Maszt telekomunikacyjny z antenami na tle niebieskiego nieba.

Kiedy koniec 3G? Twój telefon może przestać działać – część operatorów już wyłącza sieć

6 minut czytania
Komentarze

Wyłączenie 3G oraz 2G jest przesądzone, a co więcej, niektórzy operatorzy już mają ten proces za sobą. Koniec 3G dla klientów niektórych sieci już nastąpił, a część operatorów podejmuje kolejne działania, by zwolnić pasma. Dla posiadaczy starszych urządzeń lub kart niekompatybilnych z 4G (lub wyżej) oznacza to w praktyce konieczność wymiany telefonu na nowszy model lub udania się do operatora po nową kartę. I choć może się to nie podobać wielu użytkownikom, nic nie da się z tym już zrobić.

Koniec 3G i 2G w Polsce – kiedy nastąpi?

Anteny komórkowe operatora umieszczone na metalowej konstrukcji na tle niebieskiego nieba z chmurami.
Fot. Supersmario / GettySignatures

Sieć 5G, po tym, jak dzięki pozwoleniom uzyskanym od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), wkroczyła w Polsce na nowy poziom. Uwolniono pasma na kolejnych częstotliwościach, co oznacza też, że proces wyłączania 3G może przyśpieszyć. Koniec 3G i 2G to jedynie kwestia czasu – i to stosunkowo nieodległego. Chodzi głównie o to, by zwolnić zajmowane przez sieć pasma i tym samym dać więcej przestrzeni dla 4G LTE i 5G. Koniec 3G jest jednak czymś, co wiele osób może martwić, a szczególnie tych, które mieszkają w obszarach, gdzie dostęp do sieci jest mocno ograniczony.

Wyłączanie sieci 3G może oznaczać konieczność kupienia nowego telefonu czy wymianę karty SIM na taką, która obsługuje standard 4G. I choć praktycznie każdy ze sprzedawanych obecnie smartfonów obsługuje 4G, to przecież nie każdy musi korzystać z takiego właśnie sprzętu. Zostają dalej starsze, ale cały czas działające urządzenia, a do tego dochodzą tzw. feature phone, czyli telefony podstawowe. W wielu przypadkach, konieczne może być kupienie sprzętu, który pozwala na korzystanie z technologii VoLTE, więc przy zakupie nowego telefonu trzeba mieć to na uwadze.

Zobacz też: Jak zarejestrować kartę SIM u operatorów?

Koniec 3G i 2G jest nieunikniony, bo operatorzy potrzebują pasm na rozwój kolejnych sieci, a sam proces wyłączania już się zaczął. Sprawdźmy więc, jak będzie wyglądać to u poszczególnych operatorów. I jak prezentują się terminy w przypadku T-Mobile, Play, Plus oraz Orange.

Plus – kiedy koniec 3G u operatora?

Widok na logo "plus" zamocowane na ścianie zewnętrznej budynku, składające się z białych liter i kołowego, stylizowanego symbolu na szarym tle.
Fot. Robson90 / Despotiphotos

Pierwszym z operatorów, który rozpoczął proces wyłączania 3G u siebie, jest Plus, a konkretniej Polkomtel. Choć dzieje się to w bardzo ograniczonym zakresie i w sposób, który nie ma większego wpływu na klientów operatora. Jak donosiła m.in. Rzeczpospolita, firma poinformowała o tym w roku 2020, a głównym powodem takiego stanu rzeczy, są zobowiązania wobec obligatariuszy.

Istotnym czynnikiem jest tutaj także zapotrzebowanie energetyczne, czyli chęć zużywania mniejszej ilości prądu. To wszystko prowadzi do tego, że powolny proces wycofywania się z 3G oraz 2G już się rozpoczął. Jednak operator nie podał dokładnej liczby wyłączonych nadajników, ani tego, kiedy planuje dalsze działania z zakresu wycofywania się z obsługi starych standardów. Zapewne minie jeszcze kilka lat, zanim to zrobi w pełni, ale formalnie sam proces już się rozpoczął, a zakończyć ma się około 2027 roku.

W połowie 2022 roku, na pytanie o faktycznie wyłączenie 3G, rzecznik prasowy Plus odpowiedział redakcji Wirtualnych Mediów w następujący sposób:

Obecnie tego nie planujemy, a gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów.

