Dłoń trzymająca smartfon z włączoną aplikacją Google Maps nawigacyjną wskazującą trasę z ruchem drogowym obok ekranu nawigacji samochodowej.

Google Maps bez integracji z trybem jazdy Asystenta Google

1 minuta czytania
Komentarze

W 2019 roku ogłoszono, że tryb jazdy Asystenta Google zastąpi Android Auto dla ekranów smartfonów. Interfejs zaprezentowany trzy lata wstecz wydawał się naturalnym rozszerzeniem dla istniejących już aplikacji i naturalnym zamiennikiem dla Android Auto. Plany uległy jednak zmianie. Mimo powolnego wprowadzania i opóźnionej premiery Asystent stracił integrację z mapami producenta.

Android Auto a Asystent Google i tryb jazdy

Asystent Jazdy pierwotnie miał mieć premierę w 2019 roku, ale wydarzenie zostało opóźnione aż do listopada 2020. W międzyczasie Google wypuściło aplikację „Android Auto na ekrany telefonów”, by tymczasowo zastąpić opóźnioną aplikację. Docelowo Android Auto powstał oczywiście dla swojego naturalnego środowiska, czyli do samochodów. Aplikacja została więc finalnie usunięta, ponieważ po przeprojektowaniu nie nadawała się już dla wyświetlaczy smartfonów.

google

Początkowa dostępność po premierze Asystenta była ograniczona wyłącznie do Google Maps. Interfejs pokazywany na prezentacji z 2019 roku zawitał na telefonach dopiero w 2021, równolegle do usunięcia „Android Auto na ekrany telefonów” dla nowszych urządzeń. Aplikacja zniknęła całkowicie w czerwcu 2022. Teraz firma zdecydowała się na rezygnację z integracji trybu jazdy Asystenta z aplikacjią map.

Asystent Google więc nie zastąpi w żaden sposób Android Auto, ale będzie stanowił główne urządzenie nawigacyjne. Mapy Google będą włączać się samodzielnie po uruchomieniu trybu samochodowego. Udostępniony będzie przycisk Asystenta, w którym można odtwarzać między innymi muzykę z YouTube i podcasty.

Zachęcamy was przy okazji gorąco do obejrzenia naszego materiału poświęconego Google Maps… oraz jego mniej znanym funkcjom.