HTC Desire w Polsce? (akt.)

4 minuty czytania
Komentarze
HTC Desire

W internecie zaczyna być głośno o HTC Desire. Pochlebne opinie o nowym SenseUI, ewolucyjne, ale błyskawiczne rozwinięcie Nexusa One. Podoba nam się… Może nawet naprawili kwestię problemów z sygnałem 2G/3G. Jednakże czy nie ostrzymy sobie apetytu na sprzęt, który w najbliższym czasie będziemy kupować go w Anglii, Niemczech czy Allegro (tak, to taki nowy kraj w europie, gdzie handel ma się dobrze) lub dostawać jako prezent ze Stanów? W końcu Motorola Milestone jakoś nie może oficjalnie przebić granicy Odry, a co do Nexusa to widać tylko zapowiedzi jednego człowieka na kilkanaście tysięcy osób pracujących w usługach GSM.

Na konferencji HTC, która odbyła się we wtorek, Patrick Chomet (Globalny dyrektor Vodafone ds. Terminali) powiedział: „Rekordowa liczba operatorów mobilnych potwierdziła, że wypuści nasze nowe urządzenia. HTC Desire został zaakceptowany przez prawie każdego kluczowego operatora w każdym kraju, z którymi współpracujemy” (więcej informacji). Ciekawa deklaracja ze strony operatora, który ma prawie 25% akcji w Polkomtel S.A. Niestety jak wiemy operator sieci Plus GSM nie ma jakoś chęci by wprowadzić urządzenia z Androidem na polski rynek. Dlaczego tak się dzieje, tego nie wiemy i mamy lekkie obawy, że ten operator nie wprowadzi urządzenia, które na pierwszy rzut niewytrawnego oka może być pomylone z HTC HD 2, które właśnie zaczął promować.

Z Play może być lepiej. Na razie mamy teasery od Marcina Gruszki na temat Nexus’a One i jego emocje na temat wprowadzenia tego telefonu przez Play. Lecz od tej pory minął już rekord na wprowadzenie telefonu z Androidem w Polsce (HTC Hero był w sprzedaży* dwa tygodnie od oficjalnego ogłoszenia telefonu przez HTC). I całe zamieszanie tyczy się telefonu, który, jeszcze nie przyszedł oficjalne do Polski, a dla śledzących rynek GSM już zaczyna być „zeszłorocznym śniegiem”. Z tego powodu zaczynam się zastanawiać, czy Play powoli nie zaczyna wytracać pędu i nabierać wagi, więc i bezwładności w reakcjach na nowości na rynku. Obawiam się, że będziemy się musieli do tego przyzwyczaić. Taka jest po prostu właściwość korporacji tego rozmiaru. Może też ciężko o kolejną ekskluzywną umowę na dystrybucję?

Nie zapominajmy też o T-Mobile, który jest większościowym akcjonariuszem Polskiej Telefonii Cyfrowej. Lecz pierwsze co bym napisał, to stos narzekań na „bezwładność korporacyjną”: Era wprowadziła HTC Hero do sprzedaży po czterech miesiącach od premiery. I w ten sposób mogę sobie narzekać ile mi się podoba. Tyle czasu potrzebuje typowa korporacja, na podjęcie decyzji na wielu, wielu szczeblach. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że nie dostaniemy z telefonem abonamentu z jedynie półgigową paczką danych, której nie będziemy mogli powiększyć.

Orange za to nie wygląda na specjalnie zainteresowanego wprowadzaniem Androida na polski rynek. W ofercie posiada tylko HTC Magic, który początkowo był tylko w ofercie biznesowej. Relacje z MWC mówią o dodaniu Desire do Androidowej linii Orange. Jednak następny wynik w Google to „Orange partners with Microsoft”, nawet z tego samego portalu. Podejrzewamy, że w Polsce z Desire zrobiliby podobnie jak z Magic: umieścili by to w sekcji „exclusive” i dziwili się czemu się nie sprzedaje.

Oczywiście dodam szczerze, że nie wiem jakie były wyniki sprzedaży HTC Magic w Polsce. Nawet Google tego nie wie. Ale jakoś szumu wielkiego nie ma…

Jak pewnie wyczytaliście z artykułu faworyzujemy tutaj Play i Erę. Nie jest to trudne odczytując sygnały ze światowego rynku GSM (T-Mobile) i oczywiste sygnały, jakie wysyła Play, choć sygnały od tego ostatniego mnie trochę mylą. Wprowadzenie iPhone jako trzeci gracz na rynku i to od re-selerów, wygląda mi na kopanie się z koniem, a dokładnie z Erą czy Orange, które na pewno mają lepsze warunki od Apple i mniej problemu ze stanami magazynowymi. W każdym bądź razie spodziewamy się oficjalnego udostępnienia nowych słuchawek HTC w drugim kwartale tego roku, przy czym nie liczyłbym jakoś specjalnie na Play. Dla nich telefony z Androidem to jedne z całej gamy multimedialnych smartfonów, które mają za zadanie skusić klientów z nieco głębszymi portfelami.

Jednakże w trakcie pracy nad tym artykułem na blogu rzecznika Play pojawił się kolejny teaser z wszystkimi trzema zapowiedzianymi przez HTC telefonami i hasłem „Kto wie, być może któryś z nich pojawi się w PLAY?”. Zapowiedź przyjmujemy ciepło, notujemy dobry czas zawodnika Gruszki (poniżej 24h), jednakże dalej musimy traktować ją jako teaser bez konkretów.

 * Tak, tak, pamiętamy jak to było z dostępnością, ale o daty nam chodzi.

[AKTUALIZACJA]Jak napisał Pocket Lint, T-Mobile otwarcie deklaruje wprowadzenie HTC Desire, a Orange tylko lakonicznie stwierdza „(…)za darmo w wybranych taryfach konsumenckich i biznesowych”.

Motyw