Google Chrome kończy wsparcie dla starszych Windowsów. Oto czego można się teraz spodziewać

3 minuty czytania
Komentarze

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Google Chrome u niektórych użytkowników przestanie otrzymywać wsparcie. Chodzi o sytuacje, w których przeglądarka jest zainstalowana na komputerze z jedną ze starszych wersji systemu operacyjnego Windows. Wyjaśniamy, kogo dokładnie dotyczy ta sprawa i jakie mogą być jej konsekwencje.

Google Chrome bez wsparcia. O które wersje systemu Windows chodzi?

przycisk windows
fot. Tadas Sar/Unsplash

Chrome 109 jest ostatnią wersją przeglądarki, która działa na systemach Windows 7 i 8.1. Kolejna odsłona popularnego programu od Google, oznaczona numerem 110, będzie dostępna wyłączanie na komputerach wyposażonych w system Windows 10 lub nowszy. Premiera Chrome 110 jest wstępnie zaplanowana na 7 lutego 2023 roku. Jak informuje Google, decyzja o konieczności posiadania min. Windowsa 10 w celu otrzymywania kolejnych aktualizacji przeglądarki jest zgodna z zakończeniem wsparcia technicznego dla Windowsa 7 oraz rozszerzonej pomocy technicznej dla Windowsa 8.1.

Jeśli wstępnie przyjęta przez Google data premiery Chrome 110 zostanie potwierdzona, to od 7 lutego 2023 roku użytkownicy Windowsa 7 oraz 8.1 nie będą mogli korzystać z najnowszej wersji przeglądarki od Google. Windows 10 oraz 11 są już dostępne od jakiegoś czasu, co więcej Microsoft pozwolił na darmową aktualizację dla posiadaczy starszych wersji. Mimo to łącznie ponad 13% użytkowników Windowsa korzysta z wersji 7 oraz 8.1. Łącznie to nawet ok. 200 mln osób.

Google Chrome bez aktualizacji na starszych Windowsach – co to oznacza?

google chrome na laptopie i smartfonie
fot. Google

Na początek dobra informacja dla posiadaczy starszych Windowsów, którzy korzystają z Google Chrome. 7 lutego 2023 przeglądarka nie przestanie działać. Wciąż będzie można z niej korzystać, tyle że niemożliwe stanie się aktualizowanie jej do każdej kolejnej wersji.

Niektórzy, szczególnie mniej zaawansowani użytkownicy, mogliby stwierdzić, że brak wsparcia mało ich interesuje, skoro przeglądarka, do której się przyzwyczaili, wciąż będzie działać. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z kolejnymi wersjami Google wprowadza do swojego programu nowe funkcje, a także aktualizuje zabezpieczeń. Początkowo posiadacze Google Chrome 109 zapewne nie poczują się wykluczeni, jednak wraz z premierami coraz to kolejnych wersji przeglądarki będą coraz bardziej w tyle.

Google Chrome – alternatywy dla posiadaczy starszych Windowsów

Wraz z nowymi wersjami przeglądarki przychodzą nie tylko nowe funkcje, ale również poprawki związane z bezpieczeństwem. Co zatem zrobić, jeśli mamy Windowsa 7 lub 8.1, a chcemy mieć przeglądarkę z najnowszymi zabezpieczeniami? Odpowiedź jest prosta: skorzystać z alternatyw dla Google Chrome. Mozilla Firefox oraz Opera to przykłady przeglądarek, które wciąż są dostępne dla użytkowników Windowsa 7 oraz nowszych wersji.

Czytaj także: Jak wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki? Zajmuje to chwilę, a efekty widać od razu

Oczywiście patrząc na kwestię korzystania z komputera bardziej całościowo, sama zmiana przeglądarki nie sprawi, że posiadacze Windowsów 7 i 8.1 nie mają się czym przejmować. Zapewne tylko kwestią czasu jest, aż kolejni dostawcy oprogramowania przestaną tworzyć produkty z myślą o starszych Windowsach. Do tego dochodzi jeszcze problem braku wsparcia samych systemów operacyjnych przez Microsoft. Windows 7 przestał być wspierany już na początku 2020 roku. Ten sam los najprawdopodobniej już w styczniu 2023 roku czeka Windowsa 8.1.

zdjęcie główne: Rubaitul Azad/Unsplash

Motyw