ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nie zainstalujesz Windowsa na dysku HDD. Microsoft wprowadza nowy trend

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Newsy

Wszyscy o tym myśleli, Microsoft w końcu powiedział. Jednak to staje się faktem. Dyski HDD odejdą do lamusa na rzecz dysków SSD. Ta zmiana może być jedną z najlepszych w ciągu ostatnich lat!

Microsoft chce zapomnieć o dyskach HDD

microsoft zabije hdd?

Coś, o co MS walczyło w końcu stanie się prawdą! Tom’s Hardware stworzył specjalny raport, na podstawie którego można wnioskować, że niebawem pożegnamy zupełnie dyski HDD. Amerykański gigant wywiera nacisk na producentach sprzętu po to, aby ich system był jeszcze wydajniejszy. Prawdopodobnie od przyszłego roku Windows będzie wymagał dysku SSD.

To ma sens!

Patrząc na to jak wydajne są dyski SSD nie ma co się dziwić, że Microsoft chce zablokować możliwość instalacji na HDD. Zmiany, o których mówimy miały już zajść w tym roku, jednak producenci sprzętu sprzeciwili się temu pomysłowi, ze względu na brak komponentów. Wracając jednak do korzystania z dysku SSD w PC, to prędkość pracy dysku Flash jest lata świetlne przed dyskiem talerzowym, co za tym idzie, komfort korzystania z PC z dyskiem SSD jest o niebo lepszy i przyjemniejszy. Może MS planuje udoskonalić technologię SSD i jeszcze bardziej przyspieszyć działanie systemu? Jedynym plusem dysku HDD w obecnej chwili jest jego cena. Te są kilkukrotnie niższe od dysków SSD. Może dzięki temu dyski stanieją?

Czy ktoś na sali ma HDD?

Patrząc na zestawy komputerów stacjonarnych, czy laptopów widać, że producenci coraz częściej implementują w nich dyski SSD, które są głównymi dyskami na system. Dyski HDD pojawiają się, jednak jako pamięć rozszerzona i chyba większość użytkowników właśnie do tego wykorzystuje talerzowe dyski twarde. Dell poinformował, że sprzedają większość urządzeń, które korzystają wyłącznie z dysków SSD. Same dyski SSD są naprawdę ciekawe. Te występują w dwóch wersjach. Jako kość pamięci M.2, które są idealne do obsługi systemu. Druga wersja SSD, to ta podłączana przez SATA, czyli tak samo jak HDD. Ta opcja jest znacznie tańsza od M.2, jednak oferuje mniejsze prędkości zapisu i odczytu.

Jak zareaguje rynek?

Tego nie wiadomo, jednak jak zauważają niektórzy producenci sprzętu, HDD już przechodzi do lamusa. Żadna nowa konsola nie wykorzystuje dysku HDD, tylko najtańsze komputery wykorzystują tę prehistoryczną technologię. Dlatego prawdopodobnie, nikt nie będzie tęsknił za dyskami HDD, skoro i tak coraz mniej ich na rynku. Jedynie osoby, które potrzebują ogromu miejsca, mogą jeszcze korzystać z talerzowych dysków, chociaż przypuszczam, że większość takich osób korzysta z chmury.

Źródło: Tom’s Hardware

Sprawdź najnowsze wpisy