ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sprzedaż HDD w Q2 2022

Sprzedaż HDD w Q2 2022 – kierunek zmian jest jasny

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

HDD nieubłaganie stają się coraz bardziej niszową technologią. Nawet serwerownie i centra danych coraz chętniej sięgają po SSD, nie mówiąc już o klientach indywidualnych. Ich coraz lepsza żywotność, wysoka szybkość i stale spadająca cena sprawiają, że HDD jest coraz mniej interesującą technologią. Nie pomaga tu też fakt, że Chia, czyli kryptowaluta oparta na pojemności dysków okazała się porażką i z 1500 dolarów spadła do 45 dolarów za token. Tym samym sprzedaż HDD w Q2 2022 roku pikuje w dół. Biorąc jednak pod uwagę skok zainteresowania walutą w zeszłym roku, napędziła ona sprzedaż twardzieli, co jeszcze mocniej przyczyniło się do gwałtownego spadku sprzedaży HDD.

Sprzedaż HDD w Q2 2022

Sprzedaż HDD w Q2 2022

Według nowego raportu firmy Trendfocus, w drugim kwartale światowa sprzedaż dysków twardych spadła do około 45 milionów sztuk, co oznacza spadek o 33% względem analogicznego okresu 2021 roku. Dla porównania, w 2010 roku producenci dysków twardych dostarczyli ponad 650 milionów sztuk, czyli średnio około 162 milionów na kwartał. Biorąc jednak pod uwagę, że trend jest spadkowy, to możliwe, że 162 miliony nie będą nawet roczną sprzedażą dla tej technologii.

Warto tu zaznaczyć, że wśród tych 54 milionów zaledwie 2,5 miliona stanowią HDD dla przedsiębiorstw. Utrzymujące się niedobory innych komponentów również utrudniały sprzedaż systemów wyposażonych w dyski twarde, ponieważ nie było ich gdzie podłączyć. W międzyczasie dostawy dysków twardych typu nearline utrzymały się na niezmienionym poziomie około 19 mln sztuk w tym kwartale. Tu jednak priorytetem zawsze była niska cena i wysoka pojemność — nawet kosztem prędkości. 

Po stronie konsumentów sytuacja wygląda znacznie gorzej. Łączna sprzedaż 3,5-calowych dysków twardych do komputerów stacjonarnych i elektroniki użytkowej spadła o ponad 30% w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniosła około 13 mln sztuk. I chociaż to wydaje się oczywiste, to warto zauważyć, że liczby te obejmują także zastosowania w monitoringu, gdzie także spadek był zauważalny. Jednak to nie 3,5-calowe talerze są największym przegranym zmieniających się czasów.

Ten niezbyt zaszczytny tytuł przypadka 2,5-calowym twardzielom. W ich przypadku sprzedaż spadła o 40% do 11 milionów sztuk. Pamiętajmy jednak, że takie nośniki trafiają głównie do laptopów i niektórych mini-PC. Te natomiast otrzymują głównie SDD i to często wyłącznie pod gniazda M.2, lub zintegrowane z płytą główną. Nawet najtańsze laptopy częściej dostają zintegrowaną pamięć eMMC, niż HDD. Najprawdopodobniej — chociaż dane aż tak się nie zagłębiają w szczegóły — znaczna część z tych nośników 2,5-calowych trafiła do nettopów i terminali.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy