Windows 10 psuje drukarki

Windows 10 psuje drukarki – da się to jednak obejść

3 minuty czytania
Komentarze

Był taki czas, że Windows 10 psuł wszystko po kolei. Każda aktualizacja, nawet taka, która ma poprawić błędy spowodowane przez poprzednika, psuła kilka kolejnych kwestii związanych z działaniem systemu, aplikacji, czy peryferiów. Na szczęście po kilku miesiącach tej żenady Microsoft wziął się za siebie i porządnie załatał system. No cóż, do czasu – otóż najnowsza aktualizacja do Windowsa 10 psuje drukarki – co już wcześniej miało miejsce. Miejmy nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy, a nie powrót do niechlubnych praktyk aktualizacji tworzonych byle jak.

Windows 10 psuje drukarki

Windows 10 psuje drukarki

Warto podkreślić, że to wcale nie jest tak, że ludzie zaczęli zauważać zbieżność z aktualizacją systemu z problemami ze sprzętem i oskarżają niewinny system. Tak, pisze to do tych, którzy twierdzą, że im działa, więc problemu nie ma, a ci u których jest albo sobie coś wymyślili, albo ściągnęli wirusa, czy co tam jeszcze obrońcy Microsoftu zwykle sugerują. Faktem jest jednak to, że Microsoft oficjalnie potwierdził istnienie tego problemu. A jeśli Wam drukarka bez problemu działa, to szczerze się cieszę, ale to niczego nie dowodzi.

Skoro już kwestię klasycznego dziwne, u mnie działa mamy wyjaśnioną, to przejdźmy do konkretów. Otóż problem dotyczy aktualizacji KB5014666, która została wydana 28 czerwca 2022 roku. Problem dotyczy zarówno klienckich (Windows 10, wersja 20H2, 21H1 i 21H2), jak i serwerowych (Windows Server, wersja 20H2) wersji systemu operacyjnego. Na skutego tego błędu wiele drukarek podłączonych pod USB odmawia drukowania. Według Microsoftu, problem najprawdopodobniej wynika z faktu, że Windows 10 pokazuje zduplikowane kopie drukarek zainstalowanych na urządzeniu. Co gorsza, aplikacje odwołujące się do konkretnej drukarki – nawet tej fizycznej – nie są w stanie wymusić drukowania.

Microsoft prosi wszystkich, którzy doświadczyli tych lub podobnych problemów o zgłaszanie ich za pośrednictwem Feedback Hub. Rozwiązaniem problemu może być przejście na wydruk bezprzewodowy – rzecz jasna o ile dysponujemy drukarką wspierającą bezprzewodową transmisję danych, a nasz komputer jest wyposażony w stosowny moduł – w końcu nie każdy PC wspiera Wi-Fi i Bluetooth.

Windows 10 psuje drukarki – jest na to sposób

Oczywiście to nie tak, że wymienionym w tytule obejściem jest zakup drukarki z Wi-Fi, albo modułu łączności tego typu do PC. Problem można obejść w ramach klasycznego połączenia USB wykonując następujące kroki:

  • Otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do „Bluetooth i urządzenia”, a następnie wybierz Drukarki i skanery.
  • Jeśli wydaje się, że istnieje zduplikowana instalacja istniejącej drukarki, takiej jak z sufiksem Copy1, potwierdź, czy drukowanie działa dla tej drukarki. Ta drukarka powinna działać zgodnie z oczekiwaniami.
  • Jeśli istnieje potrzeba użycia oryginalnej instalacji drukarki, a nie duplikatu, kliknij prawym przyciskiem myszy duplikat drukarki, wybierz Właściwości drukarki i wybierz zakładkę Porty. Zwróć uwagę na używany port.
  • Otwórz Właściwości drukarki na oryginalnej drukarce i wybierz zakładkę Porty. Z wyświetlonej listy wybierz opcję portu używanego przez duplikat drukarki. Jeśli ta oryginalna drukarka działa normalnie, można usunąć duplikat drukarki kopiującej.
  • Jeśli to nie zadziała, Microsoft sugeruje aktualizację sterownika drukarki urządzenia i odinstalowanie, a następnie ponowne zainstalowanie drukarki.

Miejmy nadzieję, że Microsoft rozwiąże ten problem i nie dołoży kilku kolejnych.

Źródło: TechSpot

Motyw