Recenzja realme Watch 3 Pro, zdjęcie główne przedstawiające jedną z tarcz zegarka

Recenzja realme Watch 3 Pro — niedrogi smartwatch, który spełni oczekiwania 99% z was

9 minut czytania
Komentarze

Kolejny niedrogi zegarek sportowy, czyli recenzja realme Watch 3 Pro. Wygląda świetnie, jest rozwinięciem wersji bez Pro, ale czy na pewno jest wart swojej ceny? Różnice między nim a niższym modelem nie są w końcu duże, aczkolwiek dla niektórych mogą być znaczące. Czy jest wygodny? Czy bateria dobrze trzyma? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie recenzja realme Watch 3 Pro.

Zalety

  • Jakość wykonania
  • Czas pracy na baterii
  • Dostępny AoD
  • Dobre działanie w życiu codziennym
  • Wibracje na dobrym poziomie

Wady

  • Przeciętne funkcje sportowe
  • Średnio intuicyjna obsługa
  • Brak automatycznej jasności ekranu
  • Brak pełnej wodoszczelności

Recenzja realme Watch 3 Pro w kilku zdaniach

realme Watch 3 Pro bardzo spodobał mi się jako zegarek do codziennego użytku. Podstawowe funkcje działają w nim bardzo dobrze, ale gorzej jest z tymi sportowymi. Dochodzi do tego dobra bateria i pamięć o tym, że sprzęt jest bardzo świeży, więc producent na pewno zadba o jego aktualizacje.

8/10
  • Jakość wykonania i budowa 9
  • Działanie i obsługa 8
  • Możliwości aplikacji 7
  • Funkcje sportowe i zdrowotne 7
  • Ekran 9

Zestaw i cena

Zegarek Realme Watch 3 pro na opakowaniu

realme Watch 3 Pro przychodzi do nas w standardowym jak na zegarki, długim kartonie. W środku znajdziemy jedynie zegarek, ładowarkę i trochę papierów, które raczej nikogo nie zainteresują. Pudełko jest w kolorze białym, a na jego górnej części znajdziemy oczywiście nadruk samego inteligentnego zegarka. 

Cena realme Watch 3 Pro to 449 PLN. Dla przypomnienia niższy model zadebiutował w Polsce w cenie 299 PLN. 

Specyfikacja realme Watch 3 Pro

  • Ekran AMOLED 1,78” o rozdzielczości 364 x 448 pikseli
  • Jasność do 500 nitów
  • 41 gramów wagi, 11,7 milimetra grubości
  • GPS
  • Mierzenie tętna, SpO2, jakości snu
  • Bateria 345 mAh
  • IP68

Główną różnicą pomiędzy wersją z Pro i bez Pro jest GPS, którego w tańszym modelu nie uświadczymy. 

Jakość wykonania i budowa

Zegarek realme Watch 3 Pro od boku

Recenzowany smartwatch realme Watch 3 Pro jest stosunkowo grubym inteligentnym zegarkiem, przez co na ręce wygląda dość przeciętnie. Ma on niemalże dwanaście milimetrów grubości. Ze względu na duży ekran polecałbym go też osobom, które mają raczej większy niż mniejszy nadgarstek, bo może on najzwyczajniej zdominować naszą rękę. Pomijając już ten fakt, zwróćmy uwagę, że realme Watch 3 Pro to nie jest zegarek, w którym możemy swobodnie się wykąpać. Na lewej stronie ramki znajdziemy dwa otwory dla głośników, a na prawej, poza przyciskiem funkcyjnym, znajduje się mikrofon. Służą one oczywiście do rozmów, ale osobiście wolałbym mieć lepsze zabezpieczenie sprzętu niż możliwość rozmawiania przez nadgarstek. Zwłaszcza że ta funkcja działa przeciętnie, ale do niej jeszcze wrócę potem. 

Pasek zegarka realme Watch 3 Pro jest dość standardowy, ale jest znacznie lepszej jakości niż ten zastosowany w recenzowanym niedawno Oppo Watch Free. Przez okres testowania zegarek nie spowodował u mnie najmniejszych zmian skórnych, a także po prostu był bardzo wygodny. Pasek posiada standardową, gumową szlufkę z zakładką, która blokuje możliwość ruchu. Ma on matowe, przyjemne wykończenie i ciemnografitowy kolor.

