reflex.
Jaki aparat kupić: podsumowanie
Podsumowując, rynek aparatów jest mocno zawiły i dynamiczny. Sprzęt bardzo często można odkupić używany w o wiele lepszej cenie niż nowy. Pamiętajcie jednak, że jeśli planujecie zostać z fotografią na długo i uczyć się robienia jak najlepszych zdjęć, to warto większą część budżetu przeznaczyć na odpowiednie obiektywy, niż na body. To zdecydowanie ważniejszy element zestawu, który odpowiada za główną jakość klatek.
A jeśli nie jesteście przekonani do zakupu aparatu i chcecie poćwiczyć robienie zdjęć na smartfonie, koniecznie zajrzyjcie do tego materiału. Zestawiliśmy tam dla was nasze Top 20 urządzeń z najlepszymi kamerami.