Windows 10 22H2 Windows 11

Windows 10 22H2 gotowy do testów! Windows 11 czeka na ogromny update

5 minut czytania
Komentarze

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a świat technologii czeka na nią wielkimi krokami. To właśnie we wrześniu i października zazwyczaj czekają nas wielkie premiery urządzeń i nowe wersje systemów operacyjnych. W październiku pojawi się niewielka aktualizacja Windows 10 22H2, która już jest gotowa do testów. Można ją pobrać i zobaczyć zmiany. Jesienią zobaczymy też ogromny update Windowsa 11. Przyjrzyjmy się temu, jak zmieni się najnowszy system Microsoftu.

Sprawdź też: Najtańszy laptop z Windowsem 11 w super promocji! Pospiesz się!

Aktualizacja Windows 10 22H2 gotowa do testów

Kilka dni temu Microsoft udostępnił pierwszą wersję Preview nowego oprogramowania. To oznacza, że aktualizacja Windows 10 22H2 została sfinalizowana i po jej sprawdzeniu, będzie gotowa do wydania w oficjalnej formie.

Windows 10 22H2 niebezpieczny Koniec wsparcia Twój aktualizacja Windows 10 21H2

Kompilacja ta to 19045.1865 (KB5015878). Użytkownicy, którzy uczestniczą w programie Insider, mogą ją pobrać i sprawdzić nowości. Niestety, tych jest jak na lekarstwo, a do Internetu nie przeciekły żadne duże zmiany. Microsoft bowiem postawił na poprawki błędów i zabezpieczenia systemu. Jeśli ktokolwiek oczekuje dużych nowości, powinien zmienić platformę na Windows 11.  

Warto dodać, że gigant z Redmond będzie oferował Windows 10 22H2 jako opcjonalną aktualizację. Co ciekawe, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów administratorzy IT mogą poprosić o bezpłatną pomoc techniczną Microsoft.

Przypomnę jeszcze, że poprzedni update Windows 10 21H2 również nie wniósł wielu zmian. Zobaczyliśmy tu jedynie ulepszenia zabezpieczeń Wi-Fi, czy Windows Hello dla firm i podsystemu Windows dla systemu Linux. To nie powinno nikogo dziwić – Microsoft stawia wszystko na Windows 11.

Duża aktualizacja Windowsa 11

To normalne, że gigant z Redmond po macoszemu traktuje stare oprogramowanie (np. wspomniany Windows 10 22H2), a skupia się na najnowszym. Windows 11 otrzyma dużą liczbę nowości już jesienią.

Główne zmiany systemowe

Interfejs Windowsa 11 wciąż nie jest całkowicie spójny. W związku z powyższym, Microsoft kontynuuje jego ujednolicenie poprzez wprowadzenie:

  • Nowego interfejsu poziomów głośności i jasności,
  • Zaktualizowanego Focus Assist, który został zintegrowany z Centrum powiadomień, aby ułatwić dostęp do tej funkcji.

Z kolei do Menu Start w końcu trafi bardzo oczekiwana funkcja tworzenia folderów. Zobaczymy też możliwość zmiany obszaru przypiętych aplikacji. Być może dzięki temu Menu Start stanie się bardziej użyteczne.

Windows 11 22H2

Zmiany w Windowsie 11 to także zaktualizowany Pasek zadań, który zyska oczekiwaną funkcję przeciągnij i upuść. Nie jest to nowość w Windowsie, a opcja, która powróciła po latach. W systemowych zmianach nie zabraknie też dodatkowych menu, które wspomogą pracę. Przykładowo, podczas zaznaczania daty lub numeru telefonu, Windows 11 wyświetli sugerowane działania. W szybki sposób utworzymy wydarzenia w kalendarzu lub dodamy numer telefonu do listy kontaktów.

Microsoft nie zapomniał też o tabletach z Windowsem 11. Nowe gesty umożliwiają łatwy dostęp do wspólnych obszarów powłoki systemu. Obejmują one:

  • Przesuwanie palcem w górę od dołu ekranu, aby uzyskać dostęp do menu Start,
  • Przesuwanie palcem od prawego rogu, aby uzyskać dostęp do Szybkich ustawień,
  • Przesunięcie trzema palcami w dół po środku ekranu, aby zminimalizować aplikacje,
  • Przesunięcie trzema palcami w lewo lub w prawo, aby przełączać się między uruchomionymi aplikacjami.

Aplikacje

Windows 11 tworzą także aplikacje Microsoftu. Gigant z Redmond sukcesywnie je aktualizuje, a najnowszy update odświeżył kilka z nich. Najbardziej przydatne zmiany dotknęły Eksplorator plików. Pojawi się tu nowy interfejs. Na uwagę zasługuje pasek boczny, w którym zgrupowano skróty i zapewniono lepszy dostęp do OneDrive. Użytkownik zobaczy rozwijane menu, a także ile miejsca w chmurze mu pozostało. Microsoft chce dzięki Eksploratorowi plików bardziej promować usługę. Ponadto, wprowadzono nową sekcję przypiętych plików, aby móc z nich szybko skorzystać po otwarciu aplikacji.

eksplorator plików

Jednak najbardziej oczekiwaną nowością tego obszaru są karty, dzięki którym nie trzeba będzie otwierać programu w kilku osobnych oknach. Przenoszenie plików stanie się bajecznie proste i szybkie. Dziwię się, że wprowadzenie tak ważnej funkcji zajęło Microsoftowi tyle czasu.

Nie mniej ważnym obszarem jest Menedżer zadań, w którym również zobaczymy nowy interfejs. Tu także pojawi się pasek boczny, który skrywa podstawowe funkcje.

Microsoft ClipChamp

Windows 11 22H2 to nie tylko zaktualizowane programy, ale także nowe aplikacje. Wśród nich zobaczymy Clipchamp i Family Safety. Ten pierwszy jest zaawansowanym edytorem do filmów. W świecie TikToka i YouTube’a to nieodzowne narzędzie, które ma wiele funkcji i przyda się każdemu amatorowi i twórcy treści. Z kolei bezpieczeństwo rodzinne to aplikacja, która zapewnia szybki dostęp do sprawdzenia np. lokalizacji dzieci, nadchodzących czynności we wspólnym kalendarzu rodzinnym i innych narzędzi do zarządzania domem.

Ustawienia i coraz mniejszy Panel Sterowania

Celem Microsoftu jest całkowite pozbycie się Panelu Sterowania. To nie powinno nikogo dziwić – obszar ten bowiem w ogóle nie pasuje do koncepcji Windowsa 11. Jesienna aktualizacja jeszcze bardziej uszczupli tę przestarzałą sekcję wzmacniając Ustawienia. Tutaj zobaczymy przegląd subskrypcji usługi Microsoft 365 z szybkim dostępem do innych ustawień i usług online. W tym samym obszarze zobaczymy wspomnianą wyżej możliwość monitorowania rodziny.

pożądana funkcja windows 11

Co ciekawe, w sekcji Windows Update pojawi się opcja synchronizacji z lokalną siecią energetyczną, aby pomóc w ochronie środowiska. Windows Update spróbuje ustalić czas pobierania i instalacji z siecią energetyczną, aby wykorzystać jak najwięcej energii odnawialnej.

Inne ustawienia to np.:

  • Możliwość dostosowania liczby przypiętych lub zalecanych wierszy wyświetlanych w Menu Start,
  • Możliwość ustawienia codziennego obrazu Bing jako tapety pulpitu,
  • Opcja wyłączenia menu przepełnienia zasobnika systemowego.

Źródło: Microsoft, windowscentral

Motyw