Technologia wciąż biegnie do przodu i stare rozwiązania zostają wyparte przez nowe. Mimo to koniec sieci 2G i 3G wydaje się dziś czymś niepojętym. Są one z nami już bardzo długo. Sieć 2G zadebiutowała w Polsce w 1996 roku. To oznacza, że nie brakuje młodszych od niej osób, które nie tylko są już dorosłe, ale mają nawet własne dzieci. Jeśli zaś chodzi o sieć 3G, to ta jest z nami już od 16 lat i pośrednio stanowi element niejednej historii związanej z telefonami i smartfonami.

Play: Koniec 2G i 3G w Polsce

Play: Koniec 2G i 3G w Polsce

Koniec tych sieci to nie tylko nostalgia. Miliony urządzeń tego dnia stanie się bezużytecznych. Stary smartfon z Symbianem jak elegancka Nokia E52? Zapomnij. Proste telefony naszych babć? Mogą posłużyć najwyżej jako kalkulator. Ktoś, kto ma dosyć szumu medialnego i chce przerzucić się na swoją starą Nokie 3310 przynajmniej na tydzień? Plan dobry, ale za kilka lat niewykonalny. Koniec sieci 2G i 3G to będzie spora zmiana. Przynajmniej z dzisiejszej perspektywy. Z drugiej strony, czy dziś ktoś jeszcze pamięta o sieci 1G?

Zobacz też: Wiemy, ile stracą Japońscy producenci na blokadzie Huaweia – kwota jest astronomiczna

No dobrze, ale kiedy do tego dojdzie? Dowiedzieliśmy się tego niejako przypadkiem, kiedy Play zabrało głos w sprawie zablokowania dostępu do sprzętów sieciowych Huaweia w Polsce. Warto tu przytoczyć fragment komunikatu prasowego firmy:

[…] Ponadto Spółka spodziewa się całkowitego wyłączenia systemów 2G-3G w ciągu najbliższych 7 lat. Spółka nie przewiduje przyspieszonej amortyzacji jakiegokolwiek sprzętu ani kosztów wymiany wycofywanego z eksploatacji w kolejnych latach sprzętu 2G-3G. […].

Oznacza to, że według obecnych planów już za 7 lat operator ten nie będzie oferował usług w tych sieciach komórkowych. Pozostaną u niego jedynie 4G i 5G. Oczywiście wyłączenie to nie będzie natychmiastowe. Stacje bazowe będą systematycznie wymieniane na te nowszej technologii. Najprawdopodobniej pozostali operatorzy również przygotowują się do podobnego scenariusza. Ciekawe, który jako ostatni zgasi światło i pożegna technologie drugiej generacji?

Źródło: Play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.