Arkadiusz Majewski, biuro prasowe Polkomtel dla Wirtualne Media

T-Mobile – kiedy koniec 3G dla klientów?

salon t-mobile z logiem marki i dużymi oknami
Fot. Joeppoulssen Depositphotos

Jeżeli chodzi o T-Mobile, to tutaj plan operatora był o wiele bardziej konkretny. Operator zaczął odchodzić od 3G jako jeden z pierwszych, co zaczęło się na początku ubiegłego roku, a sam proces wyłączania został zakończony pod koniec 2023 roku.

Z myślą o Was i Waszych potrzebach kontynuujemy zmiany pozwalające nam oferować Wam najwyższej jakości usługi. Dlatego kontynuując optymalizację naszej sieci i wspierając rozwój 4G/LTE i 5G z końcem kwietnia 2023 wygasiliśmy starą technologię jaką stała się 3G.

T-Mobile, informacja prasowa

Wcześniej T-Mobile przedstawiło harmonogram pokazujący, w których powiatach będzie sukcesywnie następował koniec 3G.

T-Mobile wyłączanie 3G w poszczególnych częściach Polski w 2023
Fot. T-Mobile / materiały prasowe

T-Mobile wolne częstotliwości wykorzysta na nowe usługi w pasmach 4G oraz 5G, a jeżeli klienci chcą wymienić starą kartę SIM na nową, mogą to zrobić nieodpłatnie w salonach T-Mobile. Operator przygotował także specjalną witrynę Internetową, gdzie znajdziemy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z wyłączeniem 3G i przejściem na nowy standard.

Play – kiedy wyłączenie sieci 3G?

Fioletowy napis "PLAY" na tablicy, z fragmentem diabelskiego młyna w tle.
Fot. Facebook / Play / materiały prasowe

Fioletowy operator także przygotowuje się do wyłączenia 3G, ale tutaj nie podano konkretnych terminów. Ani tego, kiedy sam proces ma się zacząć, ani tym bardziej, kiedy dokładnie może się zakończyć. Wiadomo jedynie, że sam proces wyłączania 2G oraz 3G ma zostać przeprowadzony w ciągu kilku lat, a powinien zakończyć się do 2027 roku. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi przedstawiciela Play z 2020 roku, która jest jak na razie jedyną, tak jasną deklaracją w tej sprawie.

(…) Spółka spodziewa się całkowitego wyłączenia systemów 2G–3G w ciągu najbliższych 7 lat (w 2027 r. – dop. red.). Spółka nie przewiduje przyspieszonej amortyzacji jakiegokolwiek sprzętu ani kosztów wymiany wycofywanego z eksploatacji w kolejnych latach sprzętu 2G-3G. (…).

Play, komunikat prasowy

Orange – kiedy nastąpi wyłączenie sieci 3G?

Tablica reklamowa operatora Orange™ zamontowana na zewnętrznej ścianie budynku. W salonie dowiesz się jak wyłączyć pocztę głosową w Orange.
Fot. lma_dp / Depositphotos

Orange przechodzenie z 3G na nowsze technologie zaczął jeszcze w 2023 roku w okolicach Sieradza oraz Piły. I podobnie, jak w przypadku T-Mobile, operator przygotował specjalną stronę, gdzie informuje o tym, jakie kroki należy podjąć, by się na to przygotować. Tam również można sprawdzić, jakie urządzenia obsługują standard VoLTE w Orange. Proces ma trwać do końca 2025 roku, a operator podał wstępny harmonogram prac. Można więc sprawdzić, kiedy koniec 3G nastąpi w naszym województwie.

Mapa ilustrująca, kiedy koniec 3G w Orange. Harmonogram prac na terenie Polski przedstawiony na mapie.
Fot. Orange / materiały prasowe

Kontynuujemy proces wyłączania sieci #3G Zwolnione częstotliwości pasma 900 MHz wykorzystujemy na potrzeby sieci 4G/LTE. To pozwala zwiększyć zasięg i pojemność, co przekłada się na poprawę komfortu korzystania z usług mobilnych.

Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange na X

Użytkownicy korzystający z oferty Orange mogą dowiedzieć się, czy muszą wymieniać kartę lub telefon na nowy. Wystarczy, że wyślą SMS o treści KARTA pod numer 80233. Proces ruszy pełną parą od maja 2024 roku i rozpocznie się od województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Tak więc widać, że koniec 3G jest już naprawdę blisko.

Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw