ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Play przedstawia sieć 4G na Końcu Świata [WIDEO]

Autor: Bartosz Dul Kategoria: Technologia
Koniec_wiata

Tak właściwie można skrócić jedną z najważniejszych konferencji, bądź jak też powinniśmy powiedzieć – event prasowy sieci Play. Przypomnijmy, że to właśnie Play w naszej ankiecie uzyskał miano najbardziej androidowgo operatora w Polsce. Redakcja Android.com.pl została zaproszona przez wyżej wymienionego operatora na istotną konferencję dotyczącą planów sieci na 2011 rok. Musimy przyznać, że plany przypadły nam do gustu i powinny Wam także, o czym później.

play_24.01_pagenumber.001

Z Warszawy zawiozły nas (czyli skromną grupę dziennikarzy) przesympatyczne panie, sportowymi samochodami z nalepkami 4G wprost na… Koniec Świata. Konkretnie do Zdunowa znajdującego się kilkadziesiąt kilometrów pod stolicą, gdzie mieści się Pałac Zdunowo. Jednak nie do niego dane nam było wejść i się ogrzać, a do namiotu konferencyjnego. Całe szczęście ogrzał nas żurek, herbata i kawa. Wracając jednak do miesca pobytu – nie było ono bezcelowe. Ciepło ubrani Marcin Gruszka (rzecznik prasowy), Bartek Dobrzyński (członek zarządu) oraz Jørgen Bang-Jensen (prezes operatora Play) wyjaśnili, że całość związana jest z kamieniem milowym rozwoju sieci internetowej Play.

DSC09506
DSC09500

Jak już wiecie owym kamieniem milowym jest wprowadzenie do Polski przez Play sieci 4G. Nie jest to jednak ta sieć 4G, o której większość z Was zapewne myśli. Jest to nic innego co HSDPA+, dodająca nieco skrzydeł dotychczasowej prędkości Internetu od tego operatora, a znak 4G to nic innego jak doskonały trick marketingowy, fantastycznie wyglądający w spotach reklamowych, które zaprezntujemy na końcu. No dobrze, skąd więc to nazewnictwo dla HSDPA+, które w tradycyjnym znaczeniu nie jest siecią czwartej generacji? Play powołuje się na grudniowe przyzwolenie ITU (International Telecomunication Union) na używanie terminu „4G” wobec sieci, które w znaczący sposób rozszerzają prędkość lub możliwości pierwotnego UMTS-u.

DSC09520

Można powiedzieć, że Play postąpił identycznie jak AT&T oraz T-Mobile, które dokonały niemal tego samego co w USA, nadając nazwę 4G sieciom HSDPA+ czy WiMax. Co to oznacza dla klientów tej sieci? Więcej szczegółów poznamy już w lutym jednak prawdopodobnie będzie to oprócz znacznego powiększenia zasięgu zwiększenie prędkości Internetu do ok. 2 Mb/s.

DSC09514
DSC09524
play_24.01_pagenumber.013
play_24.01_pagenumber.002

Nas jednak bardziej interesowały plany fioletowego operatora dotyczące smartfonów, które jednak oczywiście mają wiele wspólnego z wyżej wspomnianymi zmianami. Nie zawiedliśmy się, choć nie padły żadne konkretne dane w kwestii systemu operacyjnego Android.

play_24.01_pagenumber.003

Bardzo interesujący i rokujący na przyszłość jest fakt iż 27% sprzedanych telefonów w Play stanowiły smartfony, i że ta liczba z pewnością się zwiększy. I to bardzo, na co składać się ma badanie rynku, którego konkluzją jest sentencja „W 2011 co czwarty Polak kupi lub planuje kupić smartfon” oraz zapowiadany rozwój sieci komórkowej. Prognozy sieci Play mówią o zwiększeniu udziału w sprzedaży smrtfonów z 45% do 60%.

play_24.01_pagenumber.016
play_24.01_pagenumber.017

Z mobilnego Internetu korzystało prawie 1,7 miliona klientów sieci Play i bez wątpienia w tym roku operator chce znacznie powiększyć tę liczbę. Smartfony „4G ready”, ewolucja połączenia Internetowego i nowe spoty reklamowo-wizerunkowe to zapewne dopiero początek. Nie mamy też żadnych wątpliwości w kwestii tego, że to właśnie Play przyczyni się mocno do zwiększenia popularności m.in. Androida, usług mobilnych i świadomości konsumenckiej abonentów. Mamy jednocześnie nadzieję, że pozostali operatorzy nie spoczną na laurach i będą także walczyć o pozycję najbardziej androidowego operatora w Polsce.


Na koniec obiecane premierowe spoty, które od jutra będzie można zobaczyć w TV.

https://www.youtube.com/watch?v=w5FyrPmTP_k
https://www.youtube.com/watch?v=Wglg1fWE6xg

Konferencja – making off

Sprawdź najnowsze wpisy