ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mercusys mr80x tanie wi-fi-6

Mercusys MR80X – tanio, a do tego jak szybko! Router z Wi-Fi 6

Autor: Łukasz Pająk Lokowanie

Markę Mercusys mogliście już poznać, gdy interesowaliście się siecią Wi-Fi mesh. Dokładniej to model Halo H50G pojawił się na łamach naszego portalu i nie da się ukryć, że przyciągnął on uwagę za sprawą swojej niskiej ceny. To kluczowe założenie Mercusys, więc tylko kwestią czasu było, aż przyjrzymy się kolejnej propozycji z portfolio. Tym razem przed Wami model MR80X, który oczywiście wciąż jest tani, a jednocześnie pozwala cieszyć się szybkim połączeniem internetowym zarówno w przewodowym, jak i bezprzewodowym wydaniu.

Zestaw, cena i specyfikacja techniczna Mercusys MR80X

Wiele firm stara się upraszczać swoje pudełka, z których poznajemy głównie logo marki, podczas gdy Mercusys stawia na otwartość. Dlatego lakierowane opakowanie MR80X otwarcie mówi o tym, co dokładnie znajdziemy wewnątrz. Oprócz specyfikacji i wyposażenia pojawia się także wzmianka o 3-letniej gwarancji, więc producent wie, że oferuje sprawdzone rozwiązania.

W pudełku znajdziemy to, co najważniejsze, czyli sam router, a obok niego zasilacz i kabel RJ-45. Do tego także możemy wspomóc się instrukcją obsługi.

Ok, ale wspominałem o niskiej cenie, więc ile tak naprawdę ona wynosi? Otóż Mercusys MR80X kosztuje niecałe 250 złotych. To ogólnie mało, patrząc na rynek routerów i aktualną sytuację gospodarczą, ale dołóżmy jeszcze do tego możliwości, które oferuje sprzęt.

Na papierze widać, że nie oszczędzano na technologiach

 • Wi-Fi 6, prędkość transmisji do 3000 Mb/s:
  • do 2402 Mb/s w 5 GHz (802.11a/n/ac/ax)
  • do 574 Mb/s w 2,4 GHz (802.11 b/g/n/ax)
  • MU-MIMO 2×2, 160 MHz
 • tryb pracy: router lub punkt dostępowy
 • sieć dla gości, WPA-3
 • Port Forwarding, DMZ, UPnP, DMZ, OpenVPN, PPTP
 • 4x złącze Ethernet (RJ-45 1 Gigabit, 3x LAN, 1x WAN)
 • 4 zewnętrzne anteny dookólne (5 dBi)
 • wymiary: 208,8 x 171,6 x 41,7 mm (205 mm z antenami)
 • waga: 380 gramów

Budowa i jakość wykonania

mercusys mr80x tanie wi-fi-6

Konstrukcja Mercusys MR80X zwraca uwagę na siebie za sprawą połączenia matowego i połyskliwego wykończenia. Całość została wykonana z dobrej jakości tworzyw sztucznych, więc jest lekka. Budowa może pochwalić się dobrym spasowaniem, co ostatecznie pozwala pozytywnie ocenić ogólną jakość wykonania. Oczywiście trzeba mieć tylko z tyłu głowy, że wspomniane piano black wymaga odpowiedniego traktowania.

Od frontu MR80X wita nas diodą, która informuje o stanie pracy routera. Cała góra składa się z wielu maskownic i logo firmy. Z racji, że Mercusys postawił na nieodkręcane anteny, to też one od razu rzucają się w oczy. Tył naturalnie został zarezerwowany dla wszystkich złączy i przycisków. Z kolei od spodu dojrzymy kolejne maskownice, nóżki i oczywiście niezbędne oznaczenia.

Pierwsza konfiguracja nie stanowi żadnego problemu

Podłączamy zasilanie, dostarczamy internet do gigabitowego portu WAN i łączymy się do stworzonej sieci Wi-Fi, która została opisana na obudowie sprzętu. Następnie przechodzimy do przeglądarki i wchodzimy na stronę mwlogin.net, gdzie przywita nas bardzo prosty i czytelny konfigurator. W ciągu kilku minut, przechodząc przez dobrze opisane kroki, dostosujemy najważniejsze ustawienia do swoich potrzeb.

Dodatkowo z poziomu strony administracyjnej, która oczywiście jest dostępna w języku polskim, możemy ustawić prostą, ale przydatną kontrolę rodzicielską, QoS, włączyć sieć dla gości, skonfigurować VPN, przekierowanie portów, a na deser ustawić harmonogram działania sieci Wi-Fi lub samej diody na obudowie. Z bardziej zaawansowanych opcji dopatrzymy się OFDMA, TWT i Smart Connect. W zakresie zabezpieczeń na pewno trzeba pochwalić wsparcie dla protokołu WPA3. Wszystko to w naprawdę czytelnym i dobrze rozplanowanym interfejsie.

Nawet nie patrząc na cenę, praca na co dzień wypada bardzo dobrze

mercusys mr80x tanie wi-fi-6

Wi-Fi 6 to dzisiaj podstawa dla wielu osób z internetem światłowodowym. Oferowane przez dostawców prędkości rzędu 1 Gb/s już nikogo nie dziwią, ale wymagają odpowiednio mocnego routera. Tych niestety jeszcze brakuje u operatorów, ale Mercusys MR80X przychodzi na ratunek. Będąc podłączonym do sprzętu, który oddalony jest o około 2 metry, możemy liczyć na transfer rzędu 950 Mb/s. Oddalając się na około 5 metrów i przedzielając cienką ścianą, prędkość wyniesie około 730 Mb/s. Podwajając te przeszkody, czyli 10 metrów i dwie ściany, wciąż mówimy o wysokiej prędkości, bo ponad 600 Mb/s. To zdecydowanie więcej niż zadowalające efekty.

W zakresie przewodowego połączenia, dostępne trzy złącza LAN nie mają najmniejszego problemu, aby przesyłać informacje z prędkością około 950 Mb/s. Jakby nie patrzeć, to też niekoniecznie standard w tej klasie.

Mercusys MR80X – cena naprawdę zachęca do kupna

mercusys mr80x tanie wi-fi-6

Nie da się ukryć, że Mercusys MR80X skierowany jest do tych, którzy nie potrzebują routera z niepotrzebnie rozbudowanymi rozwiązaniami. Ten model ewidentnie przypadnie do gustu osobom, które oczekują przede wszystkim wykorzystania szybkiego łącza internetowego w najnowszych standardach. Standardach, które faktycznie mają odwzorowanie w rzeczywistości, a nie tylko na papierze. Przy tym oczywiście wszystko zwieńczane jest niską ceną.

Wpis powstał we współpracy z TP-Link

Sprawdź najnowsze wpisy