Programiści zostawiają Androida? – to staje się faktem!

4 minuty czytania
Komentarze

Ostatnio w Internecie pojawiły się bardzo ciekawe badania przeprowadzone przez Appcelerator oraz IDC. Wygląda na to, że Android przestaje być atrakcyjny dla programistów. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla Nas użytkowników, ale przede wszystkim dla „wyszukiwarkowego giganta”.

Po 4 latach bardzo szybkiego rozwoju systemu może się wydawać, że nadchodzi czas stagnacji. Liczba deweloperów zainteresowanych programowaniem na smartfony z „zielonym robocikiem” w porównaniu z poprzednim rokiem zmalała z około 87% do 79%. Można sobie teraz zadać pytanie: „Czym to zostało spowodowane?”

Niestety wygląda na to, że jest to wina polityki Google. No tak, „polityka” to bardzo obszerne słowo, ale co się za nim kryje?

Przede wszystkim nie wszyscy programiści mogą sprzedawać aplikacje w Sklepie Play. Mimo wielu protestów oraz petycji (między innymi Polskich deweloperów) podział na „lepszych i gorszych” nadal jest faktem. Wielu z was zapewne powie, że jest to spowodowane różnymi uregulowaniami prawnymi oraz obowiązkiem opodatkowania takiego procederu. Spójrzmy jednak na lidera, czyli iOS. W przypadku systemu na „i” nie ma takich ograniczeń (ale jest wiele innych).

Pozostając w klimatach związanych z „nadgryzionym jabłuszkiem” pomyślmy nad zabezpieczeniami. Wielu potencjalnych piratów jest zniechęcona potrzebą „jailbreakowania” urządzenia. Oczywiście mam na myśli głównie początkujących użytkowników (chociaż nie zawsze, wielu ceni sobie wygodę niż siedzenie i wertowanie for internetowych). Jeżeli chodzi o Androida, zabezpieczeniami musi martwić się programista (dobrym przykładem jest tutaj Gameloft). Jeżeli nie wykorzysta on jakiegoś wymyślnego systemu weryfikowania licencji , wydanie naprawdę porządnej aplikacji (która zapewne pobiera dodatkowe niemałe ilości danych) może się skończyć  małymi przychodami i dużym obciążeniem serwerów. Jednak nawet to może zawieść. Mówiąc krótko, My „Androidowcy” kupujemy rzadziej gry i aplikacje, ze względu na powszechną dostępność pirackich apk. Powiedzmy sobie szczerze, kto z Nas chciałby pracować za darmo? Oczywiście programistom nie grozi głód, ale skoro mogą zarobić więcej programując na inny system, to dlaczego mają wybierać akurat Androida?

Kolejnym strzałem w stopę giganta z Mountain View jest fragmentacja systemu. Programiści nie od dzisiaj narzekają na to, że elementy interfejsu muszą dopasowywać do różnych rozdzielczości, a ich aplikacja niekiedy nie działają na wszystkich wersjach Androida, czy na pojedynczych modelach smartfonów. Dodatkowo chcąc wykorzystać elementy wprowadzone z nową wersją API, musimy liczyć się z tym, że nasza aplikacja dostępna będzie jedynie dla garstki użytkowników. Tutaj znów można obronić Google. „Przecież ICS miał się pozbyć fragmentacji”. No właśnie, miał, niestety patrząc na tempo wprowadzania systemu przez producentów oraz to, że już w tym roku pojawić ma się nowa wersja Androida, takie teksty możemy włożyć między bajki. Można tutaj również psioczyć na producentów, że to oni ociągają się z aktualizacjami. No tak, ale co z tego skoro traci na tym Google oraz Android.” Wyszukiwarkowy gigant” próbował wprowadzić pewne zarządzenia związane z częstością aktualizacji. Jak widzimy zdecydowanie się to nie sprawdza.

Niestety najgorsze jest to, że nie przychodzi mi do głowy ani jedno sensowne rozwiązanie tego problemu. Chociaż przychodzi mi na myśl możliwość kupienia pudełkowego systemu na karcie pamięci (lub ściągnięcie z Internetu) i instalacja go na urządzeniu. Jednak dobrze wiem, że są to jedynie marzenia.

Michael King z Appceleratora pokusił się nawet o stwierdzenie, że zastój systemu z zielonym robocikeim może doprowadzić do tego, że deweloperzy częściej wybiorą „mobilne okienka”, niż Androida. Osobiście nie wydaje mi się, żeby miał on rację. Mam jednak nadzieję, że Google (który może dużo stracić) zareaguje w odpowiedni sposób na te spadki, żebyśmy się o tym nie musieli przekonywać na własnej skórze.

Oczywiście nie miałem zamiaru obrażać nikogo w tym tekście. Chciałem jedynie przedstawić kilka wad, które zniechęcają programistów do tworzenia ciekawych i dobrych jakościowo aplikacji na Nasz ulubiony system.

Całość badań dostępna jest tutaj.

Źródło:  Q1 2012 Mobile Developer Report, własne

Motyw