Sam realme Watch 3 Pro jest wykonany przyzwoicie. Na froncie znajdziemy zaoblone po bokach szkło hartowane, pod którym skrywa się ekran AMOLED o przekątnej 1,78 cala. Ramka jest wykonana z aluminium, ma kolor grafitowy i znajdziemy na niej otwory na głośniki oraz mikrofon, a także przycisk multifunkcyjny. Spód urządzenia wygląda bardzo zwyczajnie. Jest wykonany z plastiku, znajdziemy na nim cztery czujniki oraz dwa piny do ładowania. Pod spodem znajduje się też magnes, który określa prawidłowe ustawienie zegarka na ładowarce. 

Codzienne użytkowanie

realme Watch 3 Pro na nadgarstku

Recenzowany realme Watch 3 Pro w codziennym użytkowaniu ma sporo pozytywnych elementów, ale znajdzie się też parę negatywnych i denerwujących spraw. Zaczynając jednak od milszych wiadomości, to śmiało mogę powiedzieć, że realme Watch 3 Pro świetnie wykrywa obrót nadgarstka celem podświetlenia ekranu. Nie muszę kręcić ręką jakbym miał na niej pająka, a wystarczy pojedyncze podniesienie zegarka, nawet z pozycji, gdy ręka jest na biurku. Kolejnym dużym plusem jest Always on Display, który posiada co prawda jedynie dwie tarcze do wyboru, ale działa przyjemnie i płynnie. Widywałem zegarki, czy telefony, gdzie AoD potrafił się przywiesić, co skutkowało pokazywaniem tej samej godziny przez dłuższy okres. 

Dużym plusem zegarka jest też stabilne połączenie ze smartfonem. Powiadomienia docierają niemalże od razu, nie przychodzą podwójnie, gdy telefon jest odblokowany, ale pokazują się na ekranie realme Watch 3 Pro na zbyt krótko. Często musiałem przejeżdżać palcem na ich widok, by być w stanie odczytać komplet informacji. Warto też wspomnieć o kolejnej zalecie, czyli bardzo dobrym wibracjom jak na tę półkę cenową. Zegarek wibruje w sposób dość delikatny i miękki, ale jednocześnie pewny i łatwo dający się wyczuć. Zegarek nie miał też najmniejszych problemów z wybudzeniem mnie o poranku. 

Obsługa zegarka jest mocno standardowa. Większość opcji wybieramy przesuwaniem w różne strony, gdzie pion jest najważniejszy na co dzień. Przesuwając w dół, otwieramy górne menu, gdzie mamy szybki dostęp do jasności, uruchamiania latarki, ustawień, trybu nocnego, oszczędzania baterii oraz podświetlania po podniesieniu. Przesunięcie w górę z kolei pokazuje nam ostatnie powiadomienia. Przesuwanie w lewo i prawo kieruje nas po kolei przez dzisiejszą aktywność, przez sen, aż po rytm serca, pogodę i sterowanie muzyką. W ustawieniach zegarka znajdziemy kilka podstawowych funkcji, które są kiepsko przetłumaczone. Znacznie lepiej sterować wieloma funkcjami z poziomu aplikacji. 

Aplikacja

Może i nie jest najczytelniejsza, ale jest lepsza od obsługi poprzez zegarek. W aplikacji realme Link znajdziemy bardzo duży wybór dostępnych tarcz, chociaż mi dość ciężko było znaleźć coś ładnego i minimalistycznego. Poza tym, mamy w niej możliwość wybrania sobie ćwiczeń, które będą potem dostępne na zegarku. Ogólnie wybór jest z ponad stu możliwości, ale poza dwoma podstawowymi możemy dodać ich do zegarka jedynie 14. Prawdopodobnie starczy każdemu, ale szkoda, że wszystkie nie są odstępne od ręki. Aplikacja daje nam też oczywiście dostęp do naszych informacji o śnie, tętnie i wszystkich funkcjach, które mogą być na bieżąco monitorowane. Dodatkowo jest w niej dostępny chiński sklep producenta i możliwość sterowania smart home od realme. 

Ekran jest okej, ale…

Inteligentny zegarek realme Watch 3 Pro wyposażony został w ekran AMOLED o przekątnej 1,78 cala i rozdzielczości 364 x 448 pikseli, co zapewnia 325 PPI. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że recenzowany smartwatch nie posiada automatycznej jasności, którą ma przykładowo Oppo Watch Free. W związku z tym możemy albo sami zmieniać jasność w stopniach co 20%, albo ustawić jakąś konkretną i liczyć na to, że będzie okej. Sam używałem głównie poziomu 40%, który jakoś dawał radę w ciągu dnia, ale też nie oślepiał mnie w nocy, czy podczas pracy. Maksymalna jasność według producenta wynosi około 500 nitów, co jest wynikiem przyzwoitym jak na ten budżet. 

