Samsung Galaxy S III – z nieco krytycznego punktu widzenia

5 minut czytania
Komentarze


Właśnie wróciliśmy z odbywającej się w Londynie konferencji Samsung Unpacked 2012, na której jak można było się spodziewać zaprezentowano następcę kultowego Galaxy S II. Ku zdziwieniu niektórych wycieki które mieliśmy szansę zobaczyć do tej pory po części były prawdziwe.

Szczerze to pierwsze wyrażenie jaki wywarł smartfon było negatywne. Spodziewaliśmy się jakiegoś przełomowego designu, który przebiłby iPhone’a 4S. Jak się okazało znów mamy „plastikową zabawkę” z dość dziwnie zaokrąglonymi rogami. Wrażenie to jednak mija wraz z wzięciem smartfona do dłoni. Bowiem jedyne na co wówczas zwraca się uwagę to niesamowicie ostry, wielki 4,8-calowy ekran wykonany w technologii HD Super AMOLED. Zajmuje on niemal całą powierzchnię przedniego panelu.

Wróćmy jednak jeszcze do designu – smartfon wykonany jest z tworzywa sztucznego nazwanego „Hyperglaze”. Mamy do wyboru dwa warianty kolorystyczne: „Marble white” – po prostu biały oraz „Pebble blue” – ni to szary/srebrny, ni to niebieski – ogólnie imitujący metal. Jedno jest pewne – druga opcja wygląda niesamowicie oryginalnie. Czar pryska dopiero gdy dotkniemy smartfona, ponieważ jest po prostu śliski jak zwykły SGS2 w wersji białej. Zatem jeśli chodzi o wygląd urządzenia – uczucia są niezwykle mieszane.

Poruszając temat wnętrzności: procesor jaki zastosowano to czterordzeniowy Exynos z obniżonym taktowaniem do 1,4GHz co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Na temat ilości pamięci RAM Samsung się nigdzie nie wypowiada, jednak sprawdziliśmy to i  jak się okazało – to wciąż 1GB. Czy to wystarczająco? SGS3 jest znacznie bardziej zasobożerny od swojego poprzednika. Przy normalnym użytkowaniu nasz Samsung Galaxy S2 ma 281MB w użyciu oraz 429MB wolnej pamięci co w sumie daje 710MB. Wartości dla jego następcy to kolejno: 534MB, 246MB, razem 780MB (co widoczne jest na jednym ze zdjęć). Co do szybkości smartfona nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zresztą jego poprzednik działa już tak szybko, że trudno wyobrazić sobie coś jeszcze lepszego. Mamy jednak pewne obawy co do przyszłości najnowszego urządzenia z rodziny Galaxy. Wkrótce brakująca ilość pamięci operacyjnej może być głównym bodźcem do zakupu SGS4…

Przejdźmy teraz do możliwości aparatu. W zasadzie to można je podsumować w dwóch krótkich słowach – Déjà vu.  Mamy bowiem kopię tego co ostatnio widzieliśmy na konferencji HTC podczas targów MWC 2012 w Barcelonie. Niesamowicie szybka reakcja na przyciśnięcie spustu (w przypadku SGS3 jest to 990ms), zdjęcia seryjne (Burst shot), zdjęcia seryjne w wyborem najlepszego ujęcia (Best photo) czy wykonywanie zdjęć podczas nagrywania filmów. Kto jednak powiedział, że kopiowanie świetnych rozwiązań jest złe?

Samsung do tego dodał jeszcze kilka bajerów jak rozpoznawanie twarzy znajomych na wykonanych fotografiach (z możliwością szybkiego podzielenia się nimi – Buddy photo share) czy zastosowanie lepszej frontowej kamery (1,9MPx z nagrywaniem w HD). W praktyce „Buddy photo share”  nie zawsze działa poprawnie, ponieważ testując tę funkcjonalność na jednym ze zdjęć smartfon rozpoznał twarz w miejscu gdzie była rozmazana dłoń. Póki co koreański producent nie ujawnił żadnych istotnych szczegółów jak np. jasność obiektywu (którym chwali się  Apple czy HTC). Wiadomo jedynie, że robi zdjęcia o rozdzielczości 8MPx i filmy w Full HD. W praktyce działa rewelacyjnie – zdjęcia i filmy wykonane Samsungiem Galaxy S III będziecie mogli znaleźć jutro na Android.com.pl.

Czas na to co w sumie jest najciekawsze – czyli ogólnie kwestia oprogramowania. Widać, że właściwie SGS2 to jest już szczyt płynności działania, a dodatkowe rdzenie mogą jedynie pomóc w wymagających grach 3D. Zatem czas by wziąć wzorzec z Apple i zainwestować w software. Najlepszym tego przykładem jest „S Voice”, albo jak kto woli Siri (z obsługą 8 języków). Co prawda użyteczne to za bardzo nie jest, ale przynajmniej mamy jeden argument za tym by nie kupować urządzenia zaczynającego się na literkę „i”.

Samsung jednak pokazał również kilka nowatorskich rozwiązań jak chociażby “Pop-up Play” – w skrócie polega to na tym, że jednocześnie możemy pisać SMSa/przeglądać Ineternet/robić cokolwiek innego i oglądać film na jednym ekranie smartfona. Przypuszczalnie możliwych kombinacji jest jeszcze więcej jednak takowych nie znaleźliśmy.

Kolejną innowacją jest funkcja „Smart Stay” – smartfon śledzi nasz wzrok dzięki czemu wie czy na niego patrzymy. Umożliwia to włączanie podświetlenia ekranu wtedy kiedy jest ono faktycznie potrzebne. Ciekawym dodatkiem jest również „Smart Alert”, która w nowatorski sposób rozwiązuje problem nieodebranych połączeń czy SMSów.

Na pokładzie Samsunga Galaxy S III znajdziemy najnowszą wersję oprogramowania Android 4.0.4 wraz z nową nakładką TouchWiz UX, która skutecznie przykrywa wygląd Ice Cream Sandwich. Co ciekawe dość widoczny jest ostatnio trend pozostawania przy przyciskach pod ekranem mimo, że w najnowszym systemie nie są one wymagane.

To o czym koniecznie trzeba jeszcze wspomnieć na zakończenie to postęp jaki Samsung zrobił jeśli chodzi o czas pracy na baterii. Zastosowany procesor pobiera około 20% mniej energii niż w poprzedniku, do tego mamy znacznie pojemniejszą baterię (aż 2100mAh) oraz bezprzewodowe ładowanie. W smartfonie zastosowano również technologię LTE (Internet do 100mbps) i NFC (komunikacja bliskiego zasięgu / płatności zbliżeniowe). A wszystko to zamknięte w kompaktowych wymiarach 136.6 x 70.6 x 8.6mm.

Czy kupię Samsunga Galaxy S III?

Jako zwolennik całej linii Galaxy S mogę otwarcie powiedzieć, że prawdopodobnie zmienię swojego SGS2 na nowszy model. Największym do tego argumentem jest niesamowity ekran, nowatorskie dodatki software’owe i postęp jeśli chodzi o czas pracy na baterii. Będę jednak czuł wielki niedosyt  spowodowany dość nietrafionym w moje gusta designem i zastosowaniem nieco za dużego ekranu przez który jest niekomfortowy dostęp do przycisku wstecz. Do wszystkiego jednak można się przyzwyczaić…

A czy Wy kupicie Samsunga i9300?

Zdjęcia w lepszej rozdzielczości znajdziecie na naszym profilu FB.

Samsung Galaxy S3
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III
Samsung Galaxy S III

Motyw