Deepfake coraz popularniejszy w cyberatakach

Deepfake w cyberatakach coraz popularniejsze — nawet w rozmowach kwalifikacyjnych

2 minuty czytania
Komentarze

Raport stworzony przez grupę analityków wskazuje, że deepfake w cyberatakach staje się powszechniejszy. Najczęściej wykorzystuje się tę technologię za pośrednictwem e-mail.

Deepfake w cyberatakach coraz popularniejsze

Deepfake w cyberatakach

Jak wskazuje raport stworzony przez VMware Global Incident Response Threat Report, deepfake w cyberatakach staje się popularniejsze. W zeszłym roku o 13% wzrosło korzystanie z tej technologii przez cyberprzestępców. Aż 66% specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa zauważyło przynajmniej jeden atak z wykorzystaniem deepfake w ciągu ostatniego roku. W raporcie wzięło udział 125 specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym.

Badania przeprowadzone przez VMware wykazały, że najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują deepfake za pośrednictwem wysyłania e-mailów. Stanowi to 78% wszystkich zeszłorocznych ataków wykorzystujących tę technologię. Dlatego też rośnie liczba prób wyłudzania poufnych danych czy zapłaty pieniężnej, kiedy przestępcy podają się za nieprawdziwą osobę. Jakiś czas temu FBI poinformowało, że oszuści wykorzystują deepfake podczas przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej dotyczącej pracy zdalnej. Dzięki temu pozyskują dane personalne osoby, które mogą wykorzystać do dalszych nieetycznych działań.

Deepfake stanie się przyszłym globalnym problemem

Co więcej, raport wskazuje, że 60% analityków stwierdziło ogólny wzrost cyberataków od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej. Z kolei w marcu pojawiło się fałszywe wideo, w którym prezydent Zełeński nakazuje swoim żołnierzom poddanie się. Film wykorzystywał technologię deepfake, umożliwiającą naśladowanie ukraińskiego prezydenta. Nagranie zostało szybko zdementowane. Ponadto ataki typu ransomware (blokada dostępu do danych lub komputera, które w ramach odblokowania żąda zapłaty) nie wykazują tendencji spadkowej.

Deepfake to wykorzystywanie sztucznej inteligencji do obróbki obrazu (a niekiedy też dźwięku), co pozwala stworzyć autentycznie wyglądający obraz, który nie jest prawdziwy. Często służy to podstawieniu twarzy ludzi w sytuacjach, w których nie brali udziału. Ma to na celu ich skompromitować lub przekazać nieprawdziwą informację. Technologia zyskała popularność w 2019 roku. Pierwszy raz zwrot 'deepfake’ został wykorzystany w 2017 roku, kiedy ktoś wykorzystał twarze znanych osób m.in. Taylor Swift, Gal Gadot i Maisie Williams w filmach pornograficznych.

Źródło: CNET

Motyw