Weekend z modowaniem [19.06.2011]

4 minuty czytania
Komentarze

Witam w nowej odsłonie „Weekendu z modowaniem”! Dziś poznamy trochę historii dotyczącej modowania Androida. Gdyby zapytać kogoś obeznanego w temacie – jaki jest najpopularniejszy ROM dla urządzeń z Androidem? – z pewnością odpowiedziałby krótko: CyanogenMod. W tym odcinku postaram się przybliżyć wam losy tego fenomenu oraz pokazać co sprawia, że cieszy się on taką popularnością.

 

Historia CyanogenMod

Jak dobrze wiecie, jedną z głównych zalet Androida jest to, że posiada on otwarty kod źródłowy, z którego każdy może korzystać. Gdy w roku 2008 światło dzienne ujrzał HTC Dream, Steve Kondik (znany bliżej jako cyanogen) wiedział, że jest to smartfon, na który czekał. Będąc miłośnikiem Linuxa, a z wykształcenia programistą, postanowił wykorzystać swoje umiejętności dla dobra użytkowników HTC Dream. Korzystając z otwartego kodu zmodyfikował Androida dodając do niego dodatkowe funkcje i usprawniając funkcjonalność systemu. Użytkownicy ciepło przyjęli ten projekt, a Steve kontynuował pracę nad nim.

Z czasem zaczął się on rozwijać coraz szybciej – do zespołu zaczęły dołączać kolejne osoby, co wiązało się też ze znacznym poszerzeniem wachlarza modyfikacji. CyanogenMod zaczął obejmować następne urządzenia, oferując zawsze stabilne oprogramowanie oparte o najnowsze wydanie Androida. Tak jak w wypadku systemu od Google, jego kod źródłowy jest otwarty i łatwo dostępny do pobrania.

cyanogenmod_480px

CyanogenMod dziś

Dziś ekipa zajmująca się tworzeniem CyanogenMod zrzesza ponad 50 osób, oficjalnie wspieranych jest 28 urządzeń, lecz według statystyk dostępnych w Internecie najnowsza edycja, czyli CM7 została uruchomiona na ponad 40 różnych modelach. Łączna ilość instalacji tylko tej wersji sięga już prawie 400’000. Są to dane, którymi nie może się pochwalić żaden inny ROM na świecie. Ponadto dla każdego ze wspieranych smartfonów co wieczór wydawana jest nowa wersja CM wyposażona w najświeższe zmiany – ciężko poszukać drugiego, równie często aktualizowanego oprogramowania.

 

Co siedzi w środku?

Obecna wersja CyanogenMod działa w oparciu o Androida 2.3.4 Gingerbread. Ciężko byłoby wymienić wszystkie zmiany, które zostały wprowadzone do jego kodu przez ekipę CM, zwłaszcza, że mogą być one zmienne w zależności od urządzenia. Postaram się pokrótce przedstawić kilka najważniejszych usprawnień.

 

1)    ADW Launcher

Dzięki uprzejmości Anderwebs, twórcy ADW, ten wyjątkowo udany launcher został włączony do CyanogenMod. Jest to jeden z najpopularniejszych programów do zarządzania pulpitami, oferuje mnogie opcje personalizacji.

cm7 _2_

2)    Ustawienia CyanogenMod

By ułatwić dostęp do różnych opcji, twórcy CM postanowili rozbudować standardową aplikację Ustawień o własną zakładkę. Z tego miejsca mamy możliwość szybkiego konfigurowania naszego urządzenia, a poszczególne funkcje zostały posortowane w różne kategorie, co znacznie usprawnia zarządzanie nimi. Zmieniać możemy praktycznie każdy istotny element interfejsu i systemu, począwszy od ekranu odblokowania, aż po zarządzanie procesorem.

cm7 _1_

3)    Widżety powiadomień

Szybki dostęp do najczęściej używanych przełączników zapewnia system widżetów w sekcji powiadomień, funkcja, którą znamy z SGS. W tym wypadku można je personalizować do woli, dobierając idealne dla siebie ustawienie.

 

cm7 _4_

4)    System motywów

Do kodu CM został dołączony prosty system zmiany motywów urządzenia, stworzony i udostępniony przez TMobile. Dzięki niemu pełna zmiana kolorystyki systemu to tylko kwestia kilku kliknięć. Z Marketu można pobrać mnóstwo różnych skórek, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

cm7 _3_

 

5)    Głęboka optymalizacja

Każde urządzenie oficjalnie wspierane przez CyanogenMod posiada osoby odpowiedzialne za jego pełną funkcjonalność  – tworzą oni dedykowane usprawnienia, czy zmodyfikowane jądra systemu. Gwarantuje to najwyższą wydajność, która często bije na głowę jakość znaną z fabrycznego oprogramowania. Oczywiście osiągnięcie takiego poziomu wymaga czasu, gdyż CM powstaje zupełnie za darmo, a programiści mają poza nim własne życie.

 

cm7 _5_

 

6)    Mnóstwo przydatnych detali

Dzięki CM otrzymujemy mnóstwo drobnych funkcji, które potrafią okazać się bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu naszego urządzenia. Warto wspomnieć o możliwości przełączania piosenek za pomocą klawiszy głośności, o wibracji urządzenia w momencie odebrania połączenia wychodzącego, trybie „incognito” w przeglądarce (nie zapisuje historii) czy o zaawansowanym equalizerze. Takie drobne usprawnienia potrafią okazać się bardzo praktyczne na co dzień.

 

cm7 _6_

 

Jak widać lista wprowadzonych zmian jest dosyć imponująca, a fakt, że dzięki CyanogenMod mamy zawsze dostęp do najnowszej wersji Androida wydaje się jeszcze bardziej nęcący, zwłaszcza w obliczu przedłużającego się oczekiwania na aktualizację do producenta. Bez wątpienia CM jest jedną z najlepszych rzeczy, które przytrafiły się zaawansowanym użytkownikom Androida, a jego rola w rozwoju modyfikacji dla systemu Google jest znacząca. 

 

A jaka funkcja CyanogenMod Tobie najbardziej przypadła do gustu? Podziel się tym z nami w komentarzach.

Motyw