Mierzenie tętna, sprawdzanie jakości snu i inne funkcje zdrowotne

realme Watch 3 Pro nie jest zegarkiem równym jeśli chodzi o funkcje tego typu. Przykładowo pomiar tętna jest bardzo dokładny, jest sprawdzany na bieżąco i ani razu nie zobaczyłem wyników, które mogłyby mnie w jakikolwiek sposób zaniepokoić. Nieco gorzej jest z wykrywaniem snu, bo zegarek potrafi wykryć jazdę w autobusie jako sen, nie wspominając już o próbach zaśnięcia, czy wstania, co znacznie zaburza statystyki. Jeśli chcemy kierować się jakością snu poprzez zegarek, to ma to sens jedynie, gdy zasypiamy natychmiastowo i równie szybko wychodzimy rano z łóżka. Albo to tylko ja i nadmiernie spokojny tryb życia. 

Pomiar SpO2 jest całkiem dokładny, chociaż jest on bardzo równy. Większość smartwatchy mierzyła mój poziom tlenu we krwi w zakresie od 92 do 98%, a realme Watch 3 Pro skupiał się w zakresie 95-97%. Kroki z kolei są zliczane prawidłowo, ale tylko jeśli nasza ręka jest dość luźno w dole. Bezproblemowo mogę mieć dłoń w kieszeni płaszcza, ale mogę zapomnieć o poprawnym zliczaniu kroków, gdy coś niosę, lub gdy trzymam ramię plecaka. 

Licznik kalorii natomiast wydaje się dawać ciągle realne liczby. Oppo Watch Free miał tendencję do znacznej przesady w tym pomiarze, a realme Watch 3 Pro podaje wartości, które są znacznie bliżej realnych wartości. 

Rozmowy przez zegarek

Producent zaoferował nam mikrofon i głośnik kosztem pełnej wodoszczelności do 5 atmosfer i moim zdaniem jest to absolutny błąd. Znacznie więcej osób będzie wolało wziąć ze sobą zegarek pod szybki prysznic, czy pójść z nim pływać niż rozmawiać z pomocą zegarka, który nie oferuje wysokiej jakości i dość losowo potrafi załączyć się w rozmowę. Czasami siedząc w słuchawkach TWS połączenie było przekierowywane na zegarek, co potrafi być denerwujące. Sama jakość połączeń jest przeciętna. Wbudowany głośnik jest cichy i ciężko zrozumieć drugą stronę, gdy w tle jest nawet cichy telewizor. Mikrofon jest nieco lepszy i pozwala rozmówcy dość dokładnie zrozumieć to, co mówimy. 

Bateria

realme Watch 3 Pro na ładowarce

Producent informuje, że zegarek realme Watch 3 Pro wystarczy na 10 dni i mogę powiedzieć, że z włączonym AoD w trybie inteligentnym (wyłączanie, podczas gdy śpimy), pomiarem snu, powiadomieniami oraz liczeniem kroków byłem bardzo blisko tego wyniku. realme Watch Pro 3 wytrzymał 9 dni na baterii. Przy wyłączonym AoD w kolejnych dniach zaobserwowałem mniejsze zużycie baterii, ale nie na tyle, by sugerować, że zegarek dożyje na baterii dwa tygodnie. Zakładam wydłużenie czasu o dwa dni względem włączonego AoD, czyli nawet więcej niż producent deklaruje.

Recenzja realme Watch 3 Pro — podsumowanie

Recenzja realme Watch 3 Pro, zdjęcie główne przedstawiające jedną z tarcz zegarka

Recenzowany smartwatch realme Watch 3 Pro jest bardzo dobrym produktem dla osób, które nie do końca wiedzą, czego chcą. Nie jest to najdroższy model, a podstawowe funkcje działają w nim bardzo dobrze. Posiada on przyjemne wibracje, przyjemny ekran, ale może być nieco za duży i nie radzi sobie aż tak dobrze jak konkurencja w zakresie funkcji sportowych. realme Watch 3 Pro jest ciekawą opcją jako codzienny zegarek z ekranem, który ma nam głównie dawać powiadomienia i przyjemnie wyglądać na ręce. Jeśli nie macie specjalistycznych wymagań co do funkcjonalności smartwatcha — to model, który powinien w zupełności wam wystarczyć.

Motyw