samsung galaxy s10 5g splonal pozar

Samsung znów ma problem ze smartfonami. YouTuber pokazał, jak w telefonach puchną baterie

2 minuty czytania
Komentarze

Samsung wyjątkowo nie ma szczęścia do baterii w swoich smartfonach. Po serii wybuchających baterii w Galaxy Note 7 (skutkujących wycofaniem modelu z rynku), do sieci znów trafiły zdjęcia niebezpiecznie puchnących baterii w telefonach koreańskiego producenta. Problem dotyczy starszych urządzeń marki i prawdopodobnie trafia się również w przypadku innych firm, natomiast statystycznie zdecydowanie najwięcej zgłoszeń dotyczy właśnie Samsunga. YouTuber technologiczny Mrwhosetheboss postanowił przeanalizować sprawę dokładniej i wysunął ciekawe wnioski.

Samsung bardziej podatny na uszkodzenia baterii

Arun Maini aka Mrwhosetheboss ma w swojej kolekcji setki smartfonów testowych. W Tweet-cie z lipca tego roku zauważył, że baterie trzech Samsungów uległy uszkodzeniu w tym samym momencie, po fali upałów w Wielkiej Brytanii. Jak dodał, żaden telefon innej marki nie uszkodził się w ten sam sposób. Początkowo twierdzono, że problemem może być temperatura w pomieszczeniu, w którym YouTuber przechowuje swoje urządzenia.

W rzeczywistości okazało się, że nie ma to żadnego znaczenia. W domu Aruna jest stale około 22 stopni Celsjusza, a pod problemem podpisało się jeszcze wielu innych użytkowników, którzy doświadczyli spuchnięcia baterii w zupełnie różnych warunkach, nie tylko w temperaturze pokojowej, ale też nawet w chłodnej piwnicy. Problem dotyczył różnych modeli smarftonów. Są to między innymi Samsung Galaxy Note 8, Galaxy S6, Galaxy S10 i Galaxy S20 FE.

Czy Samsung jest bardziej podatny na problem puchnących baterii niż inne marki? Z doświadczeń YouTubera wynika, że tak. Dodatkowo ponad połowa innych twórców i dziennikarzy kontaktujących się z Arunem potwierdza, że miała podobne doświadczenia z telefonami koreańskiego giganta.

Uszkodzona bateria jest niebezpieczna. Nie bagatelizuj problemu

Nawet jeśli Samsung jest na niechlubnej pozycji lidera urządzeń z puchnącymi bateriami, należy pamiętać, że problem może dotyczyć każdego telefonu, laptopa, a ostatnio nawet smartwatcha z akumulatorem. Dzieje się tak w momencie, w którym płynny materiał elektrolitowy zaczyna się rozkładać i przekształcać w gaz. Nabrzmiała bateria może wybuchnąć i spowodować niebezpieczny pożar.

Niebezpiecznej sytuacji można też łatwo zapobiec. Prostą metodą jest ładowanie nawet starych i niepotrzebnych urządzeń i utrzymywanie przynajmniej połowy stanu akumulatora. Nie warto więc bagatelizować problemu i jeśli widzicie jakiekolwiek syndromy (odklejające się plecki urządzenia, spuchnięta obudowa, pękający ekran) oddajcie czym prędzej swoje urządzenie do serwisu.

Motyw