ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Lego i Raspberry Pi

Butelka, strzykawka, klocki Lego i Raspberry Pi – to wystarczy do budowy łodzi podwodnej

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

Klocki Lego i Raspberry Pi mają pewną wspólną cechę: dzięki nim można stworzyć wspaniałe rzeczy, a jedyne co nas ogranicza, to wyobraźnia. Nic więc dziwnego, że poprzez połączenie tych dwóch kultowych elementów można stworzyć coś tak niesamowitego, jak łódź podwodna. Jednak bez pomysłowości autora ten projekt nigdy by nie powstał.

Lego i Raspberry Pi – oto nietypowa łódź podwodna

Brick Experiment Channel to kanał YouTube, którego autor stworzył już wiele niesamowitych projektów, jednak ostatni przebił wszystko. Mowa tu bowiem o łodzi podwodnej, w której kluczową rolę odgrywają Lego i Raspberry Pi: klocki napędzają cały mechanizm, natomiast malinka wszystkim zarządza. Łódź potrafi nabierać głębokości i się wynurzać, a także pływać w wyznaczonych kierunkach, a sterowana jest za pomocą radia, lub po zaprogramowanej trasie.

Przyjrzyjmy się jednak wszystkiemu po kolei: mózgiem urządzenia jest Rasberry Pi Zero 2 W, który został połączony z kontrolerami Lego Pololu 2130 DRV8833 Dual H-bridge, oraz zestawem czujników, oraz radiem. Czujniki obejmują zarówno czujnik ciśnienia, jak i czujnik odległości, podczas gdy Lego Rechargeable 9V Battery Box dostarcza energię z pomocą regulatora napięcia Pololu 2123 S7V8F5 5V.

W kwestii oprogramowania, to na malince uruchomiony jest Raspberry Pi OS, a oprogramowanie do zarządzania łodzią to skryp Pythona autorstwa twórcy projektu. Ten udostępnił go dla każdego, kto również chciałby zbudować swoją własną łódź, lub odtworzyć jego projekt, co jest bardzo miłym gestem. 

Ciekawie prezentuje się kwestia działania łodzi: otóż tytułowa butelka jest tak naprawdę akrylowym cylindrem, w którym umieszczono całą elektronikę i większość mechanizmu. Natomiast za nabieranie i wyrzucanie balastu odpowiada zwykła strzykawka umieszczona wewnątrz. Kiedy łódź ma zanurkować, strzykawka wciąga wodę do środka, zwiększając jej masę, a gdy ma się wynurzyć, to ją wypycha. Oczywiście tłokiem porusza serwomechanizm z Lego.

Wlot jest rzecz jasna uszczelniony, aby woda nie dostała się do cylindra. Jak jednak napędzić śruby napędowe? No cóż, przy ruchomych elementach uszczelnienie nie jest już tak prostą kwestią. Dlatego też autor projektu od strony napędu całkowicie zasklepił cylinder. Śruby statku poruszają się dzięki magnesom umieszczonym po obydwu stronach akrylowej ścianki. Te są naoliwione w celu zmniejszenia tarcia. Jednak nie ma co się oszukiwać: to występuje i generuje spore straty w energii. Na pewno jednak przekłada się to na lepsze zabezpieczenie łodzi przed dostaniem się do niej wody. 

Ostatnie elementy, o których należy wspomnieć, to stalowy śrut pełniący funkcję balastu, kamerka sportowa do nagrywania podwodnych podróży i ludzik Lego kapitan statku, który w takim zestawie jest wręcz niezbędny. Trzeba przyznać, że podwodna podróż, którą możecie zobaczyć na powyższym filmie, robi niesamowite wrażenie.

Źródło: Tomshardware, YouTube

Sprawdź najnowsze wpisy