Microsoft Edge na wielu urządzeniach

Twój Chrome tego nie ma! Świetna funkcja Microsoft Edge zmienia przyzwyczajenia

5 minut czytania
Komentarze

Microsoft Edge to domyślna przeglądarka Windowsa, która ma ambicje, aby wyprzedzić Chrome. Na razie to pieśń przyszłości, ponieważ według ostatnich danych Statcounter z czerwca przeglądarka osiągnęła 10,64% udziału w rynku. Dla porównania Chrome ma 66,93%. Jednak każda następna świetna funkcja Microsoft Edge zdobywa serca kolejnych użytkowników. Wzrost o jeden punkt procentowy jest znaczący, a gigant z Redmond robi wszystko, żeby zachęcić korzystających do przeglądarki. Przyznam, że nie wyobrażam sobie wracać do Chrome. Moją ulubioną funkcją programu jest tryb Internet Explorer, który umożliwia ładowanie starszych witryn. To nie jedyna świetna funkcja Microsoft Edge – firma nie próżnuje i dodaje kolejne.

Sprawdź też: Oto najtańszy Apple Watch na rynku! Poniżej 1000 zł!

Świetna funkcja Microsoft Edge

Wielozadaniowość to aspekt, na który kładzie nacisk coraz więcej przedsiębiorstw przede wszystkim w oprogramowaniu. Microsoft zastanawiał się, jak może wzmocnić pracę w ekosystemie i zmniejszyć liczbę kliknięć. Tu z pomocą może przyjść świetna funkcja Microsoft Edge. Chodzi o boczny pasek przeglądarki, który pozwala kontynuować działanie bez utraty płynności pracy.

Nowa możliwość pozwala na dostęp do wielu narzędzi w przeglądarce, nawet podczas nawigowania między kartami. Funkcje te obejmują:

  • Discover – wzmacnia przeglądanie i dostarcza bardziej trafnych informacji podczas przeszukiwania sieci. Wystarczy przejść do pożądanej strony internetowej i wcisnąć przycisk Discover. Przydaje się to w szczególności na blogach np. dotyczących gotowania.
  • Gry Microsoftu – ta funkcja podoba mi się najmniej. Microsoft Edge w panelu bocznym umożliwia bowiem przeglądanie gier firmy. Są to tytuły casualowe idealne na kilka minut rozrywki. Wystarczy kliknąć ikonę gier na pasku bocznym, aby uzyskać do nich dostęp.
  • Narzędzia – ta świetna funkcja Microsoft Edge zaimplementowana w bocznym pasku pozwala na skorzystanie np. z szybkiego, zaawansowanego kalkulatora, który pozwoli rozwiązać równania matematyczne. Tutaj znajduje się także test szybkości Internetu, dzięki któremu jednym kliknięciem można sprawdzić jakość połączenia.
  • Pakiet Office – pakiet biurowy zapewnia podręczny dostęp do wszystkich aplikacji wchodzących w jego skład w przeglądarce internetowej. Co ciekawe, jest to darmowe! Jeśli masz na komputerze pliki .docx czy .xls możesz je w szybki i łatwy sposób wyszukać za pomocą bocznego panelu. Oczywiście, zalogowanie się na konto Microsoft przyniesie dodatkowe korzyści jak np. synchronizację. Korzystanie z funkcji Office’a jest też możliwe dla osób niezalogowanych.
  • Klient pocztowy Outlook – pozwala monitorować skrzynkę odbiorczą bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Obejmuje to także śledzenie zdarzeń w kalendarzu. Użytkownik bez problemu napisze też maila, wklei linki czy załączy pliki przełączając się między kartami.

Co ciekawe, ta świetna funkcja Microsoft Edge ma możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Wystarczy kliknąć przycisk +, aby dodać lub usunąć funkcje, można też je ukryć jednym kliknięciem przycisku u dołu paska bocznego. Pasek boczny powinien być widoczny już w Twojej wersji przeglądarki. Można go włączyć klikając Ustawienia > więcej narzędzi > a następnie „Uruchom pasek przeglądarki Edge”.

Inne nowości

Pasek boczny, to nie jedyna świetna funkcja Microsoft Edge. Ostatnio wprowadzone nowości do Microsoft Edge obejmują między innymi:

  • Wbudowany Microsoft Editor, który pozwala na pisanie tekstów z możliwością sprawdzenia ich gramatyki i poprawności w ponad 20 językach. Jest to funkcja zintegrowana z Microsoft 365,
  • Przewidywanie tekstu – świetna funkcja, która sprawdza się w szczególności na portalach społecznościowych. Znana jest ze smartfonów i klawiatur. Tutaj jednak wygląda nieco inaczej – Edge na szaro podpowiada, co użytkownik może zechcieć napisać. Wystarczy nacisnąć przycisk Tab, aby to zaakceptować lub pisać dalej własny tekst, aby odrzucić podpowiedź,
  • Dodatkowe bezpieczeństwo – Microsoft wprowadził niedawno menedżera haseł, ale także funkcję Microsoft Defender SmartScreen, która czuwa i powiadamia, jeśli strona lub plik mogą być złośliwe.

Microsoft ulepszył też swoją sztandarową funkcję Collections. Jest to funkcja, która pomaga porządkować treści znalezione w Internecie. Jej aktualizacja pozwala na zapisywanie obrazów i filmów. Co więcej, pojawi się tu opcja udostępniania treści znajomym. Kolejna nowość, o której warto wspomnieć to „Inspiration Feed”. Kolekcje pokażą użytkownikowi dodatkowe treści na podstawie wcześniej zapisywanych. Co ciekawe, zaimplementowano też możliwość szukania obrazem wsparte przez Bing.

Ponadto, gigant z Redmond pracuje nad opcją „Portfel”, która pozwoli na bezpieczne zarządzania dodanymi kartami w przeglądarce. Oczywiście, do tej pory można było bez problemu zapisywać dane kart i kody CVV, jednak były one później trudne do znalezienia. Teraz otrzymają osobną sekcję „Wallet”. Ta świetna funkcja Microsoft Edge już dostępna dla testerów w wersji Canary w USA i Kanadzie.

świetna funkcja microsoft edge wallet

Co ciekawe, Microsoft będzie promował usługę stwierdzeniem, że użytkownik zaoszczędzi nawet 50 dolarów rocznie w funkcją Wallet. Ma się tak stać z uwagi na to, że przeglądarka będzie automatycznie aplikowała kupony w sklepach internetowych podczas podsumowania w kasie. Nowe rozwiązanie powiązane będzie z Bing Rebates, które oferują dodatkowe rabaty. Użytkownik otrzyma też możliwość obejrzenia spersonalizowanych ofert. Wszystko to trafi do innych krajów jeszcze w tym roku.

Źródło: Microsoft, windowslatest, windowscentral

Motyw