SpaceX, wszystkim znane przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, uruchomiło program „internetu w przestworzach”, czyli Starlink Aviation dla samolotów komercyjnych. Pierwszym przewoźnikiem oferującym usługę szerokopasmowego Wi-Fi na pokładzie będzie Hawaiian Airlines.
Co potrafi Starlink Aviation?
Firma SpaceX twierdzi, że Starlink w powietrzu będzie w stanie zapewnić stabilne łącze szerokopasmowe, dochodzące do 350 Mb/s. Aby sieć była dostępna na pokładzie samolotu, przewoźnik musi wyposażyć maszynę w specjalnie zaprojektowany, niskoprofilowy terminal Aero. Urządzenie zawiera elektronicznie sterowaną antenę z układem fazowym i umożliwia „nowe poziomy niezawodności„.
Operator obiecuje, że opóźnienie ma wynosić zaledwie 20 ms. W praktyce oznacza to, że każdy pasażer będzie mógł bez żadnych ogranicznień korzystać z internetu „jak w domu”, czyli oglądać filmy, grać w gry online, a nawet korzystać z VPN.
Montaż terminalu Aero jest bardzo prosty. Firma obiecuje, że urządzeni można zainstalować nawet podczas typowego, rutynowego przeglądu serwisowego i prac konserwacyjnych. Zainteresowane linie lotnicze otrzymają zasilanie, potrzebne przewody i wiązki oraz oczywiście terminal.
Hawaiian Airlines jako pierwsze
Pierwszym realnym testerem usługi będzie przewoźnik Hawaiian Airlines. Firma argumentuje swój wybór głównie tym, że nie było do tej pory operatora zapewniającego stabilne połączenie nad oceanem spokojnym.
„Czekaliśmy, aż technologia dogoni nasze wysokie standardy obsługi gości” – mówi CEO linii Peter Ingram. „Nasi goście mogą spodziewać się szybkiego, bezproblemowego i bezpłatnego Wi-Fi, które uzupełni naszą wielokrotnie nagradzaną hawajską gościnność na pokładzie”.
Nic więc dziwnego, że wybór padł na SpaceX i Starlink. Sama firma chwali się swoim zapleczem technologicznym i rozwojem satelitarnym:
„Jako największa na świecie konstelacja satelitów obejmująca ląd, oceany i regiony polarne, Starlink może łączyć pasażerów wszędzie tam, gdzie ewoluują trasy lotów”.
Oczywiście nic za darmo. Nie znamy warunków umowy między SpaceX a Hawaiian Airlines, natomiast wiemy, ile powinna kosztować usługa. Sam zestaw sprzętowy to koszt dokładnie 150 tysięcy dolarów (726 tysięcy złotych), a miesięczna subskrypcja internetowa to cena od 12,5 do 25 tysięcy dolarów (60,5 tysiąca do 122 tysięcy złotych). Już można dokonywać rezerwacji na produkt, usługa w przedsprzedaży kosztuje 5 tysięcy dolarów, a ostateczny montaż i uruchomienie rozpocznie się w połowie 2023 